Svarbu suprasti, kad savanaudiškumas – tai elgesys, kai žmogus savo interesus iškelia aukščiau už kitų interesus. Tuo pačiu metu, pakeliui į tikslą, žmogus pažeidžia kitų žmonių interesus ir visiškai neatsižvelgia į kitų nuomonę. Archyvo nuotrauka

Visuomenėje jau seniai įsitvirtino nuomonė, kad egoistas yra labai blogas žmogus. Mamos ir tėčiai, seneliai nuo vaikystės augina vaikus dvasia – viskuo pasidalink su draugu. Jei vaikas rodo nenorą aukotis kitų labui, jis laikomas blogu žmogumi. Taip jis susitaiko su savo likimu ir suvokia, kad jis yra niekas. Būti savanaudišku yra blogai.

 

Gali pažeisti kitų žmonių interesus

Laimei, ne visi tėvai tai daro ir ne visi vaikai tampa antiegoistais. Šiuolaikinėje visuomenėje galima rasti daug tokių, kurie, augina vaikus pagal principą – tu geriausias, o likusieji – niekas. Ši praktika taip pat daugeliu atvejų nėra teisinga ir gali pažeisti kitų žmonių interesus.

Kur rasti tą aukso vidurį, kai gali gyventi savo malonumui ir nieko neįžeisti. Yra nuomonė, kad reikia išmokti atskirti superegoizmą ir protingą egoizmą.

Svarbu suprasti, kad savanaudiškumas – tai elgesys, kai žmogus savo interesus iškelia aukščiau už kitų interesus. Tuo pačiu metu, pakeliui į tikslą, žmogus pažeidžia kitų žmonių interesus ir visiškai neatsižvelgia į kitų nuomonę.

Savanaudiškumo pavyzdžiai:

1.Egoistas laiko save geresniu už visus kitus.

2.Egoistas žino tik dvi nuomones – savo ir klaidingą.

3.Egoistas daugeliui abejingas, bet iškelia save aukščiau už viską.

4.Egoistas negali suprasti kito žmogaus padėties.

5.Jis laukia ir yra tikras, kad jie turėtų jam nusileisti, bet jis pats to nepadarys.

6.Bet kuriuo savo veiksmu jis siekia naudos arba atvirai jos reikalauja.

7.Eina į priekį, nepaisant to, kad tai kenkia kitiems.

8.Jis reikalauja meilės ir pagarbos savo asmeniui, o pats nieko negali pasiūlyti mainais ir nemano, kad tai būtina.

 

Atsižvelgia į kitų žmonių nuomonę

Bet reikia nepamiršti, kad gyvuoja ir sveikas egoizmas. Tai gebėjimas gyventi pagal savo interesus, neprieštaraujant kitų interesams. Elgesys, kai žmogus moka rasti pusiausvyrą tarp savo norų ir kitų žmonių nuomonės.

Sveiko egoizmo pavyzdžiai:

1.Asmuo, turintis sveiką savanaudiškumo jausmą, pirmenybę teikia savo interesams, bet tuo pačiu supranta, kad yra kitų žmonių nuomonė ir į ją atsižvelgia.

2.Jis nebijo išsakyti savo nuomonės, net kai ji nesutampa su kitų nuomone.

3.Gerbia partnerio norus, nekeisdamas jo principų.

4.Rinkdamasis savo naudai vėliau nekankina kaltės jausmas.

5.Moka atsisakyti, jei pasiūlymas jam netinka.

6.Jis taip pat moka atsisakyti, padaręs tai be gailesčio.

7.Toks žmogus yra pasirengęs eiti į kompromisus.

8.Moka atsisakyti to, kas, jo nuomone, gali pakenkti.

Taigi, išvada labai paprasta: egoizmas nėra nei gerai, nei blogai. Kiekviename iš mūsų turi būti sveiko egoizmo. Smerkti žmogų už tai, kad jis yra egoistas, yra neteisinga. Vienintelis dalykas yra tai, kad ne visi gali susitaikyti su  vieno ar kito žmogaus savanaudiškumo pasireiškimu. Tačiau, jei žmogus yra pernelyg egoistiškas, tai gali neigiamai paveikti ne tik aplinkinius, bet ir jo paties gyvenimą.

Daugelis yra įpratę klaidingai manyti, kad būti savanaudišku yra puiku. Kad tokie žmonės eina į priekį, kojomis atidarydami duris. Tiesą sakant, tai netiesa. Puiku būti protingu ar sveiku egoistu. Toks žmogus gali susikurti savo gyvenimą taip, kad palaikytų gerus santykius su kitais ir negyventų sau kenkdamas.

Perdėto egoizmo kaina yra vienatvė. Žmonės, kurie yra pernelyg egoistiški, negali sukurti pasitikėjimo pagrįstų santykių. Jų pažintys baigiasi paviršutinišku bendravimu. Net artimi žmonės anksčiau ar vėliau gali nusisukti, nes toks elgesys socialiai nepriimtinas.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą