Menstruacinius skausmus galima sumažinti naudojant šildomą pagalvėlę, kurių dabar yra įvairiausių – nuo elektrinių, belaidžių kaitinimo pagalvėlių iki tradicinių sovietmečio gumos gaminių. Jei namuose išvis neturite šildymo pagalvėlių, karštą vandenį galite įpilti į įprastą plastikinį butelį ir naudoti kaip šildomąją priemonę. Archyvo nuotrauka

Ne visos vaisingo amžiaus moterys kiekvieną mėnesį kenčia nuo mėnesinių skausmų. Tačiau dauguma patiria bent jau nemalonius įvairaus intensyvumo pojūčius. Ne vienai jų kai kuriomis ciklo dienomis – dažniausiai per pirmąsias dvi ar tris dienas – išsivysto gana ryškūs spazmai, trukdantys  įprastai gyventi. Kartais skausmas būna toks stiprus, kad tuo metu tiesiog nieko negali ką nors daugiau daryti, tik gulėti, susiėmus už pilvo.

 

Sustiprinti menstruacinį skausmą gali sėslus gyvenimo būdas

Menstruacijos – tai gimdos reakcija į lytinių hormonų estrogeno ir progesterono kiekio sumažėjimą. Kitaip tariant, ląstelės labai jautriai reaguoja į progesterono koncentracijos sumažėjimą. Didžioji dalis menstruacinio kraujo yra arterinis, veninis kraujas, kurį sudaro ne daugiau kaip 25 proc.

Menstruacinio skausmo priežastis iš tikrųjų yra spazminiai gimdos susitraukimai, kuriuos merginos  jaučia kaip mėšlungį ir skausmus pilvo apačioje bei juosmens srityje. Dažnai tuo pačiu metu merginas vargina galvos skausmai, pykinimas, kartais net iki alpimo.

Verta žinoti, kad sustiprinti menstruacinį skausmą gali sėslus gyvenimo būdas, kalcio ir magnio trūkumas, stresas ir miego trūkumas.

Taigi, ką galima padaryti, norint sumažinti menstruacijų skausmą? Kad ir kaip nelogiškai tai skambėtų, tačiau menstruacijų metu reikia gerti daugiau skysčių. Jei organizmas mano, kad jam gresia dehidratacija, jis audiniuose sukaups daugiau vandens. Taigi drėkinimas yra būtinas norint sumažinti skausmą. Į vandenį galite įdėti citrinos skiltelę ir mėtos šakelę. Taip pat menstruacijų dienomis reikėtų mažinti druskos vartojimą ir atsisakyti alkoholio – sūrus maistas ir alkoholis prisideda prie dehidratacijos.

Menstruacijų metu venkite bet kokių gėrimų su kofeinu, nes jie padidina mėšlungio atsiradimo tikimybę, todėl mėnesinės tampa skausmingesnės. Reikia atsiminti, kad kofeino galima rasti ne tik kavoje, bet ir energetiniuose gėrimuose, šokolade ir net arbatoje.

Jei skausmas gana stiprus, tuomet galima vartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo. Tačiau galite eiti ir kitu keliu – sumažinti gimdos spazmus antispazminiais vaistais.

Visais atvejais reikia atidžiai perskaityti instrukcijas, neviršyti vaistų dozių ir laikytis gydytojo rekomendacijų.

Menstruacinius skausmus galima sumažinti vaistažolių nuoviromis ir užpilais. Vaistažolių, kurias galima naudoti šiems tikslams, sąraše yra ramunėlės, mėtos, dilgėlės, asiūkliai, medetkos.

Menstruacinius skausmus galima sumažinti naudojant šildomą pagalvėlę, kurių dabar yra įvairiausių – nuo ​​elektrinių, belaidžių kaitinimo pagalvėlių iki tradicinių sovietmečio gumos gaminių. Jei namuose išvis neturite šildymo pagalvėlių, karštą vandenį galite įpilti į įprastą plastikinį butelį ir naudoti kaip šildomąją priemonę.

 

Gerai veikia ir švelnus nugaros masažas

Kai kurios merginos menstruacijų metu atšaukia treniruotes. Tiesą sakant, fizinis aktyvumas gali sumažinti menstruacijų spazmus. Mat treniruotės „pagreitina kraują“, raumenys tampa elastingesni – įskaitant tuos, kurie sudaro gimdą. Todėl jos susitraukimai po geros treniruotės būna ne taip skausmingai. Be to, intensyvios treniruotės skatina gaminti endorfinus – malonumo hormonus, kurie mažina skausmą ir suteikia žmogui džiaugsmo bei euforijos jausmą.

Kita vertus, šiuolaikinės higienos priemonės suteikia galimybę neatšaukti treniruočių menstruacijų metu, net ir kalbant apie baseiną. Tačiau pirmąsias menstruacijų dienas geriau atsisakyti jėgos pratimų, nes jie gali sustiprinti kraujavimą.

Menstruacijų metu masažas turėtų būti vertinamas apgalvotai. Intensyvus pilvo masažas yra nepatartinas, nes padidina kraujavimą. Tačiau sukamasis pilvo masažas nespaudžiant  pagal laikrodžio rodyklę ir švelniais judesiais sumažina lygiųjų gimdos raumenų spazmus, atpalaiduoja įsitempusius pilvo srities raumenis ir taip atitraukia dėmesį nuo skausmo bei jį malšina.

Gerai veikia ir švelnus nugaros masažas. Jei šalia nėra žmogaus, galinčio tai padaryti, savimasažui galite panaudoti porą teniso kamuoliukų: juos reikia pasidėti po nugara apatinių šonkaulių lygyje ir švelniai ridenti pirmyn atgal, įtempiant nugaros raumenis.

Taip pat masažo metu į pilvo odą galite įtrinti kremus su eteriniais levandų, šalavijų ir mairūnų aliejais – jie taip pat suteikia nedidelį skausmą malšinantį poveikį.

Tačiau, jei skausmas menstruacijų metu yra toks stiprus, kad tenka gulėti lovoje ir praleisti darbą, tada reikia kreiptis į gydytoją ginekologą. Arba jei stiprus skausmas trunka ilgiau nei 2-3 dienas.

Arba skausmai atsirado tik per paskutines mėnesines, o prieš tai jų praktiškai nebuvo. Taip pat jei menstruacijos tapo pastebimai gausios ir ilgesnės ir nepadeda skausmą malšinantys vaistai.

Gydytoja ginekologė Aušrinė Burgelytė

“YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą