Mūsų pasaulis keičiasi taip greitai, kad paklausių profesijų sąrašas keičiasi kas penkerius metus, jei ne dažniau. Norint, kad ateityje jūsų vaikas neliktų be darbo, be išsilavinimo, prireiks viso rinkinio visuotinių asmeninių savybių.
Kalbant apie tuos ženklus, kurie gali reikšti, kad jūsų vaikas ateityje turės problemų susirasti darbą, būtina atsižvelgti į tai, kad darbo sąlygos po 15-20 metų labai pasikeis. Paprastą fizinį darbą daugiausia atliks mašinos. Tas pats nutiks ir dirbant sunkų darbą, kurį galima pakeisti kompiuterinėmis programomis.
Remdamiesi šia prognozuojama ateitimi, jau dabar galime įsivaizduoti, kokios savybės ir įgūdžiai gali suteikti vaikui paklausaus ir populiaraus specialisto ateitį, o kurie, priešingai, gali tapti savirealizacijos „kliūtimi“ suaugusiųjų gyvenime. Taigi, pagal ką galima suprasti, kad ateityje vaikas susidurs su sunkumais ieškodamas darbo?
- Nesidomi naujais dalykais
Nerimą gali kelti tai, kad vaikas visiškai nesidomi ar nesimėgauja mokydamasis naujų dalykų. Be to, mes kalbame ne apie mokykloje mokomus dalykus, bet apie pažintinę veiklą gyvenime. Vaikui turėtų būti įdomu kas nors ne mokykloje – tai, ką jis supras, ieškoti šaltinių, užduoti klausimus, rasti suaugusiųjų, galinčių jam ką nors paaiškinti, literatūros ar informacijos internete. Tai ženklas, kad vaikas vystosi normaliai, kad jis turi interesų ir mokymosi gebėjimų. Norėdami ugdyti vaiko mokymosi įgūdžius, turėtumėte padėti jam rasti sritį, kuri jį domins. Pirma, vaikai gali tiesiog nežinoti, kiek yra skirtingų sričių. Antra, kai kurias žinias galite pateikti visiškai kitaip – ne kaip knygas ir straipsnius, bet, pavyzdžiui, eksperimentus, meistriškumo kursus ir panašiai. Pagrindinis dalykas yra ne priversti vaiką, o patarti jam pagal jo polinkius.
- Bendravimo su bendraamžiais problemos
Neigiamą įtaką vaiko ateičiai gali padaryti tai, kad jis nerodo susidomėjimo bendravimu su žmonėmis. Visiškai normalu, kad vaikas bando priversti kitus žmones daryti tai, ko jis nori, pradedant tėvais ir baigiant draugais. Jūs neturėtumėte džiaugtis per dideliu vaiko paklusnumu ir nuolankumu: jis turi išmokti ginti savo interesus bendraudamas su kitais žmonėmis.
Daugelis tėvų susiduria su vaikų bendravimo problemomis, bet į tai reikia žiūrėti labai atsargiai. Jūs neturėtumėte daryti vaikui spaudimo ir versti jį plėsti savo socialinį ratą, rasti jam draugų. Lygiai taip pat, kaip nebūtina įskiepyti jam griežtumo kitų atžvilgiu. Geriausias variantas, vėlgi, yra ugdyti vaiko interesus.
Kuo daugiau įgūdžių ir sugebėjimų jis turės, tuo įdomesnis bus bendraamžiams. Be to, bet kokie pasiekimai ir nauji įgūdžiai suteikia pasitikėjimo, kuris taip pat traukia kitus vaikus. Galų gale įvairiausi būreliai ir skyriai padeda susirasti draugų, turinčių tuos pačius interesus. Vienintelis dalykas yra nenueiti per toli, verčiant vaiką imtis kelių veiklų ar užsiėmimų, įdomių jums, bet ne jam.
- Nesugebėjimas pasiekti tikslų
Tėvai turi atkreipti dėmesį, jei vaikas nėra atkaklus siekdamas to, ko nori, nesistengia gauti to, ko nori. Tai gali reikšti charakterio silpnumą ir įgūdžių trūkumą, norint pasiekti teigiamą rezultatą. Tokius įgūdžius taip pat galima lavinti. Pabandykite naudoti motyvacijos sistemą, kurioje sėkmingai užduotį atlikęs vaikas gaus tai, ko jam tikrai reikia. Svarbu suprasti, ko vaikas nori gauti tiek, kad jis būtų pasirengęs įdėti pastangų. Šis mechanizmas veikia daug veiksmingiau nei bausmė. Tai taip pat yra valios, kuri gerai vystosi, apraiška. Jei jūsų vaikas yra linkęs sportuoti, padėkite jam pasirinkti jo amžių ir pomėgius atitinkančią sporto šaką, kurioje jis galėtų siekti gerų rezultatų.
- Kūrybingumo stoka
Nėra labai geras ženklas, kad vaikas nesidomi jokia kūryba, nenori užsiimti kūrybine veikla, sugalvoti ką nors naujo ir pademonstruoti savo asmeninį požiūrį. Kūrybingi žmonės visada buvo ir bus paklausūs. Kūrybiški, unikalūs darbai brangs kasmet. Tačiau klaidinga manyti, kad kūryba yra įgimta dovana, kurią turi tik nedaugelis. Jums tiesiog reikia padėti vaikui atskleisti jo kūrybinį potencialą. Be to, visi vaikai turi tokį potencialą, jie tiesiog ne visada gali rasti priemonių jo įgyvendinimui. Tiks tie patys meistriškumo kursai ir skirtingi būreliai, kur galima sukurti ką nors naujo.
- Nenoras prisiimti atsakomybės
Visiškas vaiko lyderio savybių trūkumas gali lemti tai, kad jis auga inertiškas. Tai taip pat reiškia, kad jis nesistengia vadovauti žmonėms ir prisiimti atsakomybės, nesako kitiems, kaip įgyvendinti bendrus planus. Tai ne visada yra blogas dalykas, tačiau kraštutinės formos gali sukelti tai, kad užaugs neatsakingas ir paklusnus žmogus, kuris paprasčiausiai niekur negalės save parodyti. Gebėjimas vadovauti žmonėms visada bus aktualus ir reikalingas įgūdis. Iš esmės visi ankstesni patarimai taip pat tinka tokių savybių ugdymui – kuo daugiau vaikas turi interesų ir įgūdžių, tuo labiau pasitiki savimi ir platesnis jo socialinis ratas. Norėdami išvystyti lyderiams svarbią charizmą, vaidybos užsiėmimai tinka įveikti nepasitikėjimą savimi ir visuomenės baimę.