Pradėjus tyrinėti Nabokovo rankraščius ir būsimo romano „Lolita“ juodraščius, buvo rastas įrašas apie merginą, vardu Sally Horner. Wikipedia nuotrauka

Vladimiro Nabokovo romanas „Lolita“ buvo išleistas 1955 metais. Pats rašytojas visada neigė bet kokį ryšį tarp savo knygos ir tikrovės. Nors  iš tikrųjų pedofilijos temą jis plėtojo keliuose savo kūriniuose,  ir „Lolita“ šiame sąraše tikrai nebuvo pirmoji.

 

Ruošėsi nugvelbti pigią užrašų knygelę

Pradėjus tyrinėti Nabokovo rankraščius ir būsimo  romano „Lolita“ juodraščius, buvo rastas įrašas apie merginą, vardu Sally Horner ir jos tragišką mirtį autoavarijoje, o savo santykius su Lolita lygina su faktu, kad „Frankas Laselle‘is – penkiasdešimtmetis mechanikas, 1948 metais su vienuolikmete Sally Horner padarė…“.

Kai kurie tyrinėtojai, įskaitant Sarah Weinman, knygos „Tikrasis Lolitos gyvenimas“ autorę, yra įsitikinę, kad jei ne Sally  Horner istorija, antroji romano dalis neegzistuotų tokia forma, kokia ją žinome.

Taigi, kas žinoma apie šios merginos likimą?

1948 metais Sally Horner buvo 11 metų. Birželio 13 dieną ji įėjo į „Woolworth“ parduotuvę savo gimtajame Kamdeno mieste, Naujajame Džersyje, ketindama nugvelbti pigią užrašų knygelę. Kodėl ji ketino tai padaryti – pavogti?  Norėjo užsitarnauti vyresnių „kietų“ mokyklos merginų pagarbą.

Sally atsargiai įsidėjo sąsiuvinį į savo krepšį ir nuėjo link išėjimo. Tačiau prie durų jai netikėtai už rankos sugriebė  –  iš pažiūros apie 50 metų,  žilstelėjusiais plaukais ir su randu veide vyras. Jis prisistatė FTB agentu ir pasakė Sally, kad ji yra suimta.

Mergaitė pradėjo verkti,  bet vyras išvedė ją iš parduotuvės ir nuvedė į miesto rotušę. Kai jie sustojo prie pastato, vyras sušnabždėjo, kad pasigailės jos ir neperduos jos į policiją. Tačiau dėl to ji turėjo pažadėti retkarčiais su juo susitikti, kad jis galėtų patikrinti, kaip jai sekasi ir elgiasi. Ir, žinoma, jis pareikalavo, kad ji niekam nepasakotų apie tai, kas nutiko.

Jo vardas buvo Frankas Lassalle‘is.  Ir jis buvo ne FTB agentas, o automobilių mechanikas. Ir jis jau buvo teistas už pedofiliją.

Po kelių dienų Lassalle‘is  patykojo Sally mokykloje ir pasakė, kad turės ją nuvežti į kitą miestą, prie jūros. Tuo pačiu jis paprašė Sally pasakyti mamai, kad jis yra jos klasės draugo tėvas, ir jie visi kartu vyks prie jūros.

Mama su džiaugsmu sutiko žinią, kad jos mergaite kas nors rūpinsis – ji pati sirgo depresija, buvo labai nuliūdusi dėl Sally tėvo savižudybės (jis nusižudė, kai mergytei buvo šešeri). Be to, šeimos finansinė padėtis buvo apgailėtina, todėl moteris negalėjo sau leisti atostogų su dukra  prie jūros.

Šešias savaites mama manė, kad jos dukra tikrai maudosi jūroje ir kaitinasi saulutėje.

Tiesa, Sally kartais skambindavo  motinai iš taksofonų.  Bet po to motina gavo dukros laišką, kuriame ji pranešė, kad daugiau nerašys, nes važiuoja į Baltimorę. Šis laiškas moterį ne juokais išgąsdino ir privertė ją kreiptis į policiją dėl dukters dingimo. Tačiau, atrodė, kad Sally pėdsakai  išgaravo, nes paieškos nedavė jokių rezultatų.

Beveik dvejus metus (21 mėnesį!) Frankas Lassalle‘is važinėjo su mergaite po šalį, kurią prievartavo ir buvo tiesiog jo sugulovė.

Apsigyvenęs naujoje vietoje, prisistatė mergaitės tėvu. Dažnai jis netgi nuveždavo ją į katalikišką mokyklą, aiškiai tikėdamasis, kad religinėje bendruomenėje ji nebus klausinėjama dėl keistų santykių su „tėvu“.

 

Lankant mokyklą, jai teko patirti siaubingas patyčias

1950 metų kovo pradžioje  Frankas Lassalle‘is  su Sally apsistojo „El Cortes Motor Inn“ priekabų parke, esančiame už dviejų mylių nuo San Chosė miesto Kalifornijoje. Iš įpročio jis vėl nuvežė Sally į vietinę mokyklą, kurią mergaitė pradėjo lankyti. Tačiau kovo 21 dieną vyras išvyko į miestą ieškoti darbo, o Sally tuo metu nėjo į mokyklą – žaidė kieme.

Prie jos priėjo priekabų parko kaimynė Ruth Janish, kuriai kilo įtarimų dėl Lassalle‘io santykių su jo „dukra“. Jai pavyko pasikalbėti su Sally ir mergaitė prisipažino, kad laikoma prievarta. Moteris įtikino ją paskambinti namo.

Sally motinos telefonas buvo išjungtas dėl susidariusios skolos, tačiau mergaitei pavyko susisiekti su seserimi ir pasakyti, kur ji yra. Ji iškvietė policiją. Kai Lassalle‘is grįžo iš miesto, jis buvo suimtas. Sally pagaliau buvo paleista.

Vėliau paaiškėjo, kad tą pavasarį Lassalle‘is  išprievartavo ne tik Sally, bet ir pačios Ruth Janish dukrą.

Vykstant tyrimui, Sally buvo patalpinta į vaikų namus, ją lankyti galėjo tik mama. Iš pradžių mergaitė neigė, kad Lassalle‘is visą tą laiką ją prievartavo, tačiau apžiūrėjusi gydytoja patvirtino, kad ji buvo pedofilijos auka.

Lassalle‘is taip pat prisipažino padaręs nusikaltimą ir atsisakė advokato paslaugų. Jis tai padarė tariamai tam, kad Sally Horner vardas nustotų būti publikuojamas laikraščiuose.

Teismas nusikaltėliui skyrė 35 metų laisvės atėmimo bausmę. Tačiau atsidūręs už grotų, jis pakeitė parodymus ir pradėjo rašyti apeliacinius laiškus, kuriuose teigė, kad Sally tikrai yra jo dukra. Jis mirė kalėjime po 16 metų nuo aterosklerozės, pergyvenęs savo auką.

Bet Sally Horner likimas irgi buvo tragiškas. Lankant mokyklą, jai teko patirti siaubingas patyčias – ji buvo vadinama paleistuve, prostitute, šliundra, nes daugelis  galvojo, kad ji pati kalta dėl to, kas nutiko. Anot jų, jei nebūtų  parduotuvėje vogusi sąsiuvinio, nieko nebūtų nutikę.

1952 metais Sally žuvo autoavarijoje, kai jai buvo vos 15 metų: jos vaikinas nesuvaldė automobilio, kuris rėžėsi į kelio pakraštyje stovėjusį sunkvežimį.

Rašytojo V. Nabokovo rankraščių archyve saugomas pranešimas apie jos mirtį. Rašytojas jame padarė pastabas: Lassalle‘is buvo vadinamas „amoraliu nusikaltėliu“, o Sally buvo jo „ vergė“.

Nors tyrinėtojai  išvedė paraleles tarp didelio atgarsio  sulaukusio nusikaltimo ir knygos turinio. Tai, ką Humbertas padarė Lolitai, mažai kuo skiriasi nuo to, ką Lassalle‘is padarė Sally. Tik Lassalle‘is buvo gudrus mechanikas ir niekada negalėjo parašyti tokio rafinuoto pedofilo prisipažinimo kaip Humbertas.

parengė Vytautė Jogailaitė

Wikipedia nuotraukos

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą