Vaikas dažnai mokosi taisyklių, imdamas pavyzdį iš jūsų, tėvų, kitų suaugusiųjų. Tegul jūsų drausmingo elgesio gatvėje pavyzdys moko ne tik jūsų vaiką, bet ir kitus vaikus. Archyvo nuotrauka

Daugelis mano, kad nelaimė keliuose yra nelaimingas atsitikimas – nuo ​​jos apsisaugoti neįmanoma. Tai netiesa! Nelaimė keliuose yra akivaizdi nelaimė. Nedaug kas žino, kad 95 proc. eismo įvykiuose sužalotų vaikų, patekusių į vadinamuosius kelių „spąstus“.

 

Kartu su juo analizuokite tipines pavojingo eismo situacijas

Kelių „spąstai“ – tai apgaulingo saugumo situacija. Tokius „spąstai“  reikia mokytis atpažinti ir jų išvengti. Deja, eismo situacijų ABC vaikai nėra mokomi nei šeimoje, nei mokykloje. Ir tai nenuostabu. Suaugusieji patys nežino daugelio eismo dėsningumų ir subtilybių.

Kaip išmokyti vaiką būti saugiam kelyje? Kartu su juo analizuokite tipines pavojingo eismo situacijas, paaiškinkite, kodėl iš pirmo žvilgsnio jam atrodė, kad situacija saugi, nors iš tikrųjų jis klydo. Įtvirtinkite žinias piešiniais, imituokite situacijas ant modelio su žaislais. Atminkite, kad vien paaiškinimų neužtenka.

Stiprūs vaikų transporto elgesio įgūdžiai susiformuoja tik kasdien sistemingai treniruojantis! Kiekvieno pasivaikščiojimo su vaikais metu, kelionėse su jais, išvykstant už miesto ir panašiai, mokykite stebėti gatvę ir eismą, analizuoti susidariusias eismo situacijas, įžvelgti jose pavojingus elementus,  kaip elgtis įvairiomis aplinkybėmis.

Paaiškinkite vaikui, kad stovintis automobilis yra… pavojingas! Kadangi jis gali uždengti kitą dideliu greičiu važiuojantį automobilį, todėl sunku laiku pastebėti pavojų. Negalima išbėgti į kelią iš už stovinčių automobilių. Pirmiausiai reikia atidžiai pasižiūrėti iš už stovinčio automobilio, įsitikinti, kad pavojaus negresia, ir tik tada pereiti kelią. Niekada neaplenkite stovinčio autobuso nei iš priekio, nei iš galo!  Stovintis autobusas užstoja kelio atkarpą, kuria automobilis gali pravažiuoti tuo metu, kai nusprendžiate ją kirsti. Be to, šalia stotelės esantys žmonės dažniausiai skuba ir pamiršta saugumą. Iš stotelės reikia pajudėti link artimiausios pėsčiųjų perėjos.

Dėl stovinčio automobilio, namo, tvoros, krūmų ir panašiai, nematyti atvažiuojančio automobilio.  Norint saugiai kirsti kelią, reikia pasirinkti vietą, kurioje kelias būtų matomas į abi puses. Ekstremaliais atvejais galite atidžiai žiūrėti iš už kliūties, įsitikinti, kad nėra pavojaus, ir tik tada pereiti kelią. Lėtai važiuojantis automobilis už savęs gali „paslėpti“ greitai važiuojantį automobilį. Vaikas dažnai nežino, kad už vieno automobilio gali būti „paslėptas“ kitas.

 

Tvirtai laikykite jį už rankos

Dabar miesto keliuose nuolat susiduriame su tuo, kad automobilių vairuotojai pažeidžia kelių eismo taisykles: važiuoja dideliu greičiu, nepaisydami šviesoforo signalų ir perėjimo ženklų. Todėl neužtenka mokyti vaikus, kad galima saugiai pereiti gatvę, degant žaliam šviesoforo signalui. Reikia žiūrėti, ar pavojus negresia. Vaikai dažnai samprotauja taip: „Mašinos vis dar stovi, vairuotojai mane mato ir praleidžia“. Jie klysta. Dar blogiau – vaikai dažnai bėga per  gatvę nežiūrėdami, nesidairydami į šalis ir papuola po automobilio ratais. Ugdykite vaikui įprotį prieš einant į kelią visada sustoti, apsidairyti, įsiklausyti – ir tik tada pereiti gatvę.

Pasiekę vidurio liniją ir sustoję vaikai dažniausiai  žiūri tik dešine puse važiuojančių automobilių ir pamiršta už jų važiuojančius automobilius. Išsigandęs vaikas gali žengti žingsnį atgal – tiesiai po mašinos ratais. Aiškinkite, kad sustojus vidury kelio, vaikas privalo būti itin atsargus, nedaryti nė vieno judesio neįsitikinus, kad tai saugu. O jei esate kartu su vaiku, tvirtai laikykite jį už rankos!

Mat būdamas šalia suaugusiojo vaikas pasikliauja juo, dažnai visai nestebi kelio, arba stebi blogai. Suaugusieji į tai neatsižvelgia. Be to, gatvėje vaikai blaškosi nuo įvairiausių daiktų, garsų, nepastebėdami atvažiuojančios mašinos. Manydami, kad kelias laisvas, ištrūksta iš suaugusiojo rankų ir bėga per kelią!

Didžiuosiuose miestuose padidinto pavojaus vieta yra arkos, pro kurias automobiliai iš kiemų išvažiuoja į važiuojamąją dalį. Neleiskite vaikui bėgti pro arką suaugusiojo akivaizdoje: jį reikia laikyti už rankos.

Vaikas dažnai mokosi taisyklių,, imdamas pavyzdį iš jūsų, tėvų, kitų suaugusiųjų. Tegul jūsų  drausmingo elgesio gatvėje pavyzdys moko ne tik jūsų vaiką, bet ir kitus vaikus. Antraip, galite neišvengti nelaimės. Jei ne tragedijos, kaip atsitiko su šiais vaikais žemiau pateiktame vaizdo įraše. Saugokite savo vaikus.

 

„YouTube“ vaizdo įrašas

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą