Tėvai turėtų savo pavyzdžiu parodyti, kad fizinis aktyvumas turėtų tapti jūsų šeimos kasdienės veiklos dalis. Archyvo nuotrauka

Oklahomos valstijos universiteto žmogaus raidos ir šeimos mokslų profesorės Amandos Sheffield Morris tvirtinimu, tėvai susiduria su didžiuliu savo laiko ir energijos poreikiu, nes daugelis vaikų mokėsi nuotoliniu būdu, o ir vėl gali tekti padaryti tą patį, kadangi pandemija nesiruošia pasiduoti ir sudėti ginklų.

„Mokslininkų atlikti tyrimai seniai įrodė, kad vaikystėje patirtos nesėkmės ar traumos, daro žalingą poveikį sveikatai ir vystymuisi. Daugelis tyrimų taip pat parodė, kad vaikai, patiriantys prievartą, nepriežiūrą ir šeimos konfliktus, turi mokymosi sunkumų ir susiduria su fizinės bei psichinės sveikatos problemomis paauglystėje ir suaugus“, – sakė profesorė.

Laimei, mokslininkai nustatė būdus, kaip padėti vaikams išgyventi sunkmetį ir sėkmingai siekti mokslo žinių. Anot profesorės Amandos Sheffield Morris, teigiamas apsauginės ir puoselėjančios patirties poveikis yra galingas priešnuodis stresui ir nelaimėms bei paruošia vaikus sunkumams ateityje.

Štai dešimt būdų, kaip tėvai gali sustiprinti savo vaikų atsparumą pandemijai ir kitoms kliūtims, trukdančioms mokytis, vystytis ir tobulėti.

 

  1. Bendraukite tarpusavyje

„Tai reiškia, kad daugiau laiko skirkite pokalbiams, klausykitės, ką sako vaikai. Būkite jiems atidesni ir dėmesingesni. Įsitikinkite, kad vaikai  paruošė pamokas. Vadinasi, reikia patikrinti jų žinias, paaiškinti, jei ko nors nesuprato, patarti“, – sako  Oklahomos valstijos universiteto psichiatrijos ir elgesio mokslų profesorė Jennifer Hayes-Grudo.

Anot jos, tai galima padaryti per pietų pertrauką. Suprantama, jei jie mokosi namuose. Ne mažiau svarbu grįžus namo iš darbo aptarti su atžalomis, kaip praėjo diena,  gerokai prieš einant miegoti, labai būtų pravartu pasivaikščioti su jais lauke ar pažaisti jų mėgstamą  žaidimą. Bendravimo pastangos padeda vaikams suprasti, kad jie yra vertinami ir tuo pačiu jiems atsiranda saugumo jausmas.

  1. Palaikykite vaikų draugystę

Apsvarstykite, kaip vaikai gali žaisti kartu lauke, kalbėtis apie technologijas ar virtualiai žaisti vaizdo žaidimus su draugais. Kai kurios šeimos sukuria vadinamąsias saugias zonas, kur leidžia vaikams pasirinkti vieną ar du draugus (suprantama, kur šeima laikosi rekomenduojamų pandemijos atsargumo priemonių), su kuriais jie gali artimiau bendrauti. Draugystės palaikymas suteikia vaikams galimybę mokytis iš bendraamžių ir mažina stresą bei įtampą, kai jam tenka likti vienam.

  1. Raskite būdų, kaip vaikai gali padėti kitiems

Kalbėkite apie tai, kaip kitiems taip pat sunku. Skatinkite vaikus atiduoti „išaugusius“ žaislus, susitaupyti pinigų  norimam naujo modelio  telefonui, padėti karantine esančiam kaimynui apsipirkti, nueiti į paštą ar pavedžioti jo šunį. Kai ką nors darote dėl kitų bendruomenės narių, įtraukite savo vaikus ir pasakykite, kodėl tai darote. Tai padeda vaikams suprasti kitų problemas, atpažinti jų poreikius ir ugdyti empatiją.

  1. Skatinkite vaikus išlikti fiziškai aktyviais

Dauguma būrelių ir kitos veiklos pandemijos metu sustabdė savo veiklą.  Nepaisant to, tokius kaip lauko sportas, žvejyba, žygiai pėsčiomis ar dviračiais, turėtų būti skatinami. Tai padeda vaikams išlaikyti bendruomenės jausmą ir skatina asmeninį tobulėjimą. Tai taip pat gali padėti kurti moralę ir vertybes ir netgi prisidėti prie mokymosi sėkmės.

  1. Skatinkite palaikyti ryšį su svarbiais suaugusiais

Profesorės Jennifer Hayes-Grudo tvirtinimu, vaikams reikia nuolatinio bendravimo su suaugusiais, pavyzdžiui, seneliais ir mokytojais. „Jie gali būti dar vienas palaikymo šaltinis, su kuriais galima pasikalbėti apie problemas ar sėkmę. Jie ypač svarbūs, kai tėvai yra labai užimti dėl darbo ar kitos veiklos. Padėkite vaikams palaikyti ryšį naudodami „Zoom“, el. paštą, „FaceTime“ ir specialius renginius, tokius kaip veikla lauke“, – teigė profesorė. Kai kurios socialinės žiniasklaidos grupės turi tikslines programas, skirtas vaikams bendrauti su kitais, kad jie galėtų žaisti žaidimus ar tiesiog kalbėtis.

  1. Palaikykite ir prisijunkite prie vaikų pomėgių

Nieko neveikimas su vaikais yra blogiausias tėvų priešas. Vaikams mėgstamas pomėgis teikia malonumą, įdomiai leisti laisvalaikį ir galimybę ko nors išmokti. Tokia veikla suteikia emocinį ryšį su artimaisiais, gali išmokyti disciplinos ir valdyti savo emocijas bei elgesį bei padidinti savigarbą. Todėl žaiskite su vaikais šachmatais, kitus žaidimus, lavinančius fizinius, meninius ir intelektinius įgūdžius.

  1. Būkite fiziškai aktyvūs

Tai reiškia, kad ir jūs, tėvai, turėtumėte savo pavyzdžiu parodyti, jog fizinis aktyvumas turėtų tapti jūsų šeimos kasdienės veiklos dalis. Išeikite dažniau pasivaikščioti ar pasivažinėti dviračiu, žaiskite aktyvius vaizdo žaidimus, tokius kaip „Wii“, eikite į parką, daugiau mankštinkitės ar kartu užsiimkite joga. Fiziniai pratimai turi daug tų pačių privalumų, kaip ir pomėgiai. Tai taip pat padeda vaikams susidoroti su fiziniu streso poveikiu organizmui ir pagerina nuotaiką bei psichinę sveikatą.

  1. Paprogramių kūrimas

Oklahomos valstijos universiteto žmogaus raidos ir šeimos mokslų profesorės Amandos Sheffield Morris tvirtinimu, kasdieniai įprasti dalykai yra galingas neverbalinis signalas vaiko smegenims, kad jis yra saugus ir kad gyvenimas yra nuspėjamas. Laikantis dienos režimo galima sumažinti  arba išvengti nereikalingos įtampos. Be to, vaikai žino, ką daryti ir ko tikėtis, tarkim, likus vieniems namuose.

„Sukurkite ir rodykite (geriausia kartu) dienos ar savaitės kalendorius su žodžiais ar vaizdais, kurie primintų vaikams, kai jie mokosi, žaidžia, ilsisi, miega ir valgo“, – teigė mokslininkė.

Atlikite nedidelius ritualus, kurie nuramintų jūsų  vaikus prieš miegą. Pavyzdžiui, paskaitykite jiems knygelę, papasakokite kokią nors įdomią istoriją, padainuokite ypatingą dainą, pasimelskite kartu ir panašiai. Jei tai taps kasdieniu įpročiu,  vaikai daug geriau miegos ir išsimiegos. Be to,  jiems bus malonu žinoti, ko gali tikėtis.

  1. Išlaikykite realius mokymosi lūkesčius

Pandemijos metu vaikų mokymasis mokykloje labai skiriasi nuo to, jei jie mokosi nuotoliniu būdu. Norint produktyviai virtualiai mokytis, tėvai turi labiau  atkreipti dėmesį į vaikų ruošiamas pamokas,  prireikus, padėti išspręsti užduotis, tikrinti dienos metu ir apskritai padėti, kai vaikams sunku.

„Neabejotinai, darbas mokykloje yra labai svarbus, nes visas mokymas vyksta klasėje. Bet jei vaikui vėl tektų mokytis nuotoliniu būdu, įtraukite jį į mokymąsi, atliekant kasdienes užduotis, tokias kaip maisto gaminimas (matavimas, laiko nustatymas), apsipirkimas (pardavimo kainos) ir žaidimai (kortelės, domino, stalo žaidimai), lavinantys atmintį ir mąstymo įgūdžius. Ir skaitykite su savo vaiku kiekvieną dieną“, – patikino profesorė Jennifer Hayes-Grudo.

  1. Palaikykite sveikus ir saugius namus

Be COVID-19 atsargumo priemonių, paruoškite maistingų patiekalų, išvalykite namus, kad juose nebūtų nė kruopelytės šiukšlių, išmeskite  senus žaislus ir kitus nereikalingus daiktus.

Raskite būdų, kaip įtraukti vaikus į maisto gaminimą, organizuoti jų darbo ir žaidimų zonas, aptarti jų pamokas ir šeimos taisykles. Sumaištis ir netvarka yra infekcijos židiniai. Tuo tarpu saugios ir tvarkingos erdvės sukūrimas padeda vaikams susidoroti su stresu, o sveiko maisto vartojimas daro teigiamą poveikį fizinei ir psichinei sveikatai.

P.S. Tikėtina, kad daug tėvų natūraliai daro tai, kas išvardyta aukščiau. Bet didėjant užsikrėtimo atvejams, ypač svarbu laikytis šių rekomendacijų. Kitaip tariant, pats laikas pasirinkti keletą šių strategijų ir jų laikytis.

Kiekviena šeima yra skirtinga, todėl  patartina laikytis rekomendacijų, atsižvelgiant į vaikų amžių, nesvarbu, ar tai būtų pradinukai, jaunesnio amžiaus moksleiviai, paaugliai ir jauni suaugusieji. Laikantis šių laiko patikrintų metodų, galima padėti vaikams sėkmingai išgyventi sunkius laikus.

 

 

parengta pagal „The Conversation“

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą