Tėvai dažnai stengiasi visus pavojingus daiktus laikyti toliau nuo vaiko virtuvėje. Dėl to vaikas praranda susidomėjimą maisto gaminimu. Jis nori būti visavertis proceso dalyvis lygiai su suaugusiuoju. Kitaip jis supranta, kad yra nereikalingas. Archyvo nuotrauka

Bendras maisto gaminimas yra labai svarbus tėvų ir vaiko bendravimo procesas. Tačiau neretai nutinka taip, kad tėvai yra darbe, todėl vaikui tenka pačiam ruošti valgyti. Kaip supažindinti atžalą su maisto gaminimu ir ko tam reikia? Žinoma, pirmiausia kantrybės! Antroje vietoje – labiau patyrusių mamų ir tėčių patarimai. Ir galiausiai, keletas naudingų dalykėlių. Pakalbėkime apie viską iš eilės.

 

Tėvai vaikui tampa vedliu į naują nežinomą pasaulį. Ir priklausomai nuo to, kaip jie elgsis, vaikas išmoks svarbių gyvenimo pamokų. Pasitikėkite jais, leiskite jiems klysti – viso to vaiką galite išmokyti savo pavyzdžiu. Įskaitant maisto gaminimą.

1 taisyklė: supažindinkite su virtuvės įrankiais

Virtuvėje vaikui visi daiktai nepažįstami. Pavyzdžiui, kaip ir kur naudoti peilį, šakutę, plaktuvą, mentelę.  Vaikui šie įrankiai – tokie patys kaip ir jums, pavyzdžiui, erdvėlaivio įranga.

Svarbu ne tik parodyti vaikui, kaip naudotis virtuvės reikmenimis, bet ir paaiškinti jų paskirtį,  ypatybes ir galimybes.

Vienas dalykas yra parodyti, kaip blynus galima apversti mentele, o kitas dalykas – pasakyti, kodėl to negalima padaryti šakute ar peiliu. Vaikas greičiau išmoks naudotis virtuvės reikmenimis, jei supras jų paskirties esmę.

Iš pradžių verta pakomentuoti kiekvieną veiksmą. Kodėl morkos kartais supjaustomos apskritimais, o kartais – juostelėmis ar lazdelėmis. Kaip įšyla vanduo ir ką reiškia, kai ant jo paviršiaus atsiranda burbuliukų ir panašiai. Tai leis mažyliui greitai prisitaikyti virtuvėje ir joje jaustis kaip namie.

2 taisyklė: nieko nedrausti

Tėvai dažnai stengiasi visus pavojingus daiktus laikyti toliau nuo vaiko virtuvėje. Dėl to vaikas praranda susidomėjimą maisto gaminimu. Jis nori būti visavertis proceso dalyvis lygiai su suaugusiuoju. Kitaip jis supranta, kad yra nereikalingas.

Svarbu pasirinkti tinkamus indus ir stalo įrankius, kad gaminimas būtų saugus vaikui. Pirmiausia nusipirkite plastikinį peilį. Šiuo įrankiu galima pjaustyti minkštus vaisius ir daržoves, duoną, tešlą. Būkite kantrūs ir  paaiškinkite vaikui, kaip laikyti rankenėlę, kokiu kampu ašmenis. Iš pirmo karto vaikui tikriausiai nepavyks teisingai padaryti, todėl tai užtruks.

Kai vaikas įvaldys darbo su plastikiniu peiliu taisykles, galite jam pasiūlyti beveik tikrą peilį – metalinį, bet neaštriais ašmenimis. Su tokia priemone jis jau gali aptepti sviestu sumuštinį, pjaustyti  daržoves.

Jei nusprendėte kartu su vaiku gaminti karštus patiekalus, išmokykite jį naudotis orkaitės pirštine, kaip taisyklingai pasukti keptuvės rankenėlę. Tam irgi reikia kantrybės. Pirmiausia atlikite visus veiksmus kartu – išmaišykite košę, supilkite aliejų į keptuvę. Tada pakvieskite vaiką atlikti šiuos veiksmus pačiam, bet jums prižiūrint. Iki 7 metų vaikas vargu ar sugebės atsižvelgti į visas smulkmenas ir gaminti net paprasčiausius patiekalus ant viryklės, todėl svarbu būti šalia ir sekti procesą. Žingsnis po žingsnio – ir vaikas išmoks naudotis visa virtuvės technika.

3 taisyklė: mokykite susitvarkyti po savęs

Virtuvės valymas yra maisto gaminimo proceso dalis. Ir svarbu iš jo neišbraukti mažojo virėjo. Daugelis tėvų sako, kad jiems patiems greičiau ir paprasčiau viską suplauti ir sudėti į lentynas. Bet kada tada vaikas išmoks tą padaryti pats? O kaip jis, tarkime, išmoks išplauti ir iššluostyti indus, jei niekada neėmė į rankas skuduro ir nemoka elgtis su plovikliu? Todėl leiskite vaikui išplauti indus, nušluostyti stalą. Žinoma, nelengva stebėti, kaip nemokios rankos ištepa nešvarumus ant paviršių. Bet ilgainiui išmoks ir viskas bus gerai.

4 taisyklė: pagirkite

Bendrai ruošiant maistą tėvai gali ir sušukti: „Nekišk čia rankų!“, „Baik šiukšlinti!“, „Ką tu darai? – tokios frazės gali sugriauti vaiko tikėjimą savimi, abejoti tėvų pasitikėjimu ir visiškai nusigręžti nuo maisto gaminimo proceso. Ar to jūs siekiate?

Vaikas daug greičiau išmoks ir stengsis, jei jį pagirsite. Vakar jis nemokėjo laikyti peilio, bet šiandien užtikrintai ima jo rankeną. Anądien jis neįsivaizdavo, ką dėti į omletą, o šiandien skuba  atsinešti iš šaldytuvo pieno ir kiaušinių. Svarbu pagrįstai pagirti, o ne  leptelėti: „Gerai padaryta!“. Sutelkite dėmesį į tai, kaip vaikas gamina pats. „Vakar  dar nemokėjai nuskusti bulvių, o šiandien tai padarei taip greitai! Kaip greitai mokaisi!“ – tokie esminiai pagyrimai formuoja vaiko pasitikėjimą savimi.

5 taisyklė: būkite kantrūs

Bendras maisto gaminimas yra svarbus naujų vaiko įgūdžių ugdymui. Tačiau šis „žaidimas“ reikalauja didelio tėvų įsitraukimo, daug kantrybės ir jėgų aiškinti. Priešingu atveju visai šeimai valgio gaminimo procesas virs kankyne. Turite atsiminti, kad vaikui reikia patenkintų, o ne rūškano veido tėvų.

“YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą