Prezervatyvai padeda apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo ir lytiniu keliu plintančių ligų. Archyvo nuotrauka

Partnerio, nuo kurio slepiamas išimtas prezervatyvas, saugumo jausmu, pasirodo, piktnaudžiaujama. Sulaukiame situacijos, kai nesaugus elgesys išaiškėja tik tada, kai viskas baigta ir nieko negalima padaryti.

 

Sveikam protui prieštaraujantis veiksmas

Aišku viena, kad dėl abejotinos vieno žmogaus užgaidos, gali įvykti nepataisomas dalykas.

Visi žinome, kad seksas turi būti tik abipusius susitarimu. Įskaitant – ir sutikimą dėl kontracepcijos. Tuo tarpu pasaulyje įsibėgėja nauja sekso tendencija –  stelsingas (pats terminas – stealthing – išvertus pažodžiui  iš anglų kalbos reiškia „pavogtas daiktas“,  kurią galima pavadinti išpuoliu prieš merginą ar moterį. Šio reikalo esmė ta, kad vyras slapta nusiima prezervatyvą lytinio akto metu prieš ejakuliaciją. Mergina tai sužino po fakto, pagal pasekmes, arba išvis nežino. Bet kokiu atveju tai neleistina.

Amerikietė Alexandra Brodsky, Nacionalinio moterų teisių centro darbuotoja Alexandra Brodsky atliko šį tyrimą ir paskelbė rezultatus leidinyje „Columbia Journal of Gender and Law“.

Mokslininkė apklausė aukas ir tyrinėjo internetinę vyrų, kurie slapta nusiima prezervatyvą, bendruomenę. Ji taip pat kalbėjosi su viena iš moterų krizių pagalbos telefono linijų, kuri teigė, kad su šia problema jai skambina dažnai. O pokalbis dažnai prasideda taip: „Nesu tikra, ar tai smurtas, bet…“ Tyrimo autorė atkreipė visuomenės dėmesį į tai, kad taip, tai yra nusikaltimas prieš moterį (ir prieš vyrus) ir sveikam protui prieštaraujantis veiksmas.

Tyrimas atskleidė tai, kad šios tendencijos aukomis jau tapo daug moterų, kurių balsai nebuvo išgirsti. Visos jos apie apsaugos trūkumą sužinojo vėliau: vienos –  lytinio akto pabaigoje, o kitos – atradusios savyje spermą. Moterys buvo šokiruotos dėl susitarimų pažeidimo ir patyrė rimtą moralinę traumą. Tačiau daugeliui pagrindinė problema buvo net ne nėštumo ar lytiniu keliu plintančių ligų pavojus, o jų „kūno autonomijos“ pažeidimas – iš tikrųjų tai tas pats, apie ką kalba išprievartavimo aukos. Pastebėtina, kad nė viena iš respondenčių dėl įvairių priežasčių nėra pasirengusios pareikšti kaltinimų.

Tam skirtose internetinėse bendruomenėse vyrai diskutuoja ir skatina vienas kitą „sėti sėklas“.

Vyrai, kurie praktikuoja prezervatyvų išėmimą, mano, kad tai yra žmogaus prigimties dalis ir teisė, net jei slaptumo tikslas nėra susilaukti vaiko. Todėl jie  nesutinka, kad moters kūnas priklauso tik jai. Tai reiškia,  jų manymu, kad gali liesti kūną be jos sutikimo. Ir, prireikus, net naudoti fizinį smurtą kaip tokį.

 

Gali būti vertinama kaip fizinis smurtas

Alexandra Brodsky mano, kad šiuolaikinė smurto prieš lytį vizija, apimanti ne tik jėgos naudojimą, bet ir susitarimų nesilaikymą, turėtų apimti ir slaptumą: „Prezervatyvo išėmimas be partnerio sutikimo, įtrauktas į smurto prieš lytį sąrašą. Kadangi ši praktika turi pastebimų fizinių ir emocinių pasekmių aukai. Tokiu būdu taip pasielgę vyrai gali būti vertinami pagal straipsnius dėl fizinio smurto“, – sakė tyrimo autorė.

2017 metų sausį jau buvo surengtas pirmasis tokios bylos nagrinėjimas. Šveicarijos pilietis buvo nuteistas metams lygtinai po to, kai per „Tinder“ sutikta moteris pasakė, kad ji nesutiks su seksu, žinodama, kad jis slapta nusiims prezervatyvą.

Šiai žalingai žmogaus laisvės tendencijai visame pasaulyje priešinasi tiek moterims, tiek vyrams skirti leidiniai, jau nekalbant apie tokius garbingus leidinius kaip „The New York Times“ ir „The Guardian“.

Yra didžiulis skirtumas tarp sutikimo santykiauti su prezervatyvu ir įsiskverbimo be jo, tarp sutikimo turėti apsaugotą ir neapsaugotą seksą. „Apskritai sekso sutikimas yra platesnė sąvoka nei „taip“ reiškia „taip“ bet kokia forma. Todėl jei ką nors įtariate (ypač jei jį pažinojote ne taip seniai arba nesutariate intymiais klausimais), netylėkite ir neleiskite viskam susiklostyti savaime: nutraukite lytinį aktą. Galų gale nukentėsite jūs, o jis pasigirs dar viena „pergale“ savo socialinio tinklo paskyroje“, – tvirtino Alexandra Brodsky.

Apibendrinant galima pasakyti, kad selsingo pasekmės apima visas nesaugių lytinių santykių rizikas. Tačiau yra vienas svarbiausias dalykas: sutarties sąlygų pažeidimas. Situacija, kai vienas partneris, nepranešęs kitam, pakeičia žaidimo taisykles kelyje – ribų pažeidimas. Kartu su smarkiai didėjančiu tokio kontakto pavojumi susidaro situacija, kai vienas partneris nepaiso lygybės ir lygiavertiškumo principų. ir tai nėra norma.

“YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą