Vartokite atsakingai, nes dėl to pirmiausiai kenčia jūsų aplinka ir artimieji. Archyvo nuotrauka

Alkoholis žmonijai žinomas nuo neolito laikų – seniausių fermentuotų gėrimų liekanų archeologai aptiko ant akmens amžiaus molinių indų šukių, rašo healthline.com.

 

  1. Seniausia pasaulyje alaus darykla buvo rasta senovinėje laidojimo vietoje netoli Haifos. Putojantis gėrimas buvo gaminamas oloje, kaip žaliava buvo naudojami kviečiai ir miežiai – tiesiai į akmenines grindis iškaltuose skiediniuose aptikta grūdų pėdsakų.
  2. VII amžiuje prieš Kristų vynas buvo gaminamas Artimuosiuose Rytuose ir Kinijoje. Šis gėrimas buvo gaminamas iš uogų, medaus ir ryžių. Tačiau arabų vyndariai kaip žaliavą naudojo miežius ir vynuoges.
  3. Senovės graikai tikėjo, kad vyndarystės kultas skiria šviesuolius nuo barbarų. Nors alkoholiniai gėrimai buvo įtraukti į kasdienį racioną, girtuokliavimas nebuvo sveikintinas. Filosofų Ksenofonto ir Platono raštuose aštriai kritikuojama dėl nesaikingo gėrimo.
  4. Pietų Amerikos indėnai buvo puikūs svaigiųjų gėrimų specialistai, kurie gamino juos iš agavos, kukurūzai, ananasų ir net medžio žievės bei augalų šaknų.
  5. Pirmasis distiliavimo aparatas buvo išbandytas Salerno medicinos mokykloje XII amžiuje.
  6. 1500 metais buvo išleista pirmoji knyga apie distiliavimo meną. Jos autorius buvo vokiečių chirurgas, alchemikas ir botanikas Jerome‘as Braunschweigas.
  7. Viduramžiais silpnas alus atstojo vandenį didžiųjų Europos miestų gyventojams, nes tuo metu upės ir šuliniai buvo infekcijos šaltiniai.
  8. Šampanas pradėjo populiarėti XVII amžiuje. Pirmosios šampano „Dom Pérignon“ partijos buvo išpilstytos į storą stiklą su labai sandariu kamščiu, nes putojantis vynas dažnai „iššaudavo“ dėl netobulos technologijos.
  9. XVIII amžiaus pradžioje Didžioji Britanija išgyveno vadinamąją „džino epidemiją“. Pigus stiprus gėrimas su cukrumi ir kadagiais sukėlė didžiulį gyventojų alkoholizmą. Vyriausybei pavyko susidoroti su rykšte tik įvedus griežtas bausmes už slaptą džino gamybą ir prekybą.
  10. JAV „sausojo įstatymo“ metu viskį legaliai buvo galima įsigyti tik vaistinėje. Gydytojai išrašydavo receptus alkoholiui tiems pacientams, kuriems buvo nustatytos diagnozės, pradedant gyvatės įkandimu, baigiant laktacijos problemomis.
  11. Alkoholis laikomas antidepresantu. Kaip ir visos šios grupės medžiagos, jis skatina dopamino – hormono, atsakingo už malonumą, išsiskyrimą.
  12. Piktnaudžiaujant alkoholiu, sutrinka neuromediatorių darbas, dėl to atsiranda depresija ir nestabili psichinė būsena.
  13. Priešingai populiariems įsitikinimams, vien nuo alkoholio svorio nepriaugama. Mokslininkai ne kartą atliko šios srities tyrimus ir jiems nepavyko nustatyti ryšio tarp alkoholio vartojimo ir nutukimo. Viską lemia kaloringas maistas. Kitaip tariant, antsvoris atsiranda dėl kaloringų užkandžių, nes energetinės vertės požiūriu alkoholiniai gėrimai yra neutralūs
  14. Išgėrus vienodą kiekį moterų kraujyje etanolio koncentracija bus didesnė nei vyrų. Taip yra dėl to, kad moters organizmas ne taip intensyviai gamina skilimo fermentą alkoholio dehidrogenazę.
  15. Stiprūs gėrimai sukelia šilumos pojūtį, tačiau šis jausmas apgaulingas – iš tiesų išsiplėtus kraujagyslėms mažėja kūno temperatūra.
  16. Besaikis alkoholio vartojimas provokuoja padidėjusį citokinų – molekulių, turinčių įtakos ląstelių augimui ir sąveikai – gamybą. Dėl to kenčia imuninė sistema, žmogus tampa imlesnis uždegiminėms ligoms.
  17. Kava, energetiniai gėrimai ir kiti įprasti energiją stimuliuojantys būdai negali pašalinti alkoholio iš organizmo. Kepenys skaido etanolį tam tikru greičiu, kuris priklauso nuo medžiagų apykaitos ypatumų, o gaivinantys gėrimai negali paveikti šio proceso.
  18. Saikingai vartojant alkoholį nesunaikina smegenų ląstelių, bet netgi pagerina jų veiklą. Tyrimų rezultatai rodo, kad saikingai geriantys žmonės rečiau serga senatvine demencija nei visiški abstinentai.
  19. Jei jau tenka išgerti alkoholio, tai geriau tą padaryti ne vėliau kaip likus valandai iki nakties poilsio. Mat veikiant etanoliui sutrumpėja miegas, todėl ryte jaučiamas nuovargis.
  20. Blogas kvapas išgėrus alkoholio (dūmų) sklinda iš plaučių, o ne iš skrandžio ar burnos.
  21. Brangiausias alus pasaulyje buvo išvirtas Australijos alaus darykloje „Nail Brewing“ 2010 metų pabaigoje. Gėrimas buvo gaminamas iš vandens, gauto iš ištirpusio Antarkties ledkalnio ledo gabalo. Alus „Antarctic Nail Ale“buvo išleistas ribotu trisdešimties butelių tiražu. Alaus kaina aukcionuose pakilo iki 1850 JAV dolerių už butelį. Visos gautos lėšos buvo skirtos Jūrų gyvūnų apsaugos fondui.
  22. „Jeppson‘s Malört“ oficialiai pripažintas bjauriausio skonio likeriu. Pagrindinis gėrimo ingredientas – pelynas, kurio receptą sugalvojo Čikagos gyventojas Carlas Jepsonas. Mat jis dėl besaikio rūkymo turėjo problemų su skonio receptoriais. Degustuotojai likerį vertina kaip „neužmirštamą“, nes aptiko jame degtos gumos, rašalo ir medžio drožlių skonio atspalvių, lengvai pagardintų citrusiniais vaisiais.
  23. Vienas labiausiai neįprastų viskių pasaulyje yra gaminamas Škotijos Islay saloje. Jo ypatumas – ypatingas brandinimas, vykstantis silkės statinėse. Brandinimo metu viskis įgauna jodo, dumblių ir jūros druskos skonio atspalvių. Prekės ženklas turi savų gerbėjų, nors jo skonį kritikai išskiria kaip riebų ir nemalonų.
  24. „Watenshi“ yra išskirtinis džinas, kurį gamina britų distiliavimo gamykla Kembridže. Gėrimas gaminamas iš garų distiliavimo metu, o per vieną distiliavimą gaunama ne daugiau kaip 15 mililitrų. Vieno butelio kaina – 2000 svarų, džinas pilamas į rankų darbo grafinus, papuoštus sidabru.
  25. „Blackwood Distillers gamykla gamina elitinį alkoholinį gėrimą „Diva Premium Vodka“. Degtinės ypatumas slypi daugiapakopiame valyme: pirmiausia alkoholio ir vandens mišinys praleidžiamas per beržo anglį, po to per specialų filtrą, užpildytą deimantais, smaragdais ir rubinais. Gėrimas parduodamas kolekciniuose buteliuose, kuriuose yra stiklinis vamzdelis, užpildytas brangakmenių trupiniais.

P.S. Vartokite atsakingai, nes dėl to pirmiausiai kenčia jūsų aplinka ir artimieji.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą