Ateina laikas, kai tėvai jau gali bent kiek mažiau jaudintis dėl to, kaip vaikas pereina gatvę, nebereikia priminti, kad prieš valgant nusiplautų rankas, jau moka daugybos lentelę. Atžalos stengiasi būti savarankiškos, žengdamos jau pirmuosius žingsnius suaugusių gyvenimo link. Bet išvien neretai atsiranda ir tyko nauji pavojai.

 

Neretai rūkymas pateikiamas tik kaip „madingas aksesuaras“

Paaugliui perėjus mokytis į vyresnes klases, plečiasi jo pažįstamų ratas. Kai kurie iš jų tampa draugais. Neretai jie ir daro įtaką jūsų vaikams. Kartais ir teigiamą, bet neretai ir neigiamą. Taigi, supratus, kad jūsų vaikas užtraukia dūmą, pirma reikia ramiai viską apgalvoti, pasverti susiklosčiusią situaciją, o tik po to imtis auklėjimo priemonių. Tačiau nemažai tėvų iš karto pradeda taikyti savo vaikams įvairias sankcijas ir baudas. Kelias dienas neleidžia vaikui net prisiliesti prie kompiuterio, atima ir išmanųjį telefoną. Draudžia matytis su draugais. Dar ką nors sugalvoja. Bet, deja, rezultatas dažniausiai būna priešingas. Tiksliau, sulaukia dvigubai daugiau neigiamų paauglio emocijų: jis piktinasi, prieštarauja, ginčijasi. Iki tol klostęsi gana ramiai tarpusavio santykiai, būna  sugadinami ilgam. Todėl tėvai turėtų žinoti, kad pasitelkus atgyvenusius auklėjimo metodus, nepavyksta paveikti žmogaus norus pageidaujama linkme.

Tabako gamintojai tarsi rykliai nori  kuo daugiau apžioti vartotojų, pradedant užkietėjusiais rūkoriais, baigiant labiausiai pažeidžiamais – paaugliais moksleiviais. Mat neretai rūkymas pateikiamas tik kaip „madingas aksesuaras“ ar malonus žaidimas. Ir kaip jūs bemylėtumėte ir rūpintumėtės bei saugotumėte savo vaiką, neįmanoma užtikrinti, kad jis apeis šį žalingą įprotį. Iš tikrųjų sunku išvengti, kaip aplink rūkantys draugai arba mėgstamo filmo herojus neištraukia rūkstančios cigaretės iš dantų. Todėl, suprantama, atsiranda noras pamėgdžioti, būti tokiu, kaip jis.  Galų gale banalus smalsumas – tiesiog išmėginti, bet ir patys nepajunta, kaip greitai prie to pripranta ir tampa net priklausomi.

Taigi, kokių priemonių reikia imtis, jei jūsų vaikas rūko? Neleisti? Drausti? Kontroliuoti? Jei su vaiku visada pavykdavo rasti bendrą kalbą, pabandykite tai ir dabar! Atidėkite visus savo reikalus ir darbus į šoną ir skirkite laiką pokalbiui. Nepamirškite, kad rūkymas paauglystėje bet kuriuo atveju yra savotiškas protestas, saviraiškos priemonė ir būdas kažką  kažkam įrodyti.

Todėl pirmiausiai vertėtų kartu išsiaiškinti rūkymo priežastis. Suteikite vaikui  galimybę paaiškinti, kodėl jis pradėjo tai daryti, ar jam tai patinka, ar jis supranta, kokios gali būti neigiamos pasekmės. Klausinėkite ramiai, jokiu būdu nespauskite, nerėkite, nepamokslaukite. Net ir nutvėrus vaiką rūkant arba jaučiate pagal kuriuos nors požymius, kad jis užtraukia dūmą, nepradėkite grūmoti ar kelti skandalą. Nutvertas vaikas ir taip jaučiasi nekaip, todėl jis gali tik užsisklęsti savyje ir apskritai neiti į kalbas.

 

Rūkančio žmogaus įvaizdis neatsiejamas nuo jį užklupusių problemų, rūpesčių ir bėdų

Todėl kad ir kaip jums nepatiktų jo elgesys, reikia nusiteikti draugiškai savo atžalos atžvilgiu. Leiskite vaikui aiškiai suprasti, kad norite išsiaiškinti dėl šios situacijos. Tik jokiu būdu nepradėkite gąsdinkite vaiką. Jis tikriausiai jau yra girdėjęs ir apie rūkymo žalą ir kad labai kenkia sveikatai. Ir apie tai, kad gali susirgti plaučių vėžiu (juk ant cigarečių pakelių netrūksta baisių vaizdų). Todėl gąsdinti vaiką, kad rūkydamas jis susirgs plaučių, gerklės ar stemplės vėžiu, jam bus amputuota koja ar ranka, aiškinti nuodingą tabako dūmų sudėtį – tuščias reikalas. Tikrai nepavyks sukelti jo pasišlykštėjimą rūkymu. Verčiau paaiškinkite, kad rūkydamas žmogus pamažu tampa priklausomas nuo tabako dūmų ir po to labai sunku atsikratyti to žalingo įpročio. Taip pat pasakykite, kad pirkdamas cigaretes, jis padeda krauti turtus tabako gaminių gamintojams. Galų gale rūkančio žmogaus įvaizdis neatsiejamas nuo jį užklupusių problemų, rūpesčių ir bėdų. Tai ir nepasitikintis savimi bei silpnavalis žmogus.

Ką dar galima patarti tėvams? Tiesiog būkite draugas savo vaikui. Jei jūsų šeimoje yra daugiau rūkančių, tiesiog pirmieji parodykite pavyzdį, kuriuo atžala galėtų sekti ir prisijungti prie šios „akcijos“. Taip pat paaiškinkite vaikui, kad tai yra ir jo pasirinkimas ir jūs priimate jį tokiu, koks jis yra. Bet išvien būtų pravartu paskaičiuoti ir rūkymo pliusus bei minusus. Tiesa, bet nebėkite į vaistinę pirkti dažnai reklamuojamų piliulių ar pleistrų, neva padedančių atsikratyti nikotino poreikio.  Nes paauglys paprastai dar nebūna stipriai priklausomas nuo šio žalingo įpročio, todėl visai tikėtina, kad jis savo valia atsisakys rūkymo, gimdytojams išmintingai atlikus šviečiamąjį  darbą.

Bet kurioje iškilusioje situacijoje svarbiausia yra atrasti bendrą kalbą ir tarpusavio supratimą.  Nes draudimas – ne išeitis.  Žinia, ne viskas priklauso ir nuo tėvų. Kaip neįprastai tai benuskambėtų, bet kartais užuot draudus – leiskite. Užuot gąsdinę, paaiškinkite, klausinėkite, dalinkitės ir apsikeiskite nuomonėmis. Būkite savo vaikui supratingas draugas, kuriuo verta pasitikėti ir susimąstyti dėl jo siūlymų ir patarimų.

 

parengta pagal parients.com

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą