Vaikui gebėjimas elgtis kelyje priklauso ne tik nuo jo noro ar nenoro tai daryti. Vaikas yra labiausiai pažeidžiamas eismo dalyvis, todėl daugumą vaikų elgesio kelyje lemia jų suvokimas apie eismo situaciją. Būtent todėl vaikų saugumą kelyje galime užtikrinti pirmiausia mes, suaugusieji: tėvai, mokytojai, auklėtojai, praeiviai ir daugiausia transporto priemonių vairuotojai. "YouTube" stopkadras

Dažnai savęs klausiame: kodėl vaikai patenka į kelių eismo įvykius? Atrodytų, atsakymas paprastas: jei vaikas eismo įvykyje nukentėjo dėl savo neatsargumo, tai yra vaiko kaltė.

 

Eismas prasideda ne nuo važiuojamosios dalies

Tačiau sąvoka „vaiko kaltė“ neegzistuoja. Nelaimė kelyje su juo reiškia tik tai, kad mes, suaugusieji, kažkur nepastebėjome, kažko nepamokėme arba asmeniniu pavyzdžiu parodėme, kad galima pažeisti „kelių įstatymą“. O neretai už vaikų sužalojimų kelyje atvejų slypi suaugusiųjų abejingumas vaikų daromiems nusižengimams.

Vaikui gebėjimas elgtis kelyje priklauso ne tik nuo jo noro ar nenoro tai daryti. Vaikas yra labiausiai pažeidžiamas eismo dalyvis, todėl daugumą vaikų elgesio kelyje lemia jų suvokimas apie eismo situaciją. Būtent todėl vaikų saugumą kelyje galime užtikrinti pirmiausia mes, suaugusieji: tėvai, mokytojai, auklėtojai, praeiviai ir daugiausia transporto priemonių vairuotojai.

Kur prasideda vaikų saugumas kelyje? Žinoma, nuo laiku išmokto gebėjimo orientuotis eismo situacijoje, ugdant būtinybę būti drausmingam gatvėje, apdairiems ir atsargiems. Sektinas suaugusiųjų pavyzdys yra geriausias būdas vaikui mokytis. Atminkite, jei jūs, suaugusieji, pažeisite taisykles, jūsų vaikai pasielgs taip pat!

Būtina tai atsiminti pačiam ir įskiepyti vaikui: eismas prasideda ne nuo važiuojamosios dalies, o nuo pirmųjų žingsnių, išeinant iš namų. Eikite su vaiku iki pat mokyklos ir nurodykite pavojingiausias vietas – nereguliuojamą sankryžą, siaurą šaligatvį, sunkvežimio privažiavimą prie parduotuvės, stovinčius automobilius ir panašiai. Atkreipkite dėmesį į vaikų mąstymo ypatumus: vaikai dar nemoka numatyti pavojaus ir tik artėdami prie jų mokosi įvertinti automobilio greitį. Be to, dėl savo žemo ūgio vaikai yra nematomi vairuotojams! Būtinai atkreipkite dėmesį į pavojus, kylančius įlipant ir išlipant viešajame transporte. Ir įkalkite į galvas vaikams, kad jie niekada neturėtų aplenkti stovinčio autobuso ar troleibuso. Reikia palaukti, kol transportas nuvažiuos, ir tik tada kirsti kelią pėsčiųjų perėjoje.

 

Automobilis gali ir nesustoti

Pasakykite vaikui, kad jis yra eismo dalyvis, ir paaiškinkite paprastas taisykles, kad jis galėtų orientuotis eismo situacijoje:

  1. Kai eini gatve, esi pėstysis. Eiti gatve leidžiama tik šaligatviais, laikantis dešinės pusės, kad netrukdytų priešais einantiems pėstiesiems. Jei nėra šaligatvio, eik prieš eismą kelkraščiu arba kelio pakraščiu. Tada ne tik vairuotojas matys tave iš tolo, bet ir tu matysi artėjantį automobilį.
  2. Norint pereiti į kitą gatvės pusę, yra tam specialiai skirtos vietos ir jos vadinamos pėsčiųjų perėjomis. Jie pažymėti kelio ženklais „Pėsčiųjų perėja“ ir baltomis zebrų linijomis.
  3. Jei nėra pažymėtos pėsčiųjų perėjos, gatvę gali pereiti sankryžose pagal šaligatvių arba kelkraščių linijas.
  4. Prieš eidamas per kelią įsitikink, kad esi visiškai saugus. Sustok važiuojamosios dalies pakraštyje, pažiūrėkite į abi puses, o jei nėra automobilių, eik į važiuojamosios dalies vidurį. Dar kartą pažiūrėk į kairę ir į dešinę ir, nesant automobilio, užbaik perėją. Kelią reikia kirsti stačiu kampu ir tose vietose, kur kelias gerai matomas į abi puses.
  5. Jei pėsčiųjų perėjoje ar sankryžoje yra šviesoforas, jis parodys, kada eiti, o kada stovėti ir laukti. Raudona šviesa pėstiesiems – sustok, geltona – lauk, žalia – eik. Niekada nepereik gatvės degant raudonai ir geltonai šviesoms, net jei šalia nėra automobilių.
  6. Kai tik užsidega žalias šviesoforo signalas, iš karto nepulk pereiti kelią. Pasitaiko, kad automobilis gali ir nesustoti ar sugenda automobilio stabdžiai. Tai yra jis gali netikėtai įvažiuoti į pėsčiųjų perėją. Todėl kelią reikia pereiti ramiai, įsitikinus, kad automobiliai sustojo. Pirmyn, bet nebėk!
  7. Pavojinga žaisti šalia kelio: vasarą važinėti dviračiu arba žiemą rogutėmis.

Geriausia  vaikščioti su atspindinčiais elementais

Svarbu žinoti, kad vaikas, norėdamas nepatekti į kelią avarinėje situacijoje, turi suprasti, kada automobilis tampa pavojingas. Automobilis negali akimirksniu sustoti, net jei vairuotojas nuspaudžia stabdžius. Pagrindinė saugaus elgesio taisyklė – numatyti pavojų.

Labai svarbu pagalvoti apie tai, kad rudens-žiemos metu pradeda anksti temti, o net tamsiais drabužiais apsirengęs suaugęs žmogus prie prasto gatvių apšvietimo tampa beveik nepastebimas vairuotojui!

Kaip tokiu atveju galite apsaugoti save ir savo vaiką? Patartina dėvėti šviesius ar ryškius drabužius, bet geriausia  vaikščioti su atspindinčiais elementais. Jų veikimo principas yra toks: naktį, kai patenka automobilio žibintų ar gatvės žibintų šviesa, jie pradeda švytėti, rodydami žmogaus judėjimą.

Vaikams jau sukurta daugybė įvairiausių ir įdomių apyrankių bei ženkliukų, vis dažniau galima pamatyti mokyklines kuprines su šviesą atspindinčiais intarpais, taip pat vaikiškas striukes ir kombinezonus. Gražu ir, svarbiausia, saugu!

Jūsų dėmesiui žemiau vaizdo įrašas: kas nutinka, kai vaikai nesilaiko saugaus eismo taisyklių.

„YouTube“ vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą