Viešajame transporte, be prasmirdusių benamių, prakaitu dvokiančių iš pažiūros normalių keleivių ir bilietų reikalaujančių kontrolierių, dar galima sutikti ir iškrypėlių. Kai kažkas netikėtai pradeda stipriai trintis tau į šlaunį ar, atsiprašau, į užpakalį – jausmas ne iš maloniųjų. Jie patiria malonumą, o kiti – sutrinka ir nežino, ką galvoti ir daryti tokiais atvejais.
Jokiu būdu negalima sėsti nepažįstamam dėdei ant kelių viešajame transporte
Tai vadinamieji froteristai. Kas jie? Juos dar vadina „antenomis“ arba „trintuvais“. Tai yra žmonės, kurie patiria lytinį susijaudinimą ir malonumą būdami stipriai prisiglaudę ar trindamiesi į kitą žmogų. Žodis „froteristas“ kilo iš prancūziško žodžio „frottage“ – „trynimasis“. Tai taip pat iškrypėliai, kaip ir pedofilai.
Paprastai froteristai „kabina“ moteris ir vaikus. Pavyzdžiui, bevažiuojant viešajame transporte jie nusižiūri simpatišką moterį ir pradeda mintyse su ja mylėtis. Bet froteristas nėra nei seksualinis maniakas, nei prievartautojas. Greičiau fantazuotojas iškrypėlis, kuriam būtini lietimo pojūčiai.
Bet kaip šios rūšies iškrypėliai prilenda prie vaikų ir paauglių? Ogi labai paprastai. Froteristai labiausiai mėgsta važinėti viešuoju transportu, kai baigiasi pamokos ir prisigrūda pilnutėlis troleibusas įvairaus amžiaus moksleivių. Gerasis dėdė paprastai pasisiūlo pasisodinti pradinuką ant kelių ir troleibusui linguojant, froteristas trinasi savo lyties organu į mažylio sėdmenis. Tokie vaikai net ir nesupranta, kas vyksta. Jaučia, kad kažkas ne taip, bet nesupranta. Todėl tėvai turėtų jiems paaiškinti, kad jokiu būdu negalima sėsti nepažįstamam dėdei ant kelių.
Bet šie iškrypėliai nevengia ir stovinčių vaikų ar paauglių – prisiglaudžia prie jų stipriai ir trinasi.
Ypač gilią traumą gali palikti taip priekabiaujant prie mergaitės. Būtinai paklauskite savo dukters, ar nebuvo kažkas panašaus su ja nutikę ir paaiškinkite, kaip turėtų elgtis. Tokiais atvejais vaikams labai reikalingas moralinis palaikymas ir atjauta.
Iki šiol nėra tiksliai žinoma iš kur atsirado froteristai. Bet manoma, kad dar tais laikais, kai apskritai pradėjo važinėti viešasis transportas.
Seksologų manymu, šio seksualinio iškrypimo priežastys gali slypėti ir nesėkmingame asmeniniame gyvenime ar įvairios psichologinio pobūdžio priežastys. Bet gali būti ir paprasčiausias vulgarus kabinėjimasis prie moterų.
Kaip atpažinti froteristus? Reikalas tas, kad tokie iškrypėliai niekuo nesiskiria nuo normalių žmonių. Atrodo gana inteligentiškai, daugiausiai vidutinio amžiaus. Bet šio iškrypėlio rankose dažniausiai būna koks nors daiktas. Pavyzdžiui, žurnalas ar ilgas skėtis, kuriuo galėtų „netyčia“ kilstelėti moteriai sijoną arba perbraukti per šlaunį, vaikui per sėdmenis, autobusui pakračius. Mat froteristo pagrindinė užduotis, kad aplinkiniai nesuprastų jo tikrų kėslų. Šio iškrypėlio išskirtinis bruožas – blizgančios ir bėgiojančios akys, tykojančios ar nusižiūrinčios auką. Bet jos neretai būna ir baimės kupinos, kad kas nors nepagautų ir neišsiaiškintų, kas jis per vienas yra. Tokie iškrypėliai turi daug ir kitų didelių kompleksų bei problemų. Jie labai jautriai reaguoja ir yra lengvai pažeidžiami. Bet tai nereiškia, kad jų reikia gailėti ir leisti realizuoti savo iškrypėliškas fantazijas ant nieko dėtų žmonių!
Kol mes galvojame, ką daryti su jais ir kaip apsisaugoti, Japonijoje jau seniai važinėja traukinių vagonai, skirti tik moterims. O tai nurodo rožinės spalvos lipdukai ant jų. O jei važiuoja ir vyrai, tai taisyklėse nurodyta, kad jie privalo pakelti rankas aukštyn ir įsikabinti į ten įrengtus laikiklius. Mat skirtingai nei europietės, japonės atvirai ir garsiai reiškia savo pretenzijas ir net kreipiasi į teisėsaugos institucijas dėl tokio priekabiavimo. Nors sunku įsivaizduoti, kaip galima įrodyti, kad viešajame transporte šlaunis glostantis vyras, iš tikrųjų yra froteristas.
Reikia nešiotis rankinėje ar kuprinėje smeigtuką
Prikulti froteristo taip pat neprikulsi, kadangi jis savo kėslus daro nematomai. O moteris, pajutusi, kad kažkas braukia jai per sėdmenis, gali iškviesti policiją ir visai nieko dėtam žmogui.
Todėl geriausiai kovoti su tokiu „nematomu“ iškrypėliu tokiomis pat priemonėmis, kaip ir jis. Reikia nešiotis rankinėje ar kuprinėje smeigtuką. Kai iškrypėlis pradės prie jūsų trintis, įsmeikite jam į šoną ir kaip mat atšoks. Svarbiausia, nieko negalės pasakyti.
Ne juokais išgąsdinsite jį, jei garsiai pasakysite: „Nesispausk taip stipriai ir nesitrink!“. Griežtas tonas jį turėtų pastatyti į vietą. Tiksliau, dings iš autobuso jam tik sustojus. Taip pat galima pasakyti: „Tu ką, nori piniginę ištraukti iš mano kišenės?“ arba „Jei dar kartą kiši nosį į mano kuprinę ( rankinę) paskambinsiu 112, supratai?“. Iškrypėlis išsigąs ir dings nieko neatsakęs.
Svarbiausia, nebijokite žiūrėti jam į akis. Tegul mato, kad jūs nebijote. Bet geriau būtų, jei pasitrauktumėte nuo jo toliau. Bet pirmiau piktai pažiūrėkite jam į akis ir leiskite suprasti, kad žinote jo kėslus.
Kaip išvengti froteristo trynimosi prie jūsų viešajame transporte? Geriausia įlipus į autobusą, atsistoti nugara į duris, o priekyje laikyti kuprinę. Arba atsistoti nugara į sėdimąją vietą, nors tada ir nelabai patogu būtų laikytis įsikibus. Niekada neskaitykite, važiuojant viešuoju transportu. Juo labiau nepradėkite snausti sėdėdami ar stovėdami. Tokiu būdu jam tik suteiksite galimybę priekabiauti prie jūsų. Ir, žinoma, stengtis nevažinėti prigrūstame transporte. Geriau paeiti pora sustojimų. Nors, suprantama, neįmanoma neprisispausti vienam prie kito, važiuojant piko valandomis. Bet pajutus gana keistą pojūtį, kai kažkas pradeda švelniai braukti šlaunis ar užpakalį, iš siaubo nežinai kur dėtis. Juo labiau, kai troleibuse žmonių, kaip silkių statinėje. Nei apsisukti, nei paeiti, nei atsitraukti. Nors ir bandai įtikinti save, kad tai kažkas netyčia brauko skėčiu per kojas.
Anot psichoterapeutų, nors froteristai ir laikomi „nekaltais“ iškrypėliais, bet šie žmonės yra psichoseksualiai atsilikę. Tai yra jų smegenyse užprogramuotas būtent toks greitas malonumo gavimo būdas.
Nors šis seksualinis nukrypimas neprisideda prie asmenybės tobulėjimo, bet froteristai gali būti ir išsilavinę žmonės, ir dirbti atsakingą darbą.
Paprastai froteristai nėra agresyvūs aplinkiniams. Jie greičiau kaip maži vaikai – „nesubrendę“ ir nedrąsūs. Ir renkasi „paauglišką“ pasitenkinimo būdą. Tačiau davus jiems atkirtį, susigėsta ir pabėga. Iš tikrųjų tie žmonės turi psichikos sutrikimo problemų.