Pamenate, kaip buvo keista ir nejauku paauglystėje užduoti klausimus apie seksą? Ir dabar gana sunku rasti tinkamus atsakymus, kaip atsakyti į tai savo vaikams? Lytinio švietimo mokytojas Al Vernacchio savo knygoje „For Goodness Sex: Changing the Way We Talk to Teens About Sexuality, Values, and Health“ papasakojo, kas domina paauglius ir kaip jis atsako į savo mokinių klausimus apie viską, kas susiję su šia jautria tema.
- Kodėl seksas toks malonus?
Į šį klausimą galima atsakyti dviem būdais. Biologiniu požiūriu seksas yra malonus dėl evoliucinių priežasčių. Jei seksas būtų, kaip gręžti dantį pas odontologą, žmonės jo neturėtų taip dažnai. O tai reiškia, kad galėtų kelti pavojų žmonijos išnykimui. Mūsų kūnai išsivystė taip, kad lytiniai organai, kaip ir kitos kūno dalys, yra jautrūs seksualinei stimuliacijai. Vietos, kurios teikia mums seksualinį malonumą, vadinamos erogeninėmis zonomis. Šis mechanizmas apima nervinių impulsų, kraujotakos ir raumenų įtampos derinį.
Antroji priežastis, kodėl seksas yra toks malonus, yra tai, kad žmogus gali jausti meilę, intymumą ir aistrą. Emocijos gali pagilinti šiuos jausmus. Nors malonumą galima patirti ir be šių jausmų, jis tampa daug prasmingesnis, kai jie yra.
- Kada žmogus tampa emociškai pasirengęs seksui?
Manau, kad teisinga užmegzti intymius santykius su mylimu žmogumi, kai suvoki savo jausmus ir supranti atsakomybę. Tikiu, kad tai neatsiranda iškart ir iš niekur, todėl mylėtis per pirmąjį pasimatymą ar ankstyvoje santykių stadijoje yra neteisinga.
Be to, žmonės neturėtų turėti lytinių santykių, nebent jie emociškai pasirengę rimtai apie tai pasikalbėti su savo partneriu, įskaitant kontracepcijos, saugumo ir galimų pasekmių temas. Štai mano taisyklė: „Jei negalite kalbėti apie seksą užmegzdami akių kontaktą su savo partneriu, tada jūs negalite turėti sekso“.
- Ar galima vietoj prezervatyvo naudoti balioną?
Žinoma, kad ne! Prezervatyvai ir balionai yra pagaminti iš latekso, tačiau tai nereiškia, kad jie turi tas pačias savybes. Prezervatyvai apsaugo žmogų nuo nepageidaujamo nėštumo ir lytiniu keliu plintančių ligų, tam buvo sukurta speciali jiems skirta medžiaga. Ir niekas – balionas, plastikinis maišelis ar kojinė – negali jų pakeisti ir užtikrinti tinkamo lygio apsaugą. Ir kai kurie iš šių daiktų gali būti net kenksmingi. Tokių „pakaitalų“ jaunimas ieško, nes dažnai neįperka prezervatyvų. Nors jų galima nusipirkti bet kurioje vaistinėje ar prekybos centre, ir tam nereikia gydytojų receptų.
Kitas svarbus momentas: jei žmogus nėra pasiruošęs naudoti prezervatyvą, jis neturėtų turėti lytinių santykių. Būti tam pasiruošusiam reiškia susitaikyti su visais situacijos aspektais, įskaitant pasekmes sau ir savo sekso partneriui ar partnerei.
Šaltinis: ideas.ted.com, “YouTube” vaizdo įrašas