Jei kiaušinėlis subrendęs, jis jau laukia vienintelio draugo kiaušintakyje. Tačiau jam pribėgti iki jos prireikia kelių valandų – tai ilgas kelias per gimdos kaklelį, pačią gimdą ir palei kiaušintakį. Jei įvertinsite kiaušintakio ilgį, spermos dydį ir laiką nuo pradžios iki pabaigos, paaiškės, kad reikia nubėgti kone pusmaratonį. "YouTube" stopkadras

Apvaisinimas yra epinė istorija apie vieną spermatozoidą, kuris įveikia daugybę išbandymų prieš sutinkant kiaušialąstę, kuri jį įsileidžia. Tačiau priekyje jo laukia ilgas kelias.

 

Laukia vienintelio draugo kiaušintakyje

Nesaugių lytinių santykių metu į makštį patenka apie 300 mln. spermatozoidų. Tačiau netrukus milijonai jų ištekės arba mirs rūgštinėje makšties aplinkoje. Vis dėlto daugelis išliks dėl apsauginių elementų, esančių juos supančiame sėkliniame skystyje.

Jei kiaušinėlis subrendęs, jis jau laukia vienintelio draugo kiaušintakyje. Tačiau jam pribėgti iki jos prireikia kelių valandų – tai ilgas kelias per gimdos kaklelį, pačią gimdą ir palei kiaušintakį. Jei įvertinsite kiaušintakio ilgį, spermos dydį ir laiką nuo pradžios iki pabaigos, paaiškės, kad reikia nubėgti kone pusmaratonį. Tuo tarpu startavo milijonai „bėgikų“.

Spermatozoidai turi praeiti pro gimdos kaklelį ir prasiskverbti į gimdą. Paprastai gimdos kaklelis yra sandariai uždarytas, tačiau ovuliacijos metu,  kiaušinėlį išleidžiant iš kiaušidės į kiaušintakį – keletą dienų šiek tiek atsidaro. Sperma prasiskverbia pro gimdos kaklelio gleives, kurios ovuliacijos metu tampa vandeningesnės, todėl lengviau praeina.

Tačiau milijonai bėgikų čia išeina iš trasos, bandydami prasiskverbti pro gleives. Kai kurie lieka įstrigę gimdos kaklelio raukšlėse, galbūt vėliau išlips, bet greičiausiai bus per vėlu.

Spermatozoidai yra gimdos viduje, bet tai dar ne pabaiga. Jos raumenų susitraukimai padeda spermai pakeliui į kiaušinėlį. Tačiau moterų imuninės sistemos ląstelės klaidingai laiko „maratonininkus“ ateiviais ir sunaikina juos tūkstančiais.

O tie, kurie išgyveno įsčiose, dabar susiduria su sunkiu pasirinkimu, kur eiti: į dešinę ar į kairę. Paprastai kiekvieno menstruacinio ciklo metu vienas kiaušinėlis subręsta ir išeina paeiliui: arba iš dešinės, arba iš kairės kiaušidės. Todėl greičiausiai dalis spermatozoidų dabar pateks neteisingu keliu – į tuščią kiaušintakį. Kitam pasiseks daug labiau. Taip yra todėl, kad jie galės atpažinti kiaušinėlio signalą: „Aš esu. Aš čia“.

Kiaušialąstei siunčiant cheminius signalus – chemoatraktantus – spermatozoidų uodegos suaktyvėja ir greičiau juda link jos. Kai kurie mokslininkai mano, kad kiaušinėlis skleidžia pakalnutės kvapą, o spermatozoidai seka jo pėdomis.

 

Keliauja prieš srovę, lyg būtų pučiami plaukų džiovintuvu

Naujausi duomenys rodo, kad moters pasirinktas partneris kiaušialąstei gali nepatikti ir tuomet ji nekvies pas save spermos, o siųs bėgikams signalą sulėtinti greitį. Mokslininkai atliko daugybę eksperimentų ir nustatė, kad kiaušinėlis dažnai teikia pirmenybę ne nuolatinio partnerio, o kito vyro spermai. Galbūt šis mechanizmas padės suprasti kai kurias nepaaiškinamas nevaisingumo priežastis.

Iki to laiko liko tik keli tūkstančiai spermatozoidų. Dabar jiems bus labai sunku: reikia bėgti „prieš vėją“. Kiaušintakio viduje mažytės blakstienėlės stumia kiaušinėlį link gimdos. Spermatozoidai pašėlusiai keliauja prieš srovę, lyg būtų pučiami plaukų džiovintuvu. Kai kurie įstringa blakstienose ir miršta.

Kad nebūtų nužudyti visi, įjungiamas natūralus spermatozoidų aktyvacijos mechanizmas: pakinta jų galvutes dengiančios membranos struktūra. Atrodo, kad jie įgavo antrą kvėpavimą ir greičiau bei atkakliau juda į finišą.

Ir dabar iš trijų šimtų milijonų tik kelios dešimtys pateko į kiaušinėlį, kurį supa švytinti karūna. Spermatozoidai turi prasiskverbti pro jį ir pasiekti brangų centrą – blizgantį kiaušinėlio lukštą. Pirmasis, susisiekęs su ja, ją ir apvaisins. Retai, bet pasitaiko, kad į kiaušinėlį patenka du spermatozoidai. Nieko gero tai nesibaigs: toks embrionas tiesiog neišgyvens.

Kiaušialąstė tiesiogine prasme praris savo svečią ir per kelias sekundes membrana aplink zoną taps standi ir nepasiekiama kitiems. Be to, kiaušinėlis pradės išskirti chemines medžiagas, kurios nuo jo atstums nevykėlius. Ji jau išsirinko savo mėgstamiausią.

„YouTube“ vaizdo įrašas

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą