Įsimylėti paauglystėje – įprastas reikalas. Beveik kiekvienas žmogus pirmą kartą susiduria su rimtais jausmais sulaukęs 12–19 metų amžiaus. Problema ta, kad tuo metu tas jausmas sutampa su svarbiausiais mokymosi etapais – mokyklos ir stojamųjų egzaminų laikymu. Kaip įsimylėjimas daro įtaką mokymuisi ir pažangumo rezultatams? Pamėginkime problemą išsiaiškinti kartu.

 

Į savo atžalos jausmus žiūrėkite rimtai

Užklupo pirmoji meilė, o mokslo metai tik prasidėjo. Blizgančios akys, paslaptinga šypsena, svajingas žvilgsnis – dėmesingi tėvai tikrai pastebės išorinius savo vaiko meilės pasireiškimus. Kaip į tai reaguoti? Svarbiausia – be panikos. Susilaikykite nuo griežtų sprendimų, kad nepakenktumėte sūnaus ar dukters jausmams. Paaugliai tuo metu būna itin jautrūs ir labai pažeidžiami. Todėl būkite ypatingai atsargūs ir atidūs. Pamėginkite užmegzkite tarpusavio pasitikėjimo ryšį, kad jūsų vaikas  norėtų leistis į jam subtilių ir jautrių klausimų aptarinėjimus su jumis. Tačiau nenustatinėkite atžalai savo taisyklių, o pirmiausiai atidžiai išklausykite. Prireikus, duokite ir patarimų.

Ar meilė trukdo mokslams?  Priklauso nuo vaiko. Bet vienaip ar kitaip, į savo atžalos jausmus žiūrėkite rimtai. Paauglių įsimylėjimas gali baigtis per porą savaičių, po poros mėnesių, po poros metų, bet gali virsti ir gyvenimo meile.

Ironija, anekdotai ir sarkazmas yra tie dalykai, kurių šiuo laikotarpiu reikėtų vengti, bendraujant su vaiku.  Tuo tarpu tėvų prasti santykiai yra skausmingi vaikams. Tai gali pastūmėti juos priimti neteisingus sprendimus – ginčytis su šeima, bėgti iš namų, žaloti save.

Stiprios emocijos, kylančios pačioje įsimylėjimo pradžioje, dažniausiai paveikia ne tik  vaikų  mokymąsi, bet apskritai viską. Iš pradžių įsimylėjęs paauglys negali sutelkti dėmesį į nieką, išskyrus  savo dūsavimo objektą. Todėl nepavyksta išvengti atsilikimo nuo mokymosi programos. Bet dar svarbiau, kaip įsimylėjimas paveiks vaiką toliau. Įvykiai gali klostytis nenuspėjamai ir skirtingai.

 

Įsimylėjusiai atžalai artimesnis žodis tampa „kliūtis“ nei „motyvacija“

Tačiau neretai nutinka ir priešingai – įsimylėjus atsiranda paskata geriau mokytis. Kitaip tariant,

jei  ir vaikinas, ir mergina nori mokytis, jei jie supranta, kad be meilės yra ir kitų ne mažiau  svarbių dalykų, kurių nereikia pamiršti, tada nėra ko jaudintis. Jei ir įsimylėjus, nenukenčia pažangumas, o gal net ir pagerėja, jei nori padėti kitam, keistis į gerąją pusę  – tai yra nuostabūs tikslai ir, tikėkimės, bus tokie pat pasiekimai.  Šiuo atveju akivaizdu, kad stiprūs jausmai įkvepia.

O tiems, kuriems meilė  – kliūtis siekti žinių, atsiranda motyvacijos stoka mokytis, visų problemų, išskyrus meilę, neigimas, nuolat vėluoja ar praleidinėja pamokas, prasti mokymosi rezultatai. Neretai būna ir taip, kad įsimylėjėlis iki tol mokėsi gerai, tačiau dėl to, kad meilės objektas nebendrauja su  juo, neatsako tuo pačiu, žinių troškimas ima blėsti ir prapuola. Tada ir atsiranda didelė pagunda užmesti mokslus ir atsiduoti visa širdimi ir siela užklupusiam meilės jausmui.

Taigi, susidūrus su situacija, kai jūsų  įsimylėjusiai atžalai artimesnis žodis tampa „kliūtis“ nei „motyvacija“, pabandykite su juo pasikalbėti. Negąsdinkite, neskaitykite moralų, bet ramiai aptarkite  su sūnumi ar dukra jų jausmus. Subtiliai užsiminkite, kad priešingą lytį traukia ne tik išorinis, bet ir vidinis grožis, o jei jo nepastebi, vadinasi, neverta ignoruoti mokslų ir savo tobulėjimo galimybių.

Tėvams būtų labai pravartu papasakoti apie savo pirmąją meilę – tai padėtų įgyti vaiko pasitikėjimą.

Jei mokymosi problema paaštrėja, pasiūlykite vaikui išsikelti prioritetus. Kartu nuspręskite, kiek laiko per dieną jis turėtų skirti mokymuisi, o kada galėtų atsipalaiduoti ir svajoti apie savo įsimylėjimo objektą. Leiskite paaugliams susitikti namuose. Leiskite savo vaikui pamatyti, kad juo pasitikite. Tai gali pakeisti situaciją į gerą pusę. Siekite kompromisų su savo vaiku, tai padės išspręsti iškilusias problemas.

 

parengta pagal thehimalayantimes.com

3 KOMENTARAI

  1. Hey I know this is off topic but I was wondering if you
    knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
    I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
    Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą