Jei moteris nelaiminga, vadinasi, jos nuolat prasta nuotaika. Jos paniuręs, nieko nepasakantis žvilgsnis ir ji pasirengusi visame kame aplink matyti tik blogą. Archyvo nuotrauka

Jei jums sunku prisiversti, pavyzdžiui, susitvarkyti kambarį, nueiti į parduotuvę, net susitikti su draugais, tada galima kalbėti apie apatiją. Bet verta įsidėmėti, kad apatija nėra tingumas.

Todėl svarbu suprasti, kuo apatija skiriasi nuo tingumo. Skirtingai nuo tinginystės ir įprasto nuovargio, apatijos „neišgydo“ paprasčiausiai poilsis, miegas ar atostogos  prie jūros. Tai yra gilesnė ir destruktyvesnė jūsų kūno reakcija į iš išorės daromą neigiamą poveikį.

Jei tingumas ar atidėliojimas yra motyvacijos stoka, tai apatija yra ne valios trūkumas, o psichologinė blokada.

 

Tai nėra asmeninis pasirinkimas ir ne valios trūkumo požymis

Apatija yra gynybinė jūsų psichikos reakcija, reaguojant į jos išsekimą bei per didelį išteklių naudojimą. Apatijos atsiradimas, kaip ir nerimą keliančios sirenos ūžimas, praneša, kad jūsų kūnas ir psichika nuo šios akimirkos pereina į tam tikrą „žiemos miegą“ – į padidinto kūno energijos taupymo būdą: palaikyti organų sistemų funkcionavimą įprastu režimu; saugumą; ekonomišką likusių išteklių naudojimą, nes trūksta naujų.

Kadangi apatija nėra asmeninis pasirinkimas ir ne valios trūkumo požymis, o spontaniška psichikos reakcija į bet kokį stiprų neigiamą dirgiklį (pavyzdžiui, stresą), tuomet neturėtumėte jaustis kalti dėl to, kad atsidūrėte šioje būsenoje.

Negalima smerkti ar kaltinti žmogaus už tai, kad jis pats negali susitvarkyti su apatiška būsena.

Deja, dažnai giminaičiai ir draugai, nesuprasdami žmogaus esamos būsenos priežasčių, neretai nusiteikia neteisingai ar net priešiškai jo atžvilgiu.

Pagrindinės apatijos priežastys ir požymiai yra šios: nuolatinis darbo krūvis (dirbate per daug);

nuodinga aplinka (prievarta, sąveika su manipuliatoriais darbe ar šeimoje); stresas (pavyzdžiui, ilgalaikiai neigiami išgyvenimai, nepaprastoji padėtis gyvenime, tragedija šeimoje, artimo žmogaus netektis, finansinis žlugimas ir kt.); žalingi įpročiai, įvairios priklausomybės, nukrypimai nuo įprasto gyvenimo būdo (priklausomybė nuo narkotikų, alkoholio, valgymo sutrikimai ir kt.);

psichologinis visuomenės ar asmenų spaudimas (neatitikimas primestiems išorės lūkesčiams, socialinės klišės, finansinė priklausomybė, karjeros lenktynės ir kt.)

Tarp dažniausiai pasitaikančių apatijos požymių yra šie: emocijų „laipsnio“ sumažėjimas; nenoras daryti tai, kas anksčiau norėta (pagrindinė veikla); mieguistumas dieną arba, priešingai, miego trūkumas naktį; prastas paprastų ir aiškių įvykių, faktų įsiminimas; silpnumo jausmas; sumažėjęs apetitas.

 

Atsikratykite dalykų, kurie jums simbolizuoja neigiamus įvykius

Kaip galima sau padėti? Pirmas dalykas, kurį turėtumėte padaryti, jei jaučiate apatiją, yra atsikratyti neigiamų emocijų, norint išsaugoti turimas jėgas ir energiją naudingiems ir reikalingiems veiksmams atlikti. Kadangi jūs jau esate pakankamai dvasiškai ir fiziškai išsekę, neturėtumėte švaistyti likusių išteklių toksiškam bendravimui, todėl kiek įmanoma sumažinkite kontaktą su tais, kurie siurbia jūsų energiją. Priešingai – stenkitės bendrauti su tais, kurie jus įkvepia ir padeda kaupti jėgas.

Kita vertus, jei įmanoma, kai kurias jums ypač įprastas užduotis pakeiskite maloniomis ir įdomiomis. Pavyzdžiui, galite atidėti planuojamą valymą ir skirti dieną skaitymui ar pasivaikščiojimui po mėgstamas miesto vietas. Taip pat išeikite atostogų ir pasinerkite į jums teikiantį džiaugsmo pomėgį. Žinia, visada lengviau rasti jėgų maloniems dalykams nei privalomiems. Beje, maloniai praleisti laiką sau yra svarbi saviterapijos dalis.

Atsikratykite daiktų / dalykų, kurie jums simbolizuoja neigiamus įvykius. Pavyzdžiui,  išmeskite vazą, kurią jums padovanojo nemalonus žmogus. Paimkite ir tiesiog išmeskite į atliekų kibirą be jokio gailesčio ir sąžinės graužaties. Taip jūs ne tik išsivaduosite iš daikto, kuris jus nuliūdino, slėgė jūsų nuotaiką, bet ir išvaduosite savo sielą nuo niūrių minčių, susijusių su tuo žmogumi. Ne veltui sakoma: nėra blogų daiktų – nėra blogų emocijų.

Stenkitės išsimiegoti. Miegas yra labai svarbus – jis gerai papildo išteklius ir padeda išeiti iš apatijos „viršūnės“, kai nėra energijos net vakarienei pagaminti ar kilimui išsiurbti.

Jei turite rimtų miego problemų, tada kreipkitės  į specialistus: terapeutą, neurologą, psichiatrą. Galbūt, norint susigrąžinti gerą ir produktyvų miegą, turėsite gydytis vaistais.

Savarankiškas gydymas yra nepriimtinas – vartoti vaistus galima tik griežtai prižiūrint gydytojui.

Svarbiausia, visada įsiklausykite į savo organizmą. Mūsų fizinė gerovė yra tiesiogiai susijusi su psichine gerove. Žmogaus kūnas gali duoti užuominų, kas sukėlė kurios nors problemos atsiradimą. Tai psichosomatika. Apatija nėra išimtis.

 

Kūno terapija padės jums rasti galimas būklės priežastis

Mat mūsų kūnas puikiai „supranta“, kad kažkas negerai, kai žmogus praranda energiją ir jėgas.

Jūsų užduotis yra atkreipti dėmesį į jautrius kūno signalus ir sugebėti juos laiku atpažinti.

Pavyzdžiui, jei apatiškos būsenos fone pastebite, kad kūnas elgiasi kitaip nei anksčiau, pabandykite suprasti, į ką tiksliai jis reaguoja. Netinkamas maistas, aplinkiniai žmonės, daiktai, darbas, įvykiai, stresas, aplinkybės – kūnas gali signalizuoti į bet kurį iš šių dirgiklių, kurie gali sukelti apatinę būseną.

Verta įsidėmėti, kad kūno terapija padės jums rasti galimas būklės priežastis ir palaipsniui palengvinti apatiją. Tai yra raktas pašalinant neigiamą psichologinę bloką.

Ši terapija gali būti atliekama savarankiškai (internete galite rasti daug tokios veiklos pavyzdžių), tačiau ji yra daug kartų veiksmingesnė, atliekant su specialistu. Mat psichologas, remdamasis patirtimi ir žiniomis, padės jums išsiaiškinti atsiradusias problemas atitinkamais pratimais, patarti šia tema, atsižvelgiant į jūsų individualias savybes. Dirbti kartu su praktikuojančiu psichologu bus naudingiau, nes tai pagreitins rezultatą. Be to, patogu ir saugu atlikti terapiją kartu su psichologu.

Atminkite, kad apatija nėra amžina. Svarbu, surasti ir suprasti apatijos priežastį. Tada jums bus lengviau ir patogiau išeiti iš neigiamos būsenos. Jei bejėgiškumo, nevilties, vangumo jausmas nepraeina ilgiau nei tris savaites, turėtumėte skubiai kreiptis į psichologą. Tai yra teisingas sprendimas, leidžiantis sėkmingai išspręsti problemą. Priešingu atveju apatija gali peraugti į depresiją.

 

parengta pagal psichologytoday.com

 

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą