Šiuolaikiniame pasaulyje seksas primena suluošintą, nuvalkiotą žirgą, kurio neva reikia visiems, bet jodinėti juo tikrai nesinori. Taigi, seksas gali būti visiškai kitoks: džiaugsmingas, suburiantis, pilnavertis, žaismingas, bet neprivalomas. Juk jei seksas yra malonus pasirinkimas, vienas iš daugelio, lengviau jo siekti. Ir lengviau to atsisakyti. Archyvo nuotrauka

Paprastai kalbant, seksas yra abipusis procesas, bet svarbu siekti ar norėti ne paties proceso, o antrosios šio proceso pusės – partnerio ar partnerės. Tai reiškia, kad vienas žmogus turėtų kitam jausti ne tik simpatiją, bet ir seksualinę trauką, norint patirti pojūčius.

***
Kadangi seksas taip pat yra fiziologinis procesas, pavyzdžiui, kaip maistas, tada jo „užsiėmimas“, kaip ir valgymas, yra nulemtas alkio. Kai žmogus išalksta – valgo. Ne alkanas – nevalgo. Tuo tarpu kitas kad ir alkanas, bet jei nėra tinkamo ir gardaus maisto, jis geriau sėdi nevalgęs. Bet valgyti dantis sukandus yra toks pat blogas įprotis, kaip ir vaikščioti neplautais plaukais. Tas pats ir sekse. Na, jūs suprantate… Persų filosofas, matematikas, astronomas ir poetas Omaras Khayyamas sakė: „Geriau būti vienam, o ne kartu su bet kuo ir geriau alkanam, nei valgyti bet ką… “. Na, jūs suprantate, kas turima omeny?..
Todėl, jei žmogus nenori sekso, nemanau, kad tai yra nukrypimas. Galbūt žmogus tiesiog nėra pasirengęs ar yra aseksualus.
Aseksualai yra žmonės, kurie nepatiria seksualinės traukos. Visiškai. Aseksualumas nėra tas pats, kas sąmoningas susilaikymas nuo seksualinių santykių. Bet aseksualai gali užsiimti seksu dėl kokio nors išskaičiavimo, naudos sau, siekdami patenkinti partnerio norą ar tiesiog susilaukti palikuonių. Tačiau jie nepatiria jokių emocijų. Kitaip tariant, aseksualai pastebi kitų žmonių fizinį patrauklumą, bet nejaučia jiems seksualinio potraukio.
Be to, nenoro turėti intymių santykių priežastys gali būti susijusios tiek su seksualinio potraukio stoka, tiek su vienišumo ir masturbacijos pasirinkimu, kai žmogus lytiškai pasitenkina vienas. Lytinio potraukio ir pasitenkinimo stygiaus priežastys gali būti tiek fiziologinės, tiek psichologinės. Moterims tai atsitinka dažniau nei vyrams, bet stipriosios lyties atstovams tai dažniau siejama su psichologinėmis priežastimis. Tuo tarpu moterų orgazmo nebuvimo priežastys gali būti siejamos su nesąmoningais ir nepagrįstais tabu, kai vengiama pasireikšti ir slopinamas savo seksualumas. Kita vertus, moterys niekada nepatiria orgazmo, jei partneris linkęs į savanaudišką ir agresyvų seksualinį elgesį, prie moters priekabiaujama ar net ji patiria seksualinę prievartą.
Dar viena priežasčių – seksualinės patirties stygius. Tiksliau, masturbacijos ir klitorio stimuliacijos sekso patirties stoka, žinių trūkumas partnerių seksualumo ir nuoširdumo klausimais, būtinų socialinių sąlygų nebuvimas ir kitos priežastys.
Yra ir daugiau seksualinio elgesio formų, kurios nepriimtinos moterims, atsižvelgiant į dvigubus patriarchalinės moralės standartus, kai vyrai savo seksualumą sieja su įvairiomis smurto, agresijos ir galios formomis.
Taigi, žmogus, neturintis seksualinio pasitenkinimo patirties, gali sąmoningai nejausti lytinio potraukio. Bet lytinio potraukio nebuvimas nereiškia nesugebėjimo pasiekti orgazmo. Nenorėjimas turėti intymių santykių ir vienatvės bei masturbacijos pasirinkimas yra sudėtingesnė problema. Ją gali sukelti visuomenės požiūris, įskaitant puritonišką moralę ir dvigubi standartai moterų atžvilgiu bei trauminė seksualinių santykių patirtis.
Esant psichologinėms seksualinio potraukio ir pasitenkinimo problemų priežastims arba pasirinkus vienatvę, neteisinga vadinti žmogų sergančiu. Tačiau seksualinio pasitenkinimo stoka negali būti vadinama normaliu reiškiniu. Bet tai nereiškia, kad moterys negali pasiekti orgazmo, kaip ir vyrai, savipasitenkinimo keliu.
Dažniau moterų seksualinių problemų priežastys yra išskirtinai socialinės ir susijusios su lyčių nelygybe. Jas laikyti norma yra pateisinti šią nelygybę. Šiuo atžvilgiu taikyti „neseksualios ar frigidiškos moters“ sąvoką būtų neteisinga, nes tai reikštų tokios situacijos normalumą ir „atimtų galimybę“ pasirinkti kitą lytinio pasitenkinimo kelią.
Jei seksas teikia seksualinį pasitenkinimą tik vienam partneriui, tai iš tikrųjų yra seksualinio smurto prieš kitą asmenį, kuris nepatiria pasitenkinimo, forma. Klausimas yra gana etiškas, nes vargu, ar įmanoma ir būtina jį laikyti išžaginimu teisine prasme. Lyčių nelygybės visuomenėje, prievartos prieš lytį situacijose moterims dažniau seksas būna be noro ir pasitenkinimo.
Todėl vyrai turėtų laikyti seksą be moters pasitenkinimo sau nepriimtinu, išskyrus atvejus, kai abu partneriai nori išspręsti vieno jų -moters, patiriančios orgazmo problemas, klausimus.
Didžioji dauguma moterų patiria orgazmą masturbacijos metu, stimuliuodamos lytinius organus savo ar partnerių rankomis bei jiems atliekant kunilingą.
Bet gali pasitaikyti ir grynai individualių, nestandartinių pageidavimų, kuriuos rekomenduojama aptarti atvirai su partneriu. Nesant orgazmo, rekomenduojama išbandyti visas šias seksualumo formas ir toliau jas praktikuoti bei išbandyti įvairius variantus, jei orgazmas atsiranda ne iškart masturbacijos ar sekso metu.
Tuo tarpu oralinį klitorio stimuliavimą rekomenduojama traktuoti kaip pilnaverčio sekso formą. Suprantama, pradedant preliudija ir baigiant moters orgazmu. Ne mažiau svarbios ir partnerių žinios apie seksualumą ir noras užmegzti bei palaikyti lygiaverčius santykius. Kai kuriais atvejais gali prireikti seksualinės pagalbos ar medikamentų, skatinančių moterų seksualumą.

Seksologas Liudvikas Petravičius

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą