Šeimoje alkoholikas tampa pagrindine figūra, aplink kurią kuriamas kitų elgesys. Visi šeimos nariai būna susiję su šia problema, kuriems tenka viena užduotis – išgelbėti girtaujantį asmenį ir palaikyti neveikiančią, emociniai destruktyvią ir vaizdžiai kalbant „sprogstančią per siūles“ sistemą.
Šioje situacijoje esantys vaikai yra labiausiai pažeidžiami. Paprastai jie atlieka vieną iš keturių vaidmenų: „šeimos herojus“, „atpirkimo ožys“, „klounas“ ar „pamestas vaikas“.
Pasirinkdami kurį nors iš šių vaidmenų, vaikai bando prisitaikyti prie nesveikos aplinkos, kurioje gyvena. Deja, ši apsauginė kaukė pamažu tampa jų prigimtimi, todėl neretai būna nepaprastai sunku atsikratyti prisiimto vaidmens suaugus.
1.„Šeimos herojus“
Vaidmuo: šeimos pasididžiavimas;
Išoriškai: aukšti pasiekimai; geras vaikas, laikosi taisyklių; padeda dirbti; rūpinasi šeima;
Viduje: nepakantumas, vienatvė; baimė prarasti kontrolę; jautrumas kritikai.
„Šeimos herojus“ yra vaikas, demonstruojantis aukštus pasiekimus visose srityse. Tokį vaiką giria visi: tėvai, mokytojai, kaimynai. Savo elgesiu jis tarsi subalansuoja jo šeimoje vykstančią tragediją. Šio vaidmens vaikas stengiasi būti viskuo geriausias, bet ne todėl, kad tam turi gabumų ir noro, o todėl, kad trokšta pritarimo. Jo savivertė visiškai priklauso nuo kitų pritarimo.
Paprastai tokie vaikai užauga darboholikais, pernelyg atsakingais žmonėmis, kurie partneriais pasirenka silpnus, silpnos valios žmones, dažnai kenčiančius nuo alkoholizmo.
Rekomenduojamas suaugusiųjų elgesys bendraujant su tokiu vaiku: daugiau dėmesio skirti jam; pabandyti atskirti jo savivertę nuo pasiekimų; pranešti jam, kad galima padaryti klaidų.
Elgesys, kurio suaugęs žmogus turėtų vengti bendraudamas su tokiu vaiku: pokalbio monopolizavimas; leisti vaikui vertinti save tik per jo pasiekimus.
Tokio vaiko ateitis: geras vadovas; mokosi priimti nesėkmes, prašo pagalbos, atsakomybė tik už save.
Be pagalbos: santuoka su „vargstančiu“ asmeniu; darboholizmas; perfekcionizmas, niekada nedaro klaidų; atsakomybės už viską jausmas.
2.„Atpirkimo ožys“
Vaidmuo: eina tėvų pramintu keliu.
Išoriškai: akivaizdus priešiškumas; nepaklusnumas; maištas; aštrumas, šaltumas; labai sunku užmegzti kontaktą; linkęs kaltinti kitus; paprastai užmezga draugystę su bendraamžiais, augančiais tokiose šeimose.
Viduje: skausmas; kaltės jausmas; atmetimas; pyktis.
„Atpirkimo ožys“ yra visiškai priešingas „šeimos herojui“. Dažnas dalykas yra noras būti pastebėtam. Bet toks vaikas negali atkreipti į save dėmesio savo pasiekimais ir sėkmėmis, todėl jis renkasi kitą kelią: jis yra įžūlus, chuliganiškas, prastai mokosi, anksti pradeda vartoti alkoholį, rūkyti ir dažnai bendrauja su bloga kompanija. Šis elgesys taip pat padeda šeimai atitraukti dėmesį nuo pagrindinės problemos – alkoholizmo. Vaikas baramas, taip išliejamas gimdytojų pyktis.
Tokie vaiko bruožai kaip maištingumas, priešiškumas, agresyvumas gali įsitvirtinti visam gyvenimui ir neleisti žmogui kurti savo gyvenimo ir karjeros bei normaliai bendrauti su kitais žmonėmis.
Rekomenduojamas suaugusiųjų elgesys bendraujant su tokiu vaiku: praneškite vaikui, kad tam tikras elgesys yra netinkamas; skatinkite atlygiu, kai jis / ji prisiima atsakomybę; nustatykite ribas ir aiškiai paaiškinkite atsakomybę, pasirinkimą ir pasekmes; būkite nuoseklūs ir laikykitės nustatytų sąlygų.
Elgesys, kurio suaugęs žmogus turėtų vengti bendraudamas su tokiu vaiku: gailėti, keisti požiūrį ar didinti savo galią, sutikti su kitų reikalavimais, prisiimti vaiko elgesio suvokimą savo sąžinei.
Tokio vaiko ateitis: nuoširdus jausmų išreiškimas, gebėjimas kreiptis pagalbos.
Be pagalbos: kalėjimas, alkoholio / narkotikų problemos, problemos mokykloje / darbe.
3.„Klounas“
Vaidmuo: linksmybės ir humoras.
Išoriškai: juokdarys, nebrandumas, linksmumas, hiperaktyvumas, noras pritraukti dėmesį.
Viduje: baimė, nerimas, neapibrėžtumas.
„Klouno“ vaidmuo priverčia vaiką visada visus linksminti, parodijuoti, mėgdžioti. Toks elgesys slepia vaiko nesaugumą, jo nesugebėjimą užmegzti normalius santykius ir baimę, kad iš jo bus juokiamasi. Todėl jis pirmiausiai juokiasi pats. Toks elgesys taip pat padeda šeimai atitraukti dėmesį nuo problemos, atsipalaiduoti ir kuriam laikui pamiršti savo naštą. Tačiau užaugęs vaikas ir toliau dėvės klouno kaukę, kuri padės nuslėpti jo nebrandumą ir nesugebėjimą užmegzti gilių tarpusavio santykių.
Rekomenduojamas suaugusiųjų elgesys bendraujant su tokiu vaiku: laikyti vaiką atsakingu už jo destruktyvų elgesį; skatinti atsakomybę; patikėti jam svarbias ir atsakingas užduotis; skatinti aktualų humorą; padėti užmegzti akių kontaktą.
Elgesys, kurio suaugęs žmogus turėtų vengti bendraudamas su tokiu vaiku: geriau juoktis iš kitų, nei juoktis iš savęs.
Tokio vaiko ateitis: smagu būti jo kompanijoje; puikus humoro jausmas; rūpinasi savimi.
Be pagalbos: nevykėlis „klounas“; su stresu susijusios ligos; nebrandumas.
„Pamestas vaikas“
Vaidmuo: niekam nereikalingas.
Išoriškai: tylus; drovus; užsisklendęs; vengia streso ir konfliktų; prisiriša prie daiktų, o ne prie žmonių; mažai draugų.
Viduje: savo nesvarbumo jausmas; skausmas; pyktis; atmetimas; nerimas.
„Pamestas vaikas“ arba „nematomas angelas“ yra tylus ir nepastebimas vaikas, kurio paprastai niekas ir nepastebi. Jis egzistuoja giliai įsitikinęs, kad niekam jo nereikia. Šis jausmas yra fiksuotas visam gyvenimui ir trukdo žmogui realizuoti savo talentus ir sugebėjimus.
Rekomenduojamas suaugusiųjų elgesys bendraujant su tokiu vaiku: atkreipkite dėmesį į vaikus, kurių vardų ir veidų negalite prisiminti; bandykite užmegzti kontaktą „vienas su vienu“;
atkreipkite dėmesį į vaiko stipriąsias puses ir skatinkite talentus; padėkite vaikui užmegzti santykius. Geriau tai daryti nuosekliai ir neskubant.
Elgesys, kurio suaugęs žmogus turėtų vengti bendraudamas su tokiu vaiku: palikti vaiką ramybėje, nekviesti jo pokalbiui, neprašyti pasikalbėti; tegul kiti vaikai bendrauja su šiuo vaiku ir būna už jį atsakingi.
Tokio vaiko ateitis: talento atskleidimas; kūryba; turtinga vaizduotė.
Be pagalbos: mažai domisi gyvenimu; atsiribojimas; nesibaigiančios problemos, mirtis ankstyvame amžiuje.
parengta pagal psichologytoday.com