PMS (Premenstrual Syndrome) – tai simptomų kompleksas, pasireiškiantis merginoms likus 2-5 dienoms iki menstruacijų pradžios. Jam būdingas psichoemocinės būsenos ir merginos gerovės pažeidimas. Archyvo nuotrauka

Kiekviena moteris savo gyvenime turi menstruacinį ciklą. Pirmosios mėnesinės prasideda vidutiniškai 11-15 metų amžiaus mergaitėms. Ir tęsiasi iki menopauzės pradžios. Tiesa, nutrūksta nėštumo metu ir kurį laiką žindant kūdikį. Galite turėti visus menstruacijų požymius, gali pasirodyti iš dalies arba jų visai nebūti. Visų šių požymių priežastis yra hormoniniai pokyčiai moters kūne. Tačiau kiekvienas organizmas yra skirtingas, todėl į visus šiuos pokyčius reaguoja skirtingai.

 

Pačios nustato naujo ciklo pradžią

Merginoms pirmosios menstruacijos gali pasireikšti visiškai skirtingai. Kai kurios iš viso neturi ankstyvos menstruacijų pradžios požymių. Ir jei merginos ciklas yra reguliarus, tada tam tikrą dieną ji ramiai laukia, kol jos prasidės. Bet jei požymių nėra, o ciklai nereguliarūs, tai tada jos pačios  nustato naujo ciklo pradžią, pastebėdamos kraujo dėmes apatiniuose.

Tačiau vis tiek dauguma merginų pradeda jausti menstruacijų atėjimą likus 2 savaitėms iki jų pradžios. Viena jaučia tik vieną požymį, o kiti gali „gauti“ visą šių požymių sąrašą, dėl kurių mergina gali patirti gana daug diskomforto.

Ankstyvųjų menstruacijų požymiai yra šie:

  1. Pieno liaukos padidėja, tampa tokios jautrios, kad bet koks prisilietimas prie krūties ar spenelio gali sukelti stiprų skausmą ar net deginimą.
  2. Gali išberti veidą, ypač kaktą. Taip pat ir ant kitų kūno dalių: iškirptės, nugaros, kaklo ir kt. Paprastai tokie hormoniniai bėrimai merginoms išnyksta sulaukus 30-35 metų.
  3. Gali atsirasti burnos džiūvimas.
  4. Dauguma merginų prieš pat menstruacijų pradžią pradeda jausti traukiančius skausmus pilvo apačioje ir apatinėje nugaros dalyje. Šie skausmai gali išlikti dar 2-3 dienas nuo naujo ciklo pradžios.
  5. Išskyros taip pat gali keistis, bet ne jų spalva ir konsistencija, kas jau parodys ligų buvimą, o jų gausa.

 

Visos merginos neišvengia odos bėrimų

Mergaitėms, likus kažkur 2 metams iki pirmųjų mėnesinių, gali atsirasti baltų ar skaidrių išskyrų, o prieš prasidedant mėnesinėms – gausiau.

Dažniau pastebimas apatinės pilvo dalies skausmas, kurio intensyvumas įvairus: nuo vos juntamo iki ryškaus. Esant stipriam skausmui, reikia gerti anestetikus.

Taip pat gali pasireikšti bendri PMS požymiai, tokie kaip dirglumas, bloga nuotaika, vangumas, mieguistumas ir kt.

Kai mergaitei prasideda mėnesinės, ji tampa mergina. O tai reiškia, kad pokyčiai jos kūne tampa ryškesni. Yra dar daugiau hormoninių pokyčių, todėl visi netrukus prasidėsiančio naujo ciklo požymiai gali pasirodyti stipresni arba, atvirkščiai, kai kurie visai išnykti.

Pavyzdžiui, jei diegimo pojūčiai buvo neskausmingi, tai ateityje šie skausmai gali atsirasti. Ir atvirkščiai, jei buvo stiprūs skausmo pojūčiai, tada jie gali susilpnėti arba šis laikotarpis gali praeiti neskausmingai.

Apskritai visos merginos neišvengia odos bėrimų, ypač veido, per menstruacijas. Tokie bėrimai dažniausiai atsiranda ant kaktos ir skruostų, šiose vietose galima pastebėti padidėjusį odos riebalavimąsi

Daugelis merginų patiria tokį simptomą kaip traukiantys skausmai apatinėje pilvo dalyje. Taip yra dėl to, kad gimda pradeda trauktis, nes menstruacijų metu jai reikia atmesti ir pašalinti seną endometriumą. Šie susitraukimai sukelia gana nemalonius pojūčius, kurie pasireiškia ir apatinėje nugaros dalyje. Esant stipriam skausmui, galite gerti skausmą malšinančius vaistus.

 

Atsiranda dėl hormonų lygio pokyčių

Toks simptomas kaip pieno liaukų skausmas ir patinimas taip pat sukelia daug rūpesčių. Tada pradeda spausti krūtinę ir iki tol buvusi tinkamo dydžio liemenėlė. O tai sukelia diskomfortą. Neretai pakyla temperatūra iki maždaug 37-37,4°C.

Odos bėrimai, susiję su artėjančiomis menstruacijomis, atsiranda dėl hormonų lygio pokyčių, taip pat dėl ​​organizmo imuniteto susilpnėjimo, kuris taip pat dažnai būna prieš prasidedant naujam ciklui. Šiuo metu svarbu prižiūrėti odą, ypač veido. Taip pat galite patirti tokius simptomus kaip:

pykinimas; padidėjęs apetitas; nuotaikos pasikeitimas; patinimas; galvos skausmas ir kiti bendri simptomai.

Kiek dienų ir kokie pokyčiai gali atsirasti organizme? Likus savaitei iki menstruacijų pradžios, merginoms padidėja nuovargis, ji dažnai skundžiasi mieguistumu, tampa irzli, įtari.

Taip pat gali būti padidėjęs prakaitavimas ir karščio pojūtis. Krūtys pradeda tinti, padidėja spenelių jautrumas.

Kai tik pradeda pasireikšti šie simptomai, tai reiškia, kad po 7–9 dienų galite laukti mėnesinių.

Likus trims dienoms iki menstruacijų pradžios, šie simptomai gali sustiprėti arba būti pakeisti kitais. Šis laikotarpis laikomas krize, nes paūmėja visi priešmenstruacinio sindromo simptomai. Per šias tris dienas gali sustiprėti merginos baimė dėl savo gyvybės, nes jos organizmo hormonai ruošiasi nėštumui ir vaisiaus apsaugai. Kai kurios merginos skundžiasi sapnuojančios košmarus. Taip pat šiuo organizmo krizės laikotarpiu galima pastebėti migreną, ypač ryte.

Dieną prieš prasidedančias mėnesines,  jaučiami tempimo skausmai pilvo apačioje ir juosmens srityje. Išskyrų spalva tampa tamsesnė. Dirglumas pakeičiamas dideliu nuovargiu ir mieguistumu.

 

Šio ciklinio sindromo priežastis vis dar nežinoma

PMS (Premenstrual Syndrome) – tai simptomų kompleksas, pasireiškiantis merginoms likus 2-5 dienoms iki menstruacijų pradžios. Jam būdingas psichoemocinės būsenos ir merginos gerovės pažeidimas.

Šio ciklinio sindromo priežastis vis dar nežinoma. Tačiau galima nustatyti kai kuriuos provokuojančius veiksnius, tokius kaip gimdymas, abortas, dažnas stresas, infekcinės ligos.

Šiuolaikinė medicina sindromą skirsto į 5 klinikines apraiškas:

1.Neuropsichinė forma: dirglumas, depresija, silpnumas, ašarojimas, agresija.

2.Edematozinė forma: pieno liaukų patinimas ir skausmas, kojų, pirštų, veido patinimas, padidėjęs prakaitavimas.

  1. Cefalginė forma: pulsuojantys galvos skausmai, plintantys į akių obuolius. Gali skaudėti širdį ir tirpti rankos.
  2. Krizės forma: būdingos simpatinės-antinksčių krizės, kurios prasideda padidėjus spaudimui, vėliau jaučiamas suspaudimas už krūtinkaulio.
  3. Netipiniai: karščiavimas, mieguistumas, alergijos.

Kiekvienos merginos organizmas turi savo individualias savybes, tam tikri pokyčiai jame vyksta veikiant hormonams. Pasaulyje nėra dviejų moterų, turinčių vienodus priešmenstruacinius simptomus.

gydytoja ginekologė Aušrinė Burgelytė

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą