Į Europą burokėliai atkeliavo iš Indijos senovėje, todėl kartu su bulvėmis laikoma mūsų kone nacionaline daržove. Jame yra daug folio rūgšties, naudingų mikroelementų ir vitaminų. Kaloringumas nėra toks didelis – 49 kcal, tačiau angliavandenių yra net 11proc., todėl burokėliai netinkami dietiniam stalui. Archyvo nuotrauka

Išeina, kad kai kurios daržovės  nėra ir nekenksmingos kontroliuojant svorį? O tada kurių negalima valgyti laikantis dietos? Ir kokias daržoves galima valgyti metant svorį? – šie klausimai dažniausiai ir rūpi merginoms, norinčioms atsikratyti papildomų kilogramų, rašo godigit.com.

 

Valgydami daržoves nepadengsime organizmo vitaminų poreikio

Apskritai daržovių valgymas yra protingas žingsnis svorio kontrolės link. Tai sveiki maisto produktai dėl to, kad juose yra daug skaidulų. Būtent jos suteikia žmogui sotumo jausmą, padeda palaikyti adekvačią žarnyno mikroflorą. Visi žinome, kad sveikas žarnynas yra labai svarbus gerai savijautai. Sveika įvairialypė šio organo mikroflora  daro įtaką net elgsenai, mūsų nuotaikai, jau nekalbant apie tai, kad padeda efektyviau mesti svorį.

Pakankamas ląstelienos suvartojimas – nuo 18 iki 25 g per dieną, svorio metimui – iki 40 g. Paprastai šios normos negauname, nes dauguma nesuvalgo net ir 10 g. O tada į pagalbą ir ateina daržovės. Daugelis jų yra nekaloringi, tačiau dėl didelio skaidulų kiekio suteikia sotumo jausmą, taip pat juose yra vitaminų ir mineralų. Žinoma,  vien valgydami daržoves nepadengsime organizmo vitaminų poreikio, tačiau vienaip ar kitaip negalima nuvertinti jų naudos.

Tačiau ne visos daržovės yra vienodai naudingos ir skatina svorio metimą. Mitybos specialistai sąlyginai juos skirsto į šakniavaisius ir antžeminius.

Pirmajai grupei priklauso cukinijos, paprikos, įvairių rūšių kopūstai, agurkai, baklažanai ir kt. Jie iš esmės visada yra naudingi. Tačiau neturėtumėte  per daug įsitraukti į šakniavaisius. Bulvės, morkos, burokėliai irgi tinka tik protingais kiekiais.

Maisto produktai taip pat skiriasi glikemijos indeksu (GI).

GI yra angliavandenių poveikio gliukozės (cukraus) kiekiui kraujyje rodiklis, matuojamas vienetais. Grynos gliukozės GI yra 100 vienetų. Daržovėse GI reikšmė svyruoja nuo 10 iki 95 ir priklauso tiek nuo daržovių rūšies, tiek nuo jos paruošimo būdo. Akivaizdu, kad kuo didesnis GI, tuo žalingesnė daržovė mūsų figūrai.

Daržovės su žemu (10–20) glikemijos indeksu: baklažanai, brokoliai, paprikos, pomidorai (todėl jie tokie naudingi sergant cukriniu diabetu). Taip pat briuselio kopūstai, baltieji kopūstai, cukinijos, svogūnai, ridikai, ropės, šparagai, agurkai, jūros dumbliai.

Perdirbtų daržovių GI beveik visada yra didesnis nei žalių daržovių. Tačiau, pavyzdžiui, troškintuose kopūstuose ar moliūgų ikruose jis šiek tiek pakyla. Tarkime, žalių morkų glikemijos indeksas yra 35 vienetai, o virtų – jau 85.

Aukšto GI daržovės yra bulvės, burokėliai, moliūgai ir kitos daržovės, kuriose yra daug cukraus ir krakmolo. Padidindami gliukozės kiekį kraujyje, jie gali suteikti energijos pliūpsnį. Tačiau jei šios energijos neišeikvojame, riebalų nusėdimas nepageidaujamose vietose yra neišvengiamas.

Taigi, kurį iš jų geriau atsisakyti ar bent apriboti, kad netrukdytų mesti svorį?

Bulvės

Nenuostabu, kad bulvės ilgą laiką buvo vadinamos antrąja duona dėl sotumo ir maistinės vertės! Deja, bulvės yra pagrindinis svorio metimo priešas,  nes jų kalorijų kiekis yra 2-3 kartus didesnis nei bet kurios kitos daržovės (keptos – 192 kcal, virtos – 82). Virtų bulvių GI yra 65, o keptų  – net 95! Tuo pačiu metu bulvėse (o ypač keptose) yra daug kalio (568 mg 100 g šviežios masės), fosforo (50 mg), magnio, geležies, kalcio, viso komplekso vitaminų ir rūgščių.

Žalios daržovės (žirniai, avinžirniai, pupelės, lęšiai)

Jų kalorijų kiekis yra 110–120 kcal. O jei lėkštę pupelių sriubos  valgysite su duona, tai, žinoma, neprisidės prie skaičiaus sumažinimo ant svarstyklių. Tačiau tokiose daržovėse yra daug aminorūgščių, kalio, cinko, geležies.

Bulvinė saulėgrąža (topinambai)

Jo cheminė sudėtis panaši į bulvių. Kalorijų kiekis – 61 kcal, GI 21 vnt.  Turintys antsvorio žmonės neturėtų jo vartoti. Tačiau sergant cukriniu diabetu bulvines saulėgrąžas valgyti labai naudinga, nes jose yra vertingiausios tokiems ligoniams medžiagos – inulino. Topinambų sirupo GI yra tik 13.

Kukurūzai

Kalorijų kiekis – 110 virtų, 120 konservuotų. GI 70 vnt. Prisotintas maistinėmis medžiagomis, tačiau angliavandeniai sudaro apie 60 proc. visos jo sudėties. Be to, juose gausu sacharozės, todėl tai, švelniai tariant, ne itin dietinis produktas.

Burokėliai

Į  Europą jie atkeliavo iš Indijos senovėje, todėl kartu su bulvėmis laikoma mūsų  kone nacionaline daržove. Jame yra daug folio rūgšties, naudingų mikroelementų ir vitaminų. Kaloringumas nėra toks didelis – 49 kcal, tačiau angliavandenių yra net 11proc., todėl burokėliai netinkami dietiniam stalui.

Kopūstai

Kolrabi yra Viduržemio jūros regiono kopūstai, kuriuose tiek daug vitamino C, kad jie vadinami šiaurine citrina. Be to, jie garsėja B grupės vitaminų ir kalio druskų gausa. Nepaisant to, kad jo kalorijų kiekis yra „tik“ 42 kcal, bet kokiu terminiu apdorojimu, maistinė vertė labai padidėja.

Salierai

Apie salierų naudą metant svorį mitybos specialistai vis dar ginčijosi! Absoliuti jo vartojimo kontraindikacija bet kokia forma yra skrandžio problemos. Nepatartina jų vartoti ir dėl venų varikozės. Dėl eterinių aliejų gausos salierai pavojingi alergiškiems žmonėms. Ir galiausiai kritinėmis dienomis jis gali išprovokuoti kraujavimo padidėjimą.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą