Dainuoti po dušu, dievinti aštrų maistą ar pasidaryti tatuiruotę? Pasirodo, kad šie visiškai nekalti įpročiai yra labai tikslus žmogaus asmenybės rodiklis.

Yra priežastis, kodėl tiek daug dėmesio skiriama temperamento ir asmenybės bruožų tyrimams, nes jie lemia mūsų gyvenimą. Jei esate sąžiningas žmogus, greičiausiai esate geros fizinės formos ir mokate užmegzti gana darnius santykius.

 

Sąžiningi žmonės mažiau skaito

Anot tyrėjų, ekstravertai yra laimingesni nei intravertai, o neurotikai turi daugiau psichinės sveikatos problemų. Pažangių pažiūrų žmonės, atviri viskam naujam, yra geranoriški, uždirba daugiau, yra populiarūs ir turi daug draugų.

Tačiau mūsų asmenybės bruožai pasireiškia ne tik įgyvendinant ilgalaikius tikslus, bet ir mažais kasdieniais veiksmais, kuriuos darome beveik nesąmoningai.

Naujame moksliniame žurnale „Personality and Individual Differences“ paskelbtame tyrime mokslininkai išsiaiškino, kaip įprasta kasdienė veikla koreliuoja su pagrindiniais asmenybės tipais.

Psichologijoje yra penki pagrindiniai asmenybės bruožai, vadinamasis „didysis penketas“: atvirumas patirčiai, sąžiningumas, ekstraversija, geranoriškumas ir neurotiškumas.

Anot tyrėjų, ekstravertai dažniau eina į vakarėlius, labiau linkę pasidaryti tatuiruotes, o sąžiningi žmonės dažniausiai nevėluoja. Taip pat išsiaiškinta, kad ekstravertai dažniau kaitinasi karštoje vonioje, o sąžiningi žmonės mažiau skaito.

Tyrėjai Benjaminas Chapmanas iš Ročesterio universiteto ir Lewisas Goldbergas iš Oregono tyrimų instituto apklausė apie 800 šio miesto gyventojų.

Per tyrimą dalyvių buvo paprašyta apibūdinti savo asmenybę naudojant 100 skirtingų būdvardžių, tokių kaip drovus, malonus, tvarkingas, ramus, nuotaikingas, prašmatnus, meniškas ir taip toliau.

Po ketverių metų mokslininkai šio tyrimo rezultatus susiejo su kita apklausa. Šį kartą iš eksperimento dalyvių jie sužinojo, kaip dažnai per pastaruosius metus jie atliko vieną ar kitą iš 400 išvardytų dalykų – nuo knygų skaitymo iki dainavimo po dušu.

Be karštų vonių  ir vakarėlių dievinimo, ekstravertai taip pat labiau linkę gerti baruose, diskutuoti, kaip užsidirbti pinigų, kalbėti telefonu vairuojant, puošti namus ir degintis.

 

Atvirai mąstantys žmonės pusryčiams mėgsta aštrų maistą

Tuo tarpu sąžiningi žmonės vengia daugybės linksmybių, net ir nekaltų, pavyzdžiui, skaitymo. Chapmanas ir Goldbergas tai paaiškina tuo, kad pernelyg atsakingiems žmonėms knygų skaitymas tampa tam tikra prabanga. Sąžiningi žmonės taip pat mažiau keikiasi ir nekramto pieštukų.

Draugiški žmonės, kaip paaiškėjo, daugiau laiko praleidžia namų ruošos darbams: lyginimui, žaidimams su vaikais ir indų plovimui. Matyt, jie tai daro norėdami įtikti savo artimiesiems, taip pat užkirsti kelią kivirčams. Tačiau jie taip pat dažniau dainuoja duše ar automobilyje.

O neurotiški žmonės, kaip ir galima buvo tikėtis, dažniau vartoja raminamuosius ir antidepresantus nei kiti. Jie taip pat linkę į asocialų elgesį – elgtis agresyviai ar tyčiotis iš kitų. Galbūt todėl, kad jiems sunku suvaldyti emocijas.

Tokie bruožai kaip progresyvumas ir nešališkumas eina kartu su meile poezijai ir operai, marihuanos rūkymui ir kūrybiškumui. Atvirai mąstantys žmonės pusryčiams mėgsta aštrų maistą ir apsinuoginti. Užtat nemėgsta komandinio sporto.

Mokslininkai apėmė platų žmogaus veiklos spektrą, tačiau nežinoma, kiek tokios analizės išvados yra patikimos kitų kultūrų atžvilgiu. Ankstesni tyrimai pirmiausia buvo sutelkti į konkretesnę veiklą ar specifinius asmenybės bruožus. Pavyzdžiui, jie išsiaiškino, kad pernelyg sąžiningi asmenys dažniau dėvi laikrodžius, šukuoja plaukus ir blizgina batus. Ekstravertai labiau linkę pasidaryti tatuiruotes, o intravertai vartoja tikslesnes reikšmes turinčius žodžius.

Geranoriški žmonės rečiau gauna baudas už  greičio viršijimą, o nešališkiems žmonėms labiau  patinka vaisiai ir daržovės, namų filmai ir sausas baltasis vynas.

Manipuliuojančios moterys labiau linkusios imituoti orgazmus

Tuo tarpu kiti tyrimai patvirtino, kad vadinamosios „tamsiosios triados“ bruožai – narcisizmas, makiavelizmas ir psichopatija – gali pasireikšti smurtinėmis, bauginančiomis ir agresyviomis tendencijomis. Tokie žmonės dažnai palaiko ilgalaikį akių kontaktą ir mėgaujasi troliais internete.

Kitas neseniai atliktas tyrimas parodė, kad žmonės, surinkę aukštus balus pagal tamsios triados skalę, taip pat dažniau save identifikuoja kaip pelėdas, vadinasi, jie vėluoja ir vėlai eina miegoti. Narcizai daro daug asmenukių, o heteroseksualios, manipuliuojančios moterys labiau linkusios imituoti orgazmus.

Tokie tyrimai turi labai rimtą ir naudingą tikslą. Supratimas, kaip „toksiškas“ elgesys susijęs su asmenybės bruožais, gali padėti pagerinti terapijos veiksmingumą ir įgyvendinti sveikatos programas.

Atviri žmonės mano, kad aštrus maistas pusryčiams yra geriausias būdas pradėti dieną.

Be to, tokie eksperimentai gali atskleisti elgesio ir tam tikrų asmenybės bruožų ryšį. Galbūt psichologai netrukus sukurs klausimyną, kuris, išanalizavęs paprastus kasdienius žmogaus veiksmus, padės nustatyti jo charakterį.

Naujajame tyrime yra keletas juokingų dalykų. Pavyzdžiui, įžūliai nešvankią kalbą dabar galima pateisinti tuo, kad toks įprotis  – tai atviro mąstymo apraiška. Ir kažkam bus lengviau susitaikyti su tuo, kad kaimynas nuolat dainuoja po dušu. Juk tai gali būti dar vienas būdas įsitikinti, kad gyvenate su linksmu ir draugišku žmogumi.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą