Yra ir kitų priežasčių, kodėl moteriai gali būti skausminga mylėtis. Tai gali būti dėl struktūrinių ypatumų, ligų ir psichologinių problemų. Archyvo nuotrauka

Kartais reikia palaukti, o kartais bėgti pas gydytoją. Bet pirmiausiai vis dėlto būtų pravartu išsiaiškinti, kada ir kaip dažnai atsiranda skausmas lytinių santykių metu?

 

Moteriškas malonumas neva laikomas neprivalomu

Skausmas lytiniuose organuose prieš seksą, jo metu arba po jo vadinamas dispareunija. Dažniausiai tai pasireiškia moterims, bet kartais pasitaiko ir vyrams. Pasaulio Sveikatos Organizacijos duomenimis, šie simptomai pasireiškia 3–22 proc. moterų, tačiau niekas tiksliai nežino. Kai kurie mokslininkai teigia, kad šis skaičius siekia 46 proc.

Tyrimai rodo, kad tik 60 proc. moterų kreipiasi į gydytojus su šiomis problemomis. Likę 40 proc. niekada nesužino savo diagnozės. Taip yra dėl tabu požiūrio į seksą ir dėl to, kad apie vyrišką malonumą dažnai kalbama atvirai, o moteriškas malonumas neva laikomas neprivalomu. Todėl daugelis moterų mano, kad yra normalu nepatirti malonių pojūčių ir net ištverti skausmą sekso metu.

Dispareunija nuo kitų dubens skausmų skiriasi tuo, kad atsiranda prasiskverbus, kai į makštį įkišama ne tik penis, bet ir pirštai, sustiprėja trinties metu, gali trukti kelias valandas po sekso.

Priklausomai nuo priežasčių, skausmas gali atsirasti prasidėjus seksualinei veiklai arba po kokios nors ligos ar traumos. Kartais skausmas jaučiamas visada, o kartais tam tikromis aplinkybėmis, Pavyzdžiui, paūmėjus ligai.

Vyrams skausmas pasireiškia varpoje erekcijos, įvedimo metu arba po įsiskverbimo arba giliai dubens viduje, prostatos srityje. Moterims skausmas gali būti paviršutiniškas arba gilus. Pirmasis dažniausiai siejamas su bandymu prasiskverbti ir jaučiamas vulvos srityje, prie įėjimo į makštį. Antrasis atsiranda, kai kažkas giliai įsiskverbia, ir sustiprėja tam tikrose pozose. Jis jaučiamas gimdos kaklelyje arba apatinėje pilvo dalyje.

 

Pasistenkite atmesti šią priežastį

Yra ir kitų priežasčių, kodėl moteriai gali būti skausminga mylėtis. Tai gali būti dėl struktūrinių ypatumų, ligų ir psichologinių problemų.

Gana dažna priežastis yra didelis partnerio penis, tačiau tai nėra visiškai teisinga. Taip, varpos ilgis ar storis gali sukelti diskomfortą tam tikrose padėtyse, bet vis tiek tai nėra situacija, kai skausmas trukdytų seksui. Moteriška makštis yra pakankamai elastinga, nes gali pagimdyti kūdikį. Tačiau, jei keičiate pozicijas ir skausmas nemažėja, pasistenkite atmesti šią priežastį.

Pirmus kelis kartus, kai moteris pradeda seksą per makštį, ji gali jausti diskomfortą. Kai kurios merginos turi šiek tiek storesnę mergystės plėvę, o kitų tiesiog labiau linkusios išsitempti. Po defloracijos dažniausiai skausmo nebelieka. Bet gali būti ir priešingai – nepakanka tepimo.

Tai reiškia, kad bet kuriai merginai seksas gali sukelti skausmą, jei nėra pakankamai tepimo.

Skausmingus pojūčius sukelia ir makšties gleivinės atrofija. Visą gyvenimą makšties gleivinė keičiasi veikiama hormonų. Menopauzės metu ji tampa plonesnė, nes  gamina mažiau sutepimo ir  sumažėja estrogenų kiekis. Tai natūralus procesas, vadinamas gleivinės atrofija.

Kartais atrofija gali pasireikšti ne tik menopauzės metu, bet ir jaunoms moterims.

Vaginizmas yra nevalingas makšties raumenų spazmas. Pirminis vaginizmas atsiranda prasidėjus seksualinei veiklai dėl baimės ir kitų psichogeninių priežasčių. Antrinė gali būti po traumų, infekcijų ir kitų ligų. Vaginizmas sukelia skausmą ne tik sekso metu, bet ir bandant įsidėti tamponą ar atliekant ginekologinę apžiūrą.

 

Diagnozę nustatyti galima tik atlikus tyrimus

Įvairios infekcijos, pavyzdžiui, pienligė, lytinių organų pūslelinė, gonorėja ir chlamidijos taip pat gali sukelti skausmą lytinių santykių metu. Be jo, gali būti ir kitų požymių, tokių kaip niežulys, nemalonus kvapas ir keistos išskyros. Diagnozę nustatyti galima tik atlikus tyrimus, nes skirtingi patogenai gali sukelti tuos pačius simptomus.

Endometriozė – tai liga, kai vidinė gimdos gleivinė išauga už jos ribų. Endometriozė sukelia skausmą dėl kelių priežasčių. Pavyzdžiui, dėl šių peraugusių pažeidimų išsiskiria cheminių medžiagų, kurios daro įtaką uždegimams. Jie veikia dubens skausmo receptorius.

Dubens uždegiminės ligos taip pat sukelia skausmingus pojūčius. Tai apima daugybę ligų, įskaitant gimdos kaklelio ir kiaušidžių infekcijas. Dubens ir apatinės pilvo dalies skausmas atsiranda dėl spaudimo lytinio akto metu.

Skausmingiems pojūčiams turi įtakos ir įgimtos anomalijos. Kartais makšties struktūra būna ne visiškai susiformavusi, todėl seksas tampa skausmingas. Tokiu atveju gali padėti rekonstrukcinė chirurgija.

 

Svarbu aptarti norus su partneriu

Psichologinės problemos, kaip antai nerimas, depresija ir žema savigarba taip pat trukdo susijaudinti ir sukelia skausmingus pojūčius. Tokiu atveju gali atsirasti spazmas, kaip ir vaginizmas,  panika palietus ir kiti simptomai.

Ką daryti, jei merginai skauda sekso metu? Vienintelis dalykas, kurį tikrai galite padaryti pačios tai

aptarti norus su partneriu, skirti papildomo laiko preliudijai, naudoti lubrikantą, pabandyti kitą poziciją.

Tačiau kartais skausmo pagalba organizmas bando komunikuoti apie kokias nors sveikatos problemas, todėl geriau šių signalų neignoruoti ir kreiptis į gydytoją. Bet kokiu atveju jums reikia pradėti nuo ginekologo. Jis atliks tyrimą ir prireikus paskirs papildomus tyrimus, tokius kaip tepinėlio paėmimą, kraujo tyrimą dėl infekcijų, ultragarsą ir laparoskopiją. Remiantis gautais rezultatais, bus galima pasirinkti terapiją. Jokiu būdu negalima gydytis savarankiškai.

O jei fizinės sveikatos problemų nėra, ginekologas nukreips pas kitus specialistus, pavyzdžiui, psichologą, seksologą ar psichiatrą. Jie padės, jei skausmas atsiranda nežinia iš kur arba yra susijęs su psichologinėmis problemomis.

Kol išsiaiškinsite priežastis, patartina visiškai atsisakyti sekso. O jei sutinkate su seksu tik tam, kad neįžeistumėte savo partnerio arba todėl, kad „turėtumėte“, tai  jau yra smurtas.

 

Parengta pagal „Journal of Women’s Health“

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą