Kur yra riba tarp alkoholizmo ir iš pažiūros nekenksmingo gėrimo noro po įtemptos dienos? Ar moterų alkoholizmas tikrai neišgydomas? Ar tiesa, kad lengvi gėrimai yra mažiau kenksmingi organizmui nei stiprūs? – šiuos ir panašius klausimus neretai užduoda  pacientai narkologams.

 

  1. Kraujagyslėms naudinga viena taurė konjako per dieną

Tai mitas. Prieš kiek laiko viena moteris kreipėsi į gydytoją dėl dažnų galvos skausmų, nuo kurių neišgelbėjo tradiciniai analgetikai. Gydytojas patarė prieš vakarienę išgerti „taurę konjako“. Galvos skausmai tikrai nurimo, o vakarais pacientė pradėjo jaustis „vis linksmesnė“. Tiesa, dėl viso to netrukus prireikė didelių konjako dozių, kol galų gale ir vienos stiklinės nebepakako. Po metų ji atsidūrė narkologinėje ligoninėje, kur vyras, tiesiogine to žodžio prasme, nunešė ją ant rankų. Galima būtų paminėti begalę tokių pavyzdžių, bet akivaizdu viena – alkoholizmas gali paveikti bet kurį žmogų, be jokių išlygų intelektui ir išsilavinimui.

  1. Saikingas aukštos kokybės sauso vyno vartojimas padidina hemoglobino kiekį, mažina cholesterolio kiekį, padeda normalizuoti kraujospūdį ir padeda išvengti širdies ir kraujagyslių ligų

Tai grynų gryniausias mitas, kad tam tikrų rūšių alkoholio dienos dozės yra naudingos ir nekenkia sveikatai. Visi žino apie jaunystės pailginimo ir sveikatos palaikymo receptus – pakanka laikytis sveiko gyvenimo būdo, nuolat užsiimti fiziniu lavinimu, pakankamai miegoti, vaikščioti gryname ore ir teisingai maitintis. Pasaulyje yra daugybė naudingų dalykų, kurie nesukelia priklausomybės, ir tiek daug tragedijų, kaip alkoholis. Bet kažkam maloniau ir lengviau galvoti, kad alkoholis padeda sveikatai. Tai yra tik savęs apgaudinėjimas!

  1. Moterų alkoholizmas yra atskira liga ir, skirtingai nei vyrų alkoholizmas, yra neišgydoma

Moterų alkoholizmas laikomas sunkesniu dėl dviejų priežasčių. Pirma, dėl santykinai mažo kepenyse esančio alkoholį naikinančių fermentų biologinio kiekio. Antra, moteriai greičiau išsivysto psichiniai sutrikimai, kurie kartais nematomi pačiai pacientei. Sakykime taip: moterų alkoholizmas vystosi sutrumpintu scenarijumi, kai noras išgerti virsta poreikiu. Bet iš tikrųjų gydymui galioja tos pačios taisyklės, kaip ir gydant „vyrų alkoholizmą“.

  1. Užkoduotas alkoholikas iš tikrųjų gali mirti vartodamas alkoholį

Galimų pasekmių stiprumas kartais nėra numatomas, nes tai priklauso ne tik nuo gydytojo profesinio potencialo, bet ir nuo paciento psichikos. Būna atvejų, kai, vartojant alkoholį užsikodavus, pacientui  gali išsivystyti funkcinė tetraparalizė, tai yra grįžtamas rankų ir kojų nejudrumas. Bet apie mirtį po kodavimo nėra ir niekada nebuvo jokių duomenų.

  1. Lengvieji alkoholiniai gėrimai (alus, kokteiliai) yra mažiau kenksmingi nei stiprus alkoholis

Tai taip pat iliuzija. Lengvieji gėrimai veikia kūną taip pat, kaip ir stiprūs. Ir vienintelis skirtumas yra tas, kad žmogui reikia išgerti daugiau alaus ir kokteilių, kad pasiektų efektą. Kitas pavojus slypi pačiame kokteilių skonyje: kai gerti yra skanu ir malonu, net nepastebėsite, kaip atsidursite nevaldomo apsvaigimo būsenoje. Ypač tai būdinga paaugliams.

  1. Jei žmogus nustos gerti, jis tikrai palūš – tai tik laiko klausimas

Jei žmogus daug metų negėrė, tai nereiškia, kad jis visiškai pasveiko. Alkoholizmu sergančio paciento artimieji turėtų žinoti tiesą – atnaujinus alkoholizmą, liga tuoj pat atsinaujins ir netgi „padidės“, kalbant apie banalius kūno senėjimo procesus. Čia viskas priklauso nuo fiziologijos dėsnių – etanolio sunaikinti kepenų fermentai nėra atkuriami. Remiantis tuo, būtina suprasti, kad liga gali pasikartoti. Pavyzdžiui, jei žmogus serga onkologine liga, tai dar nereiškia, kad reikia „jo atsisakyti“ – jie sako, kad vis tiek galimas atkryčio atvejis. Beje, alkoholizmas turi vieną neginčijamą pranašumą prieš daugelį kitų sunkių ligų – jei pacientas laiku kreipiasi į gydytoją, o po gydymo visiškai atsisako vartoti alkoholį, tai tokiu atveju jis tampa praktiškai sveikas.

  1. Jei jaučiate pagirias, jūs nesate alkoholikas. Bet jei prieš vakarą daug gėrėte ir ryte jaučiatės puikiai, tai yra alkoholizmas, nes jūsų kūnas nustojo alkoholį suvokti kaip nuodą

Tiesą sakant, yra priešingai: pagirių sindromo atsiradimas rodo biologinės priklausomybės nuo alkoholio vystymąsi. Abstinencijos terminas pažodžiui verčiamas kaip „nebuvimas“. Negavus „vaisto“, organizmas pradeda reikalauti jo. Jei nesustosite laiku, akivaizdi nepalanki prognozė.

  1. Mokslininkai kuria „saugų alkoholį“ – medžiagą, sukeliančią pojūčius, panašius į girtumą, tačiau tuo pačiu metu nėra priklausomybės ar žalingų pasekmių

Jei mokslininkai tikrai sukurtų tokią medžiagą, juos galima pasveikinti išradus dar vieną naują vaistą. Žmogaus fiziologijoje yra viena nekintama taisyklė, kurią įteisino Pasaulio sveikatos organizacija (PSO): bet kuri savijautą ir nuotaiką gerinanti medžiaga gali sukelti priklausomybę.

  1. Jei neviršysite saugios dozės – penkių gėrimų per savaitę – jokios žalos sveikatai nebus

Neįmanoma kalbėti apie mitinę „saugią dozę“ ir štai kodėl. Ši dozė yra individuali kiekvienam: vienas išgeria 5 butelius alaus ir vakarą praleidžia gana ramiai, o kitas nuo vieno butelio tampa girtas ir pradeda kvailioti. Kai žmogus geria, keičiasi jo sąmonės būsena, tuo pačiu metu vidiniai pojūčiai gali apgauti. Objektyviai nustatyti apsvaigimo pobūdį galima tik iš išorės. Arba vadinamuoju „poskoniu“. Tai yra, priklausomai nuo jaučiamo skonio burnoje,  kitą dieną jums bus aišku, viršijote saugią dozę ar ne. Galimas kriterijus, kad neviršijote saugaus kiekio, yra tai, kad jūs laikotės įprasto elgesio.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą