Posakį, kad „tėvai myli dukteris, o motinos – sūnus“, patvirtina ne tik sociologų atliktos apklausos, bet  ir ko gero kasdien bendraujant šeimoje, buitinėje aplinkoje. Galima manyti, kad neretai palaikomi  artimi, abipusio pasitikėjimo grįsti, o kartais ir labai švelnūs santykiai tarp tėvo ir dukters, tačiau tos visos nuotraukos  ir vaizdajuostės, talpinamos socialiniuose tinkluose su parašais: „tėčio princesė“,  „tėtis – mano herojus“, „mes – viena komanda!“ atrodo perdėtai saldu ir neįtikinamai.

Norint užaugti savimi pasitikinčia mergina, dukteriai reikalingas gero tėvo pavyzdys

Dr. Meg Meeker knyga „Strong Fathers, Strong Daughters: 10 Secrets Every Father Should Know“ („Stiprūs tėvai – stiprios dukterys: 10 paslapčių, kurias turėtų žinoti kiekvienas tėvas“) tiesiog

tobula  tėvo dienos proga, kuri jau ne už kalnų. Bet tai ir puikus skaitalas ne tik visiems tėčiams, siekiantiems atrasti bendrą kalbą, palaikyti gerus šiltus santykius su savo dukterimis bei auklėti ir užauginti pasitikinčias savimi merginas ir moteris šiame sudėtingame šiuolaikiniame pasaulyje.

Vis dėlto gyvenimas rodo kai ką kita: tėvams neretai būna sunku sutarti su savo vaikais. Taip pat ir  tėčiams su dukterimis.

Todėl šiame unikaliame vadovėlyje pediatrijos dr. Meg Meeker, turinti daugiau kaip 20 metų darbo patirtį konsultuodama mergaites ir merginas, pateikia daug pavyzdžių, kad dukteriai labai svarbu geri santykiai su tėvu, nei kada nors būtume pagalvoję. „Norint užaugti stipria, savimi pasitikinčia mergina, dukteriai labai reikalingas vyriško ir protingo tėvo dėmesys nuo mažumės, kad ji jaustųsi saugi. Todėl kiekvienas tėtis turi žinoti, ką daryti ir kaip elgtis, norint sustiprinti ar atstatyti savo ryšius su dukterimis ir daryti teigiamą įtaką jų tolimesniam gyvenimui“, – sakė dr. M. Meeker.

Anot knygos autorės, kai mergaitei  ar berniukui sueina trys metai,  jis įsimyli mamą, o ji – tėtį. Bet  žvelgiant iš šalies tai atrodo kaip romantiška meilė su dovanėlėmis, svajonėmis, pavydo scenomis (jei į tėčio ar mamos meilę dar kėsinasi ir sesuo ar brolis) ir ašaromis. Normaliai tas periodas  paprastai baigiasi tuo, kai vaikas, prieš pradėdamas ar jau pradėjęs eiti į mokyklą, ima suprasti, jog yra mylimas kaip sūnus ar duktė. Jie suvokia, kad vieta greta mamos ar tėčio yra užimta ir turi nukreipti savo energiją (seksualinę) į bendraamžių pusę. Ir tai labai gerai bei teisinga.

Neteisingas šio mamos ar tėvelio „įsimylėjimo“ periodo sprendimo variantas –  kai dėl vienokių ar kitokių priežasčių tėvai priima mažylio „pasiūlymą“. Pavyzdžiui, tėvams išsiskyrus, motina daro iš savo sūnaus „gyvenimo partnerį“: miega su juo vienoje lovoje, vadina jį „mano mažasis vyre“, klausia patarimų dėl jos santykių su kitais suaugusiais vyrais. Ir net jei šeima formaliai gyvuoja, bet tėtis miega svetainėje ant minkštasuolio, o jo vietą miegamojo lovoje užima mažasis „konkurentas“. Tuo tarpu mergaitės net būna įtraukiamos į griaunamus santykius su tėvu. „Diplomatiškai“ – kai tėvas daugiau dėmesio skiria ir bendrauja su dukterimi, o ne su žmona. Sunkiausia forma – kai tėvas įtraukia dukterį į seksualinius santykius: tvirkina ją, lytiškai išnaudoja ir padaro didžiulę traumą jos psichikai  bei palieka pėdsaką  ir padaro neigiamą poveikį jos seksualiniam gyvenimui ateityje.

„Vis dėlto dažniau pasitaiko paprasti, buitiniai ir kasdieniai dalykai, tėvui bendraujant su dukterimi. Bet tie dalykai vis dėlto domina mamas. Pavyzdžiui, jos klausia manęs: „Iki kokio amžiaus leistina, kad tėvas maudytų dukterį?“, – sakė Meg Meeker.  Anot jos, tradicinėse religijose ir kultūrose tas amžius nustatytas tiksliai: arba niekada arba iki trejų metų.

Įtampa tarp tėvo ir dukters kyla, kai jis pradeda domėtis ir kištis į jos asmeninį gyvenimą

Meg Meeker tvirtinimu, tėvas apskritai neturi matyti dukters nuogos ir juo labiau ji neturi matyti savo tėčio, vaikščiojančio vienais apatiniais ar net be jų. „Tegul atleidžia nudistai ir kiti nuogo kūno garbintojai, teigiantys, kad tai kas natūralu – nėra gėdinga”, bet šiuo atveju, kalbant apie augančios dukters ir tėvo santykius šeimoje, tai yra tiesiog nepriimtina“, – teigė knygos autorė.

Anot jos, bet jei 5 metų mažylė vaikų darželyje sėdi ant naktinio puoduko šalia bendraamžio berniuko ir turi galimybę susipažinti su vyriškos lyties anatomija, tai tame nėra nieko blogo ir pavojingo. Taip pat ir mokomieji filmai ar kitos panašios  priemonės, pavyzdžiui,  „Kaip sudarytas žmogaus kūnas“, vaiko psichikai nekenkia. Greičiau priešingai – net labai naudingas, nes vienu metu nušaunami du zuikiai: ir smalsumas patenkinamas, ir saugumas išlaikomas.

„Į klausimą „Ar tėvas turi pasibelsti prieš įeidamas į dukters kambarį?“, kurį man taip pat gana dažnai užduoda tėvai, aš paaiškinu, kad visi turi pasibelsti, prieš įkeldami koją į kito žmogaus asmeninę erdvę. Anksčiau inteligentiškose šeimose buvo priimta pasibelsti, prieš įeinant į kambarį,  net ir į praviras duris. Tai yra žmonės stabtelėdavo prieš įeidami, belsdavo į atidarytas duris ir klausdavo, ar galima įeiti? Ir įeidavo tik sulaukę pakvietimo…“, – sakė knygos autorė. Anot pašnekovės, tai turėtų būti visiems įprastas ir natūralus dalykas. Tuo pačiu ir vaikas įpranta gerbti pirmiausiai vidinę šeimos erdvę – tiek savo, tiek ir tėvų, tiek ir brolio ar seserų, galų gale, tiek ir kitų. Todėl pirmiausiai tėvams reikia įprasti tą daryti, kad vaikai turėtų sektiną pavyzdį. Nes nežinai, ką, tarkim, duktė tuo metu veikia savo kambaryje, gal apžiūrinėja save, o gal užsiima savipasitenkinimu?.. Po to ir mergaitė nesiverš nepasibeldusi į tėvų miegamąjį.

Knygos autorės teigimu, nemažai konfliktų ir nesutarimų  santykiuose tarp tėvo ir dukters kyla, kai jis pradeda ne tik domėtis, bet ir kištis į savo atžalos asmeninį gyvenimą, nurodinėja, su kuo jai galima draugauti, o su kuo ne, nustato laiką, kada ji privalo grįžti namo.

„Užuot pasakęs dukteriai: „Koks ten suslikas palydėjo tave iš mokyklos“, geriau pasiteirautų, ar viskas aišku, atliekant matematikos, fizikos namų darbus. Arba pasiūlytų dukteriai ir jos draugą nuvežti į boulingą ar kurį kitą įdomų renginį.

Daug kas priklauso nuo to, kaip tėvas apkabina, pabučiuoja ar liečia paaugusią dukterį

Dėl tos pačios priežasties daug problemų asmeniniame gyvenime atsiranda ir toms, kurios nuo mažumės girdėjo tėvus kartojant, kad seksu užsiima tik prostitutės“ arba  „tai tavo problemos, pati jas ir spręsk“. Smurto šeimose atvejais,  Meg Meeker  prisiklausė aukų ir jų šeimos narių pasakojimų apie  agresyvius, žeminančius savo dukteris tėvus, kurie laukdavo jų grįžtančių vėlai namo su diržu rankose, iškratydavo kišenes, skaitydavo dienoraščius, net patikrindavo savo paauglių dukterų apatines kelnaites. „Bet tai jau yra seksualinio priekabiavimo požymiai ir kad tėvas žiūri į savo dukterį ne kaip į dukterį, o į merginą ar moterį, kuri jį seksualiai traukia“, – sakė pediatrijos daktarė. Anot jos, šiuos požymius galima įžvelgti ir priklausomai nuo to, kaip tėvas apkabina, pabučiuoja ar liečia paaugusią dukterį. „Tokiais atvejais labai svarbu jausti ribas.  Nors iš tikrųjų principas labai paprastas: bendraukite su savo dukterimi, kaip ir su kitais moteriškos lyties suaugusiais žmonėmis. Be to, reikia vadovautis tuo, kas priimta ir įprasta šalies kultūroje ir kokios tradicijos puoselėjamos. pavyzdžiui, pasitinkant dukterį iš kelionės oro uoste, lengvai apkabinate ir pabučiuojate į skruostą?“, – sakė Meg Meeker.

Žinoma, ir visai kas kita, jei mokytojas „netyčia“ prisiliečia prie moksleivės krūtinės arba sėdmenų, kolega darbe svaido moteriai intymaus pobūdžio užuominas. Tai irgi seksualinis priekabiavimas Lygiai taip pat jaustųsi duktė, jei taip elgtųsi jos tėvas namuose. Paprastai pradėjus bręsti, mergaitės pačios pradeda šalinti tėvo, užsisklendžia savyje, „slepia“ nuo  jo savo mintis ir svajones.

Užtat verta suklusti pastebėjus, kad iki tol švelni mergaitė netikėtai atšoka nuo bet kokio  prisilietimo, kaip nuplikyta verdančiu vandeniu. Būtinai paklauskite, ar su ja nieko nenutiko. „Jei ji tylės ir vengs atsakyti į kausimus, pateiksiu dažniausiai pasitaikančius atvejus ir skundus, kuriuos teko girdėti iš savo pacienčių ir jų mamų. Viena jų sakė: „Senelis mane liečia ir reikalauja, kad neužsirakinčiau vonios kambaryje. Kita skundėsi, kad mokytojas mokykloje visada labai arti prieina prie jos, kai iškviesta atsakinėti atsistoja prie lentos ir jis tiesiog kvėpuoja jai į kaklą“, – dalijosi savo darbo praktika pediatrijos mokslų daktarė. Anot jos, gana dažni atvejai, kai berniukai mokykloje praeidami pro šalį, perbraukia ranka mergaitei per krūtinę arba specialiai  ir skaudžiai suduoda kamuoliu į krūtinę. Tuo tarpu fizinio lavinimo mokytojas apsimeta, kad prilaiko moksleivę, jog nenugriūtų lipdama virve, bet iš tikrųjų gniaužo ir čiupinėja jos sėdmenis ir „ten“.

„Kaip suprantate, tokie ir į juos panašūs atvejai – akivaizdus seksualinis priekabiavimas. Tuo pačiu ir ženklas, kad reikia kuo greičiau tėvams įsikišti. Juk bet kuris tėvas pirmiausiai turi būti savo dukters gynėjas ir šimtu procentų užtikrinti, kad duktė būtų apsaugota nuo galimų skriaudėjų. O nutikus nelaimei, kad kaltininkas būtų nubaustas. Be to, duktė žinodama tai ir pati sugebės duoti atkirtį. Šeimose, kur tėvas nuo mažumės  sako dukteriai, kad visada ją palaikys, kas su ja benutiktų, net ir sunkiausiais gyvenimo atvejais, tokia moteris įveikia problemas ir atranda išeitį“, – sakė Meg Meeker.

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą