Anksčiau ar vėliau vaikai išmoksta būti savarankiški ir į mokyklą pradeda eiti patys, nelydimi. Svarbu, kad iki to laiko tėvai išmokytų vaiką pagrindinių elgesio kelyje taisyklių. Bendrų pasivaikščiojimų metu būtina patikrinti, kiek vaikas išmoko šios svarbios informacijos. "YouTube" stopkadras

Vaikai privalo žinoti elgesio kelyje taisykles.  O tėvai turėtų nešykštėti jiems  patarimų, susijusių su vaikų saugumu  gatvėse ir keliuose!  Žinia, tėvai yra atsakingi už savo vaikų saugumą namuose. Mokyklose už tai atsakingi mokytojai. Tačiau pakeliui į mokyklą ar namo daugeliui vaikų reikia pereiti kelią. Ir net jei tai daro lydimi suaugusiųjų, vis tiek reikia žinoti elgesio keliuose taisykles.

Deja, bet vaikai ne visada žino, kaip elgtis kelyje. Ir jei šalia nėra suaugusiojo, tai gali sukelti rimtų tragiškų pasekmių. Statistikos duomenimis, vaikai eismo įvykių aukomis tampa 3 proc. Todėl šioje situacijoje nėra jokio kompromiso.

Anksčiau ar vėliau vaikai išmoksta būti savarankiški ir į mokyklą pradeda eiti patys, nelydimi. Svarbu, kad iki to laiko tėvai išmokytų vaiką pagrindinių elgesio kelyje taisyklių. Bendrų pasivaikščiojimų metu būtina patikrinti, kiek vaikas išmoko šios svarbios informacijos.

Apsvarstykite keletą pagrindinių eismo taisyklių, kurias turėtų žinoti kiekvienas vaikas.

Pirmiausia tėvai turėtų suprasti, kad taisyklių yra daug, ir nebūtina visko žinoti vaikui. Jis tiesiog jų neprisimins. Vaikai privalo žinoti pagrindinius taisyklių punktus ir griežtai jų laikytis.

  1. Trys šviesoforo spalvos

Vaikas turi aiškiai  suprasti, kad  reiškia trys skirtingos šviesoforo  spalvos: žalia šviesa leidžia judėti, geltona – įspėja, o raudona – draudžiama judėti. Automobiliams sustojus, nesunkiai pereisite kelią. Kai tik užsidega raudona šviesa pėstiesiems, privalote sustoti! Automobiliams šiuo metu dega žalia šviesa ir jie gali važiuoti.

Geltona šviesa – ruoškitės! Šis signalas įspėja, kad tuoj įsijungs raudonas arba žalias signalas. Reikia sulėtinti tempą ir palaukti. Užsidegus „vaikščiojančiam žaliam žmogeliukui“ (šis signalas yra kai kuriose šalyse), pėstieji gali pereiti kelią, o kai įjungtas „raudonas žmogus“, pėstieji stovi vietoje.

  1. Sustok, pažiūrėk ir eik toliau

Daugeliui vaikų einant į mokyklą reikia kirsti vieną, o kartais ir dvi, tris eismo juostas, todėl jie turi žinoti, kaip tai padaryti saugiai.

Tėvai turėtų paaiškinti vaikams, kad važiuojamąją dalį galima kirsti tik pėsčiųjų perėjoje degant žaliam šviesoforo signalui. Jeigu šviesoforas prie pėsčiųjų perėjos neveikia arba jo visai nėra, privalote laikytis taisyklių: pakaitomis žiūrėkite į dešinę ir į kairę, ir įsitikinkite, kad nesiartina automobilis. Jei privažiuoja automobilis, jį reikia praleisti ir kirsti važiuojamąją dalį. Draudžiama kirsti važiuojamąją dalį posūkiuose. Taip pat draudžiama kirsti važiuojamąją dalį tarp stovinčių automobilių. Vaikai iki 6 metų gali kirsti kelią tik lydimi suaugusiojo, laikančio už rankos.

  1. Galutinis dėmesys: ne tik apsidairyti, bet ir pasiklausyti

Vaikui reikėtų paaiškinti, kad situacija ne visada leidžia pamatyti artėjantį automobilį, todėl reikia klausytis, ar girdite artėjantį automobilį. Turi būti laikomasi šių taisyklių: jei vaikas girdi artėjančios mašinos garsą, reikia sustoti ir apsidairyti. Vaikas turi suprasti garsų skirtumą: garsus variklis – mašina kažkur šalia, tylus triukšmas – mašina toli.

  1. Neišbėkite į važiuojamąją dalį!

Vaikams dažnai trūksta kantrybės, kartais jie gali perbėgti per kelią, norėdami kuo greičiau patekti į kitą gatvės pusę. Vaikai dažnai išbėga į kelią, kai su kažkuo žaidžia. Tėvai turėtų paaiškinti savo vaikams, kad negalima vaikščioti keliais ir perbėgti juos netinkamose vietose.

  1. Vaikščiokite šaligatviais

Vaikščiodami ar eidami į mokyklą vaikai turėtų eiti tik šaligatvio takais. Šiuo klausimu asmeninis tėvų pavyzdys labai praverstų.

  1. Kirsti važiuojamąją dalį nenustatytose vietose

Vaikai dažnai laksto gatvėmis kur nori ir kaip nori. Tai gali turėti tragiškų pasekmių: automobiliai važiuoja greitai, jei šalia nėra draudžiamųjų ženklų ar šviesoforų. Vaikas turi žinoti, kad važiuojamąją dalį galima kirsti tik esant šviesoforui arba pėsčiųjų perėjai.

  1. Nekaišiokite rankų ar galvą iš automobilio

Vaikai mėgsta iškišti galvą ir rankas pro automobilio langą. Jie mano, kad tai juokinga, tačiau iš tikrųjų link jų važiuojantys automobiliai gali sužaloti vaikus.

  1. Posūkyje nekirskite kelio

Posūkiai yra labai pavojingi, nes jie yra „negyvos zonos“ vairuotojams. Jei posūkiuose kelią kerta vaikai, vairuotojai neturi pakankamai laiko stabdyti. Vaikas turi aiškiai žinoti, kad posūkiuose kirsti važiuojamąją dalį griežtai draudžiama!

  1. Saugaus važiavimo dviračiu taisyklės

Jei vaikas paaugo tiek, kad jau pats važiuoja dviračiu, tėvai turėtų pasirūpinti, kad vaikas žinotų saugaus važiavimo taisykles: vaikas turi važiuoti dviračiu su šalmu, dviratis turi būti tvarkingas, ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas stabdžiams. Pasivažinėjimams vakare dviratis turi būti su žibintu ir atšvaitais.

  1. Vaikai turi sėdėti jiems specialiai skirtose kėdutėse

Keliaujant su vaikais transporte reikia laikytis šių taisyklių: vaikai turi ramiai sėdėti jiems skirtose kėdutėse, keliaujant autobusais ir maršruto taksi vaikai turi įsikibti į turėklus.

  1. Visada turi būti matomi

Vaikai, vakare išėję pasivaikščioti, neturėtų būti apsirengę tamsiais drabužiais, nes vairuotojai juos blogai matys.  Vakare važiuodami dviračiu vaikai turėtų dėvėti šviesius drabužius ar daiktus su šviesą atspindinčiais elementais. Net ir dieną geriau, kad vaikai būtų apsirengę šviesiais drabužiais.

  1. Neskubėkite

Vaikai būdami lauke dažnai skuba ir lekia. Tėvai turėtų paaiškinti vaikui, kad gatvėje, o ypač šalia važiuojamosios dalies, negalima skubėti – reikia elgtis ramiai, kad nepažeistų saugaus eismo taisyklių.

Dar keli patarimai

Tačiau kelių eismo taisyklių turi laikytis ne tik vaikai, bet ir tėvai: automobilyje vaikai turi būti prisegti arba sėdėti automobilinėse kėdutėse; važiuojant turi būti užrakintos automobilio durys.

Tėvai turėtų rodyti asmeninį pavyzdį, laikydamiesi kelių eismo taisyklių, nepalikite vaikų vienų automobilyje. Taip pat nepamirškite, kad vairuodami negalite naudotis išmaniaisiais telefonais ir kitomis programėlėmis, visada laikykitės leistino greičio!

Žaidimų ir įdomių užsiėmimų metu vaikai greitai išmoks saugaus elgesio kelyje taisykles.

Be to, įvairių kelių situacijų tėvai gali sugalvoti patys ir jas aptarti su vaiku, domėtis jo nuomone. Jei vaikas negali savarankiškai nuspręsti, kaip teisingai elgtis tam tikroje situacijoje, tėtis ar mama turėtų kantriai jam viską paaiškinti.

Vaikai greičiau įsimena kelio ženklus, jei juos mato nuolat. Galite nupiešti spalvingą plakatą su pagrindiniais kelio ženklais ir pakabinti jį ant sienos. Vyresniems vaikams galite pasiūlyti spręsti  linksmus kryžiažodžius kelių eismo taisyklių tema. Internete yra daugybė kryžiažodžių ir užduočių šia tema.

Tačiau tėvai taip pat neturėtų persistengti mokymosi procese. Vaikai yra gana imlūs ir vaizduotėje gali piešti sau baisius paveikslus. O tėvų užduotis yra ne išgąsdinti vaiką, o išmokyti jį teisingai elgtis kelyje.

Galų gale vaikai turi žinoti, kas nutiks, jei jie nesilaikys saugaus eismo taisyklių, todėl žemiau siūlome peržiūrėti vaizdo įrašą. Įspėjame, gali būti necenzūrinės leksikos.

„YouTube“ vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą