Įdomus paprotys yra dainavimas. Mamytės, tarp jų ir vaikai, eidavo iš namų į namus, dainuodavo dainas, gyrė šeimininkus, linkėjo sveikatos ir laimės, už tai gaudavo daug skanėstų. Archyvo nuotrauka

Kalėdos yra viena pagrindinių religinių ir šeimos švenčių. Juk šeima – pamatinis krikščioniškų vertybių elementas. Šią dieną visos kartos susirenka ir kartu leidžia laiką prie gausaus vakarienės stalo. Vyresnieji savo patirtį perduoda vaikams. Kaip sutikti Kalėdas šeimoje, kad šventė būtų labai šilta, šviesi ir įsimintina?

 

Dievo sūnus buvo atsiųstas į žemę išgelbėti visų nusidėjėlių

Ką papasakoti vaikams apie Kalėdas? Pirmiausia reikia perteikti vaikams šventinių renginių esmę.  Kiekvienas bent kartą pagalvojo, kaip papasakoti vaikams apie Kalėdas, nes ypatingas Kalėdų vakaras  labai palankus, kad pokalbiai būtų nuoširdūs ir atviri. Papasakokite savo vaikui, iš kur kilo Kalėdų šventimo tradicija, papasakokite apie Jėzaus Kristaus gimimą.

Magiška Kalėdų istorija prasidėjo nuo to, kai Augustas Romietis nusprendė surengti gyventojų surašymą. Žmonės plūdo į Betliejų. Sutuoktiniai Juozapas ir Marija nebuvo išimtis. Nepastebimai užklupo naktis, ir jie sustojo nakvoti viename iš urvų, kur nepriekaištingoji Marija pagimdė vaiką. Tuo pačiu metu piemenys netoliese pamatė šviečiantį debesį – iš dangaus į žemę nusileido angelas, nešantis gerą žinią apie dieviškojo vaiko gimimą. Dievo sūnus buvo atsiųstas į žemę išgelbėti visų nusidėjėlių. Antrasis ženklas buvo ryškios žvaigždės pasirodymas, nušviečiantis Rytų magams kelią pas Dievo sūnų.

Vaikas su malonumu klausys apie šiuos stebuklus ir bus persmelktas Kalėdų dvasios. Bus įdomu, jei istorija bus pateikta spektaklio ar net žaidimo forma. Galite kartu skaityti vaikams pritaikytą Bibliją. Papasakoję vaikams apie Kalėdas, galite pradėti ruoštis šventei kartu.

Kalėdų šventei mūsų protėviai ruošėsi nuo rudens, kaupė šieno ir raugintų agurkų atsargas, puošė savo namus. Žinoma, šiuolaikiniame pasaulyje tai nėra taip paprasta, todėl kreipiamės į paprastesnius šventinius atributus, kuriuos galite pasiruošti vienam iš ilgų žiemos vakarų su mažyliais.

Kokia šventė be gražios eglutės? Eglutę puošti kartu su vaikais smagu. Nuostabios šviesos, žvaigždės viršūnė, angelai, varpeliai, eglės šakų vainikas – visa tai privalomi šventės atributai. Jūs galite paaiškinti vaikui lygiagrečiai su šių dekoracijų simbolika. Puikus dekoro variantas būtų vaikų piešiniai Kalėdų tema.

Šventei būtina paruošti aprangą, jei įmanoma, ji turėtų būti nauja. Gražus papildymas bus naujų drabužių pirkimas visiems jūsų artimiesiems.

Per Kalėdas įprasta dovanoti vieni kitiems dovanas. Jūsų vaikai ypač džiaugsis dovanomis. Vaikai taip pat domėsis, kodėl jas įprasta dovanoti, dovanos taip pat yra savotiškas sakramentas.

Išmokykite savo vaiką kalėdinių eilėraščių, giesmių ir dainelių. Kartu galite paklausyti Kalėdų muzikos ir dainų.

 

Kūčiukai nenuimami nuo stalo iki vakarienės pabaigos

Pasiruošimo procesas  paprastai baigiasi šventinio valgiaraščio surašymu ir generaliniu valymu, kuriame gali dalyvauti visa šeima.

Kai kurios Kalėdų tradicijos laikui bėgant jau buvo pamirštos, tačiau tas, kurios buvo išsaugotos, galima drąsiai perduoti jaunajai kartai.

Kol visi namų ūkiai su nekantrumu laukia pirmosios žvaigždės danguje – šventės pranašo, ruošiama Kūčių vakarienė, kurią sudaro mažiausiai 12 patiekalų. Taip pat įprasta patiekti kopūstų suktinukus,  žuvį, pyragus, daržovių mišraines, grybus. Reikia nepamiršti tradicinių kalėdinių kūčiukų ir kitų gardumynų. Kūčiukai nenuimami nuo stalo iki vakarienės pabaigos. Ant stalo reikia padėti šieną, uždegti žvakes. Iškilus pirmajai žvaigždei visa šeima susėda vakarieniauti. Vakarienę įprasta pradėti malda, o per tą laiką elgtis tyliai ir ramiai.

Po vakarienės vaikams  gali būti surengta Jėzaus Kristaus gimimo scena – ekspromtas spektaklis su savadarbėmis lėlėmis ant pagaliuko apie Kalėdas. Visi siužetai yra pagrįsti Dievo sūnaus gimimu. Taip pat vakare vaikai gali aplankyti arba pasikviesti į svečius savo krikštatėvius, apsikeisti dovanomis.

Nepamirškite ir savo mažesniųjų brolių. Šią dieną dosniai pavaišinkite savo augintinius,  o į  paukščių lesyklas priberkite grūdų.

Įdomus paprotys yra dainavimas. Mamytės, tarp jų ir vaikai, eidavo iš namų į namus, dainuodavo dainas, gyrė šeimininkus, linkėjo sveikatos ir laimės, už tai gaudavo daug skanėstų. Buvo manoma, kad kuo gardesni  skanėstai, kuo daugiau dainelių aplankys namus, tuo sėkmingesni ir vaisingesni bus metai.

“YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą