Vykstantis „hormonų maištas“ berniuko organizme, sukuria pagrindą jo seksualumui, suteikia impulsą energijai ir iš esmės pakeičia jo elgesį. Nes testosterono hormonas stipriai veikia berniuko libido (lytinį potraukį). Paauglys patiria nevalingas erekcijas, atsiranda fantazijos seksualinėmis temomis ir kyla susidomėjimas seksu, – rašoma Robie H.Harrio knygoje „ It’s Not the Stork!: A Book About Girls, Boys, Babies, Bodies, Families and Friends“ (Tai ne gandras!: Knyga apie mergaites, berniukus, kūdikius, kūnus, šeimas ir draugus“).
Spontaniška erekcija gali atsirasti ir sportuojant, padidėjus fiziniam krūviui
Anot knygos autoriaus, paaugliui bręstant, jo organizme siautėja testosterono hormonai, neduodantys ramybės. Todėl paauglys sapnuoja erotinius sapnus, patiria lytinę įtampą. Dažnas masturbuojasi, nes vis dar negali patenkinti savo lytinio potraukio per lytinį aktą. Tuo tarpu besikaupianti sperma prašosi išlaisvinama ir paauglys jaučia seksualinę įtampą. Kadangi jis neturi galimybių turėti lytinių santykių, organizmas išsilaisvina nuo spermos per nakties poliucijas.
Gali atsirasti nekontroliuojama erekcija, suspaudus varpą, kai paauglys nešioja aptemptus džinsus. Arba, pavyzdžiui, važiuojant dviračiu ar mopedu, lipant virve.
Paaugliai nevalingą ejakuliaciją gali patirti ir erotiškai susijaudinus. Pavyzdžiui, apkabinus ar pabučiavus patinkančią merginą. Tai visiškai normalu. Be to, erekcija gali atsirasti žiūrint erotinę nuotrauką ar erotinę filmo sceną, pamačius pusnuogę moterį paplūdimyje ir panašiai.
„Galų gale spontaniška erekcija gali atsirasti ir sportuojant, padidėjus fiziniam krūviui ar paprasčiausiai bėgiojant. Tai yra visiškai normalus reiškinys to amžiaus berniukams. Spontaniškos erekcijos rodo gerą sveikatą ir normalų vystymąsi, todėl tikrai neverta dėl to jaudintis“, – rašo Robie H.Harris.
Anot jo, bet erekcija paaugliui gali atsirasti ir visai netikėtai, netinkamu laiku ir netinkamoje vietoje. Pavyzdžiui, kad ir kalbantis su mergina. Paauglys pajutęs erekciją, pradeda nerimauti, bijo, kad mergina gali pastebėti ar suprasti ir pamanyti, kad jis turi „nešvarių“ minčių apie ją. Arba erekcija gali atsirasti, kai paauglys po treniruotės prausiasi po dušu, o šalia yra kiti jo komandos draugai. „Bet jiems taip pat būdinga nekontroliuojama erekcija, todėl nesigėdykite dėl to. Tokia yra vyro kūno vystymosi fiziologija ir visa tai yra normalu. Laikui bėgant viskas nusistovės, o spontaniškos erekcijos bus retesnės“, – ramina skaitytojus knygos autorius.
Jo tvirtinimu, iš tikrųjų erekcija labiau pastebima būna pačiam paaugliui, o ne kitiems žmonėms. „Kiti dažniausiai to ir nepastebi. Jums tiesiog nereikia kreipti į tai dėmesio ir po kelių minučių erekcija atslūgs. O jei bandysite ją kaip nors dirbtinai užgniaužti ar suvaldyti, gali kilti problemų.
Net ir suaugusiems vyrams spontaninė (savaiminė) erekcija neseksualinėse situacijose yra visiškai įmanoma. Ryte prabudus ar sapnuojant erotinius sapnus, erekcija pasireiškia kiekvienam sveikam vyrui. Turėtumėte nerimauti, jei erekcijos nėra, o ne todėl, kad ji yra“, – rašo knygos autorius.
Anot jo, o nevalinga ejakuliacija dažniausiai įvyksta sapnuojant erotinius sapnus. Tai yra savotiškas seksualumo vožtuvas, apsauginis mechanizmas, kuris periodiškai pašalina susikaupusią spermą.
Paauglys, „apsišlapinęs“ sperma lovoje – tai vienas svarbiausių jo brendimo požymių. Tai reiškia, kad kūnas išsilaisvino nuo susikaupusios sėklos ir pašalinama seksualinė įtampa.
„Naktį ar anksti ryte išmetamą spermą dažniausiai lydi erotiniai sapnai ir malonūs pojūčiai. Bet jei paauglys giliai miega, tada jis nebeprisimena sapnų, lieka tik malonūs pojūčiai“, – rašoma knygoje.
Dabartiniai paaugliai žinių semiasi iš interneto, kurios ne visada suprantamos
Knygos autoriaus tvirtinimu, kai kurie paaugliai nesupranta, kad jie turi poliucijas. Išsiliejus spermai ant paklodės, bręstantis berniukas išsigąsta, jam gėda, kad kas nors gali pamatyti ir bando pats skalbti bei paslėpti nuo tėvų.
Paauglys gali pabusti ir vidury nakties dėl labai malonaus pojūčio. Jis aiškiai susapnavo kažkokį sapną, nors gali ir neprisiminti jo turinio. Ryte jis aptinka gelsvų dėmių ant paklodės ir negali suprasti jų kilmės. Be to, jis niekada nebandė masturbuotis, todėl nežino ir apie erekciją. Paprastai išsigandus erekcija praeina ir jis nusiramina bei užmiega. Bet ilgainiui, palyginęs naujus reiškinius su ankstesniais, jau buvusiais, ima suprasti, kad jie tarpusavyje yra susiję“, – rašo knygos autorius.
Anot jo, dažnas paauglys nedrįsta paklausti ko nors apie tai ir ką daryti su naujai iškilusia problema. Galbūt jo klasės draugai galėtų jį apšviesti šia tema, bet paauglys nedrįsta, bijodamas, kad iš jo gali tik pasijuokti.
O kad mama nepastebėtų nešvarios paklodės, paauglys griebia muilą ir mėgina išplauti dėmes. Ko gero kelis kartus jam net teko miegoti ant pusiau išdžiuvusios paklodės. Bet jo pastangos neretai būna bevaisės – po kiek laiko ant paklodės vėl atsiranda „prakeiktos“ dėmės.
„Galiausiai motina, pastebėjusi sūnaus bandymus „paslėpti“ dėmes, atėjo pas mane patarimo: ką ji turėtų daryti, kaip padėti sūnui? Bet ji irgi nedrįsta paaiškinti savo atžalai (berniukas neturi tėvo), kad tai yra normalus dalykas ir to nereikia slėpti. Pirmiausiai rekomendavau jai nusipirkti knygą apie vyro kūno fiziologiją, kurioje būtų paaiškinti visi pokyčiai, vykstantys brendimo metu, ir palikti ją „atsitiktinai“ kurioje nors matomoje vietoje“, – rašo Robie H.Harris.
Knygos autoriaus tvirtinimu, žinoma, geriau, jei tėvas paaiškintų sūnui ne tik visus vykstančius pokyčius brendimo metu, bet ir kad suaugę vyrai patiria „seksualinę abstinenciją“. Be to, jei tėvas pasidalintų su sūnumi juos vienijančia „paslaptimi“, be jokios abejonės, tai juos labiau suartintų ir emociniai.
Jei tėvai yra ir išsiskyrę, bet jei tėvas bent retkarčiais aplanko sūnų, jis turėtų užsiimti jo lytiniu švietimu. Bet jei paauglys berniukas nebendrauja su tėvu ar apskritai nepalaiko su juo jokių ryšių, tada, žinoma, tos misijos turėtų imtis mamos.
Nors dabartiniai paaugliai informacijos apie tai semiasi iš interneto ir bendraamžių. Problema ta, kad ji ne visada būna teisinga, dažnai sužino ne tai, ko reikia. „Nepaisant to, daugelis vaikinų vis dėlto gėdijasi klausti draugo, kas juos trikdo. Paaugliai mažai žino ir apie nevalingą erekciją bei savaiminę ejakuliaciją. Mat jie galvoja, kad lytiniai santykiai yra „pilnametystės“ ir vyriškumo įrodymas. O jei sperma pati teka iš varpos, tada kažkas negerai“, – rašo knygos autorius.