Kiekvienas žmogus savo aromatais vienus pritraukia, kitus atstumia. Vieniems tai sukelia trauką, kitus erzina. Archyvo nuotrauka

Taigi, ankstesniame straipsnyje apžvelgėme pagrindinius patrauklaus kūno kvapo komponentus.  Šiandien šiek tiek plačiau pakalbėsime apie feromonus ir jų „įdomias“ savybes, apie kurias anksčiau nė neįsivaizdavote. Ir aptarsime, kodėl pasitikintys žmonės kvepia viliojančiai ir seksualiau.

 

Moterys konkuruoja dėl to paties vyro

Kalbėdami apie feromonus, dažniausiai turime omenyje labai specifinius cheminius junginius, kurie konkrečiai sukelia seksualinį susidomėjimą priešinga lytimi. Tačiau daugelis mokslininkų į organizmą įtraukia daugiau aromatinių medžiagų, kurios daro įtaką kitų elgesiui. Be to, ši įtaka yra labai individuali. Kiekvienas žmogus savo aromatais vienus pritraukia, kitus atstumia. Vieniems tai sukelia trauką, kitus erzina.

Kuo kvepia seksualus žmogus? Jei informaciją apie feromonus kiek įmanoma supaprastintume, juos būtų galima suskirstyti į dvi grupes: atpalaiduojančius (Releaserpheromones) ir pradmenis (Primerferomonus). Pastarieji atsakingi už vadinamąsias lėtas elgesio reakcijas ir yra labai įdomūs konkurencijos visuomenėje požiūriu. Pirmieji yra atsakingi už greitą elgesio reakciją. Pateiksiu konkretesnį pavyzdį, kad suprastumėte.  Bičių motinėlės turi specialų feromoną, kuris slopina kitas pateles, kurios yra priverstos tapti bitėmis darbininkėmis. Panašus procesas vyksta ir žmonėms. Taip, jis yra sudėtingesnis, susijęs su pasitikėjimu savimi ir kortizolio sekrecija, tačiau jis yra labai panašus. Taigi, jei kurioje nors abstrakčioje grupėje  moterys konkuruoja dėl to paties vyro, tai feromonų dėka moterų menstruaciniai ciklai yra sinchronizuojami. Tai liudija amerikiečių fiziologės Martos McClintock tyrimas, atliktas 1998 metais. Kodėl tai vyksta? Faktas yra tas, kad ovuliacijos laikotarpiu moteris į aplinką išskiria daugiausiai feromonų. Tiesą sakant, moterų kūnai stengiasi išlyginti šansus kovoje dėl vyro. Panašūs procesai, beje, vyksta ir tarp draugių. Ir daugelis moterų pastebi, kad jų mėnesinės ateina tuo pačiu metu. Tai pavyzdys, kaip veikia feromoniniai pradmenys. Be to, didelę reikšmę įgyja pasitikėjimas savimi, drąsa ir vidinės ramybės būsena. O mergina, kuri pradeda panikuoti ir susierzinti, gamins ir atitinkamus feromonus. Aišku viena, kad tokios cheminės medžiagos atbaido žmogų. Ir jis pasirenka pasitikėjimo savimi naudai. O silpna ir baili moteris patiria psichologinę traumą. Panašių psichologinių traumų įvyksta ir bičių darbininkių komandoje, kurią papildo naujos darbininkės.

 

Operacijų poveikis lytiniam potraukiui

Kaip matote, su feromonais (ir apskritai su kvapais) susiję procesai žmonėms yra daug sudėtingesni nei gyvūnų. Tai apima vertinimus, smegenų veiklą, streso hormonus ir daug daugiau. Nors rezultatai neretai sutampa. Įdomūs mokslininkų pastebėjimai apie feromonus, jų sintezę ir gebėjimą atpažinti idealų seksualinį partnerį.

Prieš pereinant prie kortizolio ir jo poveikio žmogaus seksualiam kvapui, noriu pateikti dar keletą įdomių mokslininkų pastebėjimų. Pavyzdžiui, didelį susidomėjimą kelia rinoplastikos ir endonazalinių operacijų poveikis lytiniam potraukiui, gebėjimui atpažinti tinkamą seksualinį partnerį. Pirmieji rezultatai parodė maždaug taip: per 2 savaites po rinoplastikos ar nosies pertvaros operacijos lytinis potraukis sumažėjo 77,1 proc. pacientų, 17,1 proc. nepatyrė jokių pokyčių, o 5,7 proc. pažymėjo lytinio potraukio padidėjimą. Tada skaičiai pasikeitė, situacija daugiau ar mažiau pradėjo artėti prie normalios. Tačiau šiek tiek daugiau nei 5 proc. tiriamųjų lytinis potraukis toliau mažėjo. Tai gali reikšti lytinės sistemos funkcijų praradimą (arba sutrikimą) po šių operacijų.

Kitas įdomus pastebėjimas tarp mokslininkų pasirodė po Roberto Matchoko atradimo. Jis įrodė, kad feromonų pagalba gamta saugo žmones nuo kraujomaišos cheminiu lygiu. Faktas yra tas, kad tėvo kvapas slopina brendimą. Tada mokslininkai atliko įvairiausius tyrimus ir priėjo prie išvados, kad moterys dažniausiai vengia vyrų, kurių kvapas skiriasi nuo tėvo ir visos šeimos kvapo. Nors psichologinis išrinktojo portretas (priešingai) šiek tiek primins jo paties tėvą. Vyrams visa ši chemija motinų ir moterų atžvilgiu veikia vienodai.

 

Feromonų srityje vis dar yra per mažai tyrimų

O įdomiausias mokslinis pastebėjimas susijęs su kontraceptinių tablečių poveikiu. Neva moterys, vartojančios tokius vaistus, prasčiau gamina feromonus ir renkasi vyrus, kurių feromonai panašūs į tėvo.

Apskritai, žinoma, feromonų srityje vis dar yra per mažai tyrimų, jie yra išsibarstę ir reikalauja tolesnio mokslininkų dėmesio.

Taigi, kodėl pasitikintys žmonės kvepia viliojančiai? Šiame straipsnyje jau aptarėme, kad sekso kvapą kiekvienam iš mūsų suteikia estrogenai ir feromonai. Ir jei abu yra susintetinti visuose sveikuose organizmuose, tai dėl kokios priežasties vieni žmonės atrodo mažiau patrauklūs (ar net atstumiantys), o kiti, atvirkščiai, tiesiogine prasme skleidžia sekso kvapą ir traukia žmones prie savęs kaip gyvas magnetas? Faktas yra tai, kad be individualių visų šių cheminių medžiagų savybių, kortizolis vaidina svarbų vaidmenį bendram patraukliam kūno kvapui. Tai labai gerai žinoma medžiaga ir paprastai vadinama streso hormonu.

Taip, šis hormonas labai svarbus, padeda teisingai reaguoti į pavojingas situacijas. Tačiau jei nuolat patiriate baimę, nuolat nervinatės ar nerimaujate ir gyvenate oksidacinio streso būsenoje, kortizolis ir jo poveikis pradeda veikti prieš jus. Visų pirma (praleidžiu sudėtingus medicininius terminus ir kalbu paprasta kalba) ima kvepėti tas pats prakaitas. Jau minėjau ankstesniame straipsnyje, kad paprastai žmogaus prakaitas yra visiškai bekvapis. Tačiau jame gausu feromonų. Esant stresui, iškreipiami medžiagų apykaitos procesai. Prakaitas įgauna kvapą. Vietoj patrauklių feromonų pradedate gaminti atstumiančius baimės feromonus ir pasikliaujate kvepalais, dezodorantais ir chemijos pramone. (Nors yra žmonių, kurie to net neužmaskuoja).

Iš esmės tai yra pagrindinė priežastis, kodėl visi mėgsta ir seksualiai traukia savimi pasitikinčius žmones: jie puikiai kvepia.

 

Seksologas Liudvikas Petravičius

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą