Jei jūsų nuotaika pablogėja tik PMS metu, jums tada norisi verkti, paskaityti knygą, pažiūrėti gražų filmą, pabendrauti su drauge ar suvalgyti šokolado plytelę ir jūsų gyvenimas tampa šviesesnis, tada nereikia nieko dėl to daryti. Archyvo nuotrauka

Norint suprasti, ką daryti su bloga nuotaika, pajutus prieš menstruacinio sindromo (PMS) simptomus, svarbu suprasti keletą pagrindinių jo savybių.

 

Daug kas priklauso nuo gyvenimo būdo

PMS visada yra hormonų disbalansas. Tai reiškia, kad kai kurie hormonai pasigamina daugiau nei reikia, o kai kurie mažiau. Tai veda prie to, kad mergina gali jausti bet kokius simptomus. Ir šie simptomai neapsiriboja vien bloga nuotaika. Merginai likus kelioms dienoms iki menstruacijų gali skaudėti pilvą ar galvą, pakilti kraujospūdis ar temperatūra, ji gali jausti silpnumą, būti prislėgta. Ir kuo stipresnis disbalansas, tuo ryškesni PMS simptomai. O jei disbalansas yra lengvas, mergina gali net nepastebėti jo poveikio.

PMS skiriasi priklausomai ir nuo amžiaus. Skirtingais gyvenimo laikotarpiais mergina/moteris PMS išgyvena skirtingai. Sunkūs PMS simptomai, paprastai, būdingi paauglystėje, kai dar nenusistovi nuolatinė ir subalansuota hormonų gamyba. Ir gali susilpnėti arba net visai išnykti sulaukus 20 metų, kai nusistovi reguliarus menstruacijų ciklas. Tuo tarpu moteriai, sulaukus 40-45 metų, pradeda pamažu silpnėti moteriškų hormonų gamyba. Šis procesas trunka keletą metų, o per šį laikotarpį PMS simptomai tampa ryškesni.

PMS priklauso  ir nuo gyvenimo būdo. Kai  mergina būna aktyvi, sveika, laiminga, įsimylėjusi, dažniausiai nesusiduria su PMS. Arba simptomai būna tokie nedideli, kad gali jų ir nepastebėti. Priešingai, yra veiksnių, kurie sustiprina hormonų disbalansą. Tai yra veiksniai, trukdantys normaliai moteriškų hormonų gamybai: per didelis fizinis aktyvumas. Tai yra, kai mergina daug laiko praleidžia sporto salėje, ji pradeda gaminti perteklinį vyriškojo hormono testosterono kiekį. Tokiu atveju gali prasidėti menstruacinio ciklo problemos. Be to, tam įtakos daro ir giežta dieta, nes atsiranda maistinių medžiagų trūkumas, kurį organizmas patiria griežtai ribojant maistą. Be kita ko, sukelia hormonų disbalansą. Gali atsirasti chroniško nuovargio sindromas ar net nuolatinis stresas.

Esant stipriam PMS, reikia pašalinti priežastį, o ne pasekmes. PMS nėra liga, todėl jos gydyti nereikia, nebent ji trukdo jūsų gyvenimui. Jei jūsų nuotaika ar kiti PMS simptomai gadina jūsų ir jūsų artimųjų gyvenimą, turėtumėte kreiptis į ginekologą. Priklausomai nuo PMS tipo, gydymą gali paskirti tik gydytojas.

 

Pakoreguokite darbo ir poilsio grafiką, sportuokite

Tačiau jei jūsų nuotaika pablogėja tik PMS metu, jums tada norisi verkti, paskaityti knygą, pažiūrėti gražų filmą, pabendrauti su drauge ar suvalgyti šokolado plytelę ir jūsų gyvenimas tampa šviesesnis, tada nereikia nieko dėl to daryti. Bet jei  tokiais atvejais tampate isteriška, puolate visus arba patenkate į depresinę būseną, tuomet nereikėtų teisintis, kad viskas dėl to nelemtojo PMS, o geriau kreiptis į gydytoją, kuris ir nustatys tikrąją priežastį.

Atsižvelgiant į simptomus ir galimas priežastis, skiriami keturi PMS tipai: edeminis, neuropsichinis, krizinis ir cefalginis. Nuotaikos pokyčiai, tokie kaip dirglumas, agresyvumas, depresija ir energijos praradimas, būdingi neuropsichiatrinei formai. Be to, kartais šia PMS forma sergančios moterys gali patirti klausos ir uoslės haliucinacijas, atminties sutrikimus, baimę, mintis apie savižudybę, ji gali verkti ar juoktis be jokios priežasties. Taip pat gali jausti galvos skausmą, pilvo pūtimą, apetito sutrikimus ir pieno liaukų padidėjimą.

Norint patvirtinti PMS diagnozę, reikia atlikti kraujo tyrimą ir nustatyti hormonų progesterono, prolaktino ir estradiolio kiekį, kuris nustatomas skirtingose ​​ciklo fazėse.

Neuropsichiatrinei PMS formai koreguoti gydytojas gali skirti raminamųjų, taip pat hormoninių vaistų – progesterono analogų.

Tačiau norint išvengti tokiais atvejais prastos savijautos ir nuotaikos, pakoreguokite darbo ir poilsio grafiką, sportuokite. Valgykite daugiau maisto, kuriame gausu vitamino B6: graikinių riešutų, žuvies, kepenų, sojos. Nepamirškite  ir daržovių bei vaisių, kuriuose yra skaidulų. Tačiau paskutinėje ciklo fazėje apribokite alkoholio, kavos, arbatos, šokolado vartojimą.

gydytoja ginekologė Aušrinė Burgelytė

“YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą