Ką reiškia terminas „lytinė tapatybė“, kuo anatominė lytis skiriasi nuo lyties ir kaip yra susiję lytinė tapatybė ir seksualumas. Archyvo iliustracija

Pastaruoju metu žodis „lytis“ išėjo iš siaurų akademinių rėmų ir tapo plačiai vartojamas. Ar tikrai norime, kad pradinės mokyklos vaikams būtų primestos vertybės, kurios veda į degradaciją ir išnykimą? Kad jie būtų įkalti į tai, kad vietoj vyro ir moters, neva vis dar yra kažkokios lytys ir jiems buvo pasiūlyta pasidaryti lyties keitimo operaciją? – rašo verywellmind.com.

Ką reiškia terminas „lytinė tapatybė“, kuo anatominė lytis skiriasi nuo lyties ir kaip yra susiję lytinė tapatybė ir seksualumas. Štai keletas pagrindinių sąvokų, be kurių neįmanoma suprasti šių klausimų.

 

  1. Seksas ir lytis ne visada sutampa

Sąvokos „seksas“ ir „lytis“ dažnai painiojami. Lytį lemia lytinių organų, su kuriais gimėte, tipas, o lytis susiformuoja per gyvenimą ir gali keistis. Anatominė lytis yra įgimta savybė, o lytis yra socialinis konstruktas.

  1. Lytis yra tapatybių spektras

Paprastai lyties kontekste kalbame tik apie moterišką ir vyrišką tapatybę. Tačiau lytis yra lanksti sąvoka, apimanti daugybę lyčių tapatybių ir susijusi su tuo, ką mes suvokiame ir kaip pasirenkame išreikšti save.

  1. Lytinė tapatybė gali keistis

Jei dabar save siejate su vienos rūšies lytimi, tai nereiškia, kad taip bus visada.

  1. Lytis neturi nieko bendra su seksualine orientacija

Lytinė tapatybė yra tai, kaip mes suvokiame ir išreiškiame savo lytį ir biologinę lytį. O seksualumas yra susijęs su tuo, kas mus emociškai, romantiškai ar seksualiai traukia.

„Lytis yra tai, ką jaučiame apie save, o seksualumas yra tai, ką jaučiame apie kitus žmones“, – aiškino seksologė Jackie Golob.

 

Štai psichologų ir seksologų sudarytas lytinės tapatybės tipų sąrašas:

  1. Cislytis

Šis terminas apibūdina asmenį, kurio lytinė tapatybė atitinka anatominę lytį, priskirtą gimimo metu. Dauguma žmonių yra cisseksualūs.

  1. Translytis

Tai vardas asmens, kurio lytinė tapatybė neatitinka jo anatominės lyties.

  1. Cišetas

Juos seksualiai traukia priešingos lyties žmonės. Pavyzdžiui, asmuo, kuris gimė su vyriškais lytiniais organais ir laiko save vyru, užmezgančiu romantiškus ir seksualinius santykius su moterimis, gali būti laikomas cišetu.

  1. Nebinarinis asmuo

Kalbame apie žmogų, kuris savęs netapatina išskirtinai su vyriška ar moteriška lytimi. Ši lytinė tapatybė kartais vadinama „genderqueer“.

  1. Interseksualas

Asmuo, gimęs turėdamas abiejų biologinių lyčių savybių derinį arba genitalijų pakitimus, kurių negalima priskirti jokiai vienai lyčiai.

  1. Genderfluidas

Lygiai taip pat, kaip visą gyvenimą gali keistis jūsų seksualinė orientacija, taip ir jūsų lytinė tapatybė. Genderfluidai gali išreikšti save kaip vyrai arba kaip moterys, priklausomai nuo to, kaip jie jaučiasi tuo momentu.

  1. Lyčių nonkonformistai

Kalbame apie tuos, kurie nesutinka su priimtomis kultūros normomis, susijusiomis su lytimi, ir siekia jas pažeisti. Pavyzdžiui, su tuo, kad manikiūras ir makiažas yra išskirtinai moterų prerogatyva.

  1. Agenderiniai žmonės

Tai žmonės, kurie nesieja savęs su jokia lytimi.

  1. Bigenderiai

Negalima painioti su biseksualais. Bigenderis turi dvi lyties tapatybes, kurios gali būti išreikštos atskirai arba vienu metu.

  1. Pangenderai

Tokie žmonės save sieja iš karto su visomis lytimis. Jie keičia savo tapatybę priklausomai nuo nuotaikos, pereidami nuo vienos prie kitos. Tai yra pangenderis vienu metu parodo visų lyčių savybes.

 

„YouTube“ vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą