JAV Nacionalinės sveikatos apsaugos ir ligų kontrolės bei prevencijos centras savo interneto svetainėje paskelbė tyrimą, skirtą šiuolaikinių paauglių gyvenimo būdui. Ataskaitą parengė 16 mokslininkų iš įvairių mokslo sričių. Per tyrimą jie apklausė 3,8 mln. moksleivių, besimokančių šalies vidurinėse mokyklose. Iš viso moksleiviams buvo pateikta daugiau kaip 1700 įvairių  klausimų: sekso, narkotikų, bendravimo su bendraamžiais, mokymosi ir kitais klausimais. Po to tyrėjai parengė penkias pagrindines išvadas.

 

Tarp amerikiečių paauglių cigaretės nebėra populiarios

Priklausomybės  nuo narkotikų tarp paauglių tyrimas buvo pradėtas dar 1991 metais. Mokslininkai atkreipė dėmesį, kad praėjus 27 metams paauglių susidomėjimas nelegaliomis psichotropinėmis medžiagomis sumažėjo.  Per 2017 metais atliktą tyrimą paaiškėjo, kad tik 14 proc. paauglių kada nors vartojo heroiną, metamfetaminą, ekstazį ir haliucinogenines medžiagas, o 2007 metais tokių buvo 22,6 proc. Mokslininkai taip pat klausė, ar paaugliai kada nors pirko skausmą malšinančius vaistus be gydytojo leidimo ir ar jie vartojo vaistus kitiems tikslams. Paaiškėjo, kad 2017 metais 14 proc. vidurinių mokyklų moksleivių  prisipažino tai padarę bent vieną kartą ir 27 proc. – 2007 metais.

Kad ir kaip stebintų, bet mokslininkai tvirtina,  kad tarp amerikiečių paauglių cigaretės nebėra populiarios. Jei 1991 metais net 70 proc. moksleivių teigė, kad bent vieną kartą išbandė cigaretes, tai 2017 metais – tik 29 proc. Be to, reguliariai rūkančių moksleivių skaičius sumažėjo nuo 34 proc. 1997 metais iki  9 proc. 2017 metais.

Be to, 2015 metais mokslininkai pradėjo tirti elektroninių cigarečių paplitimą tarp paauglių.

Taigi, 2015 metų duomenimis, 2 iš 5 moksleivių bent vieną kartą pamėgino elektroninių cigarečių skonį. Iki 2017 metų šis skaičius iš esmės nepasikeitė, tačiau du kartus padaugėjo žmonių, tvirtinančių, kad  tik retsykiais užtraukia elektroninės cigaretės dūmą.  Anot tyrėjų, išvada labai paprasta: rūkyti nebe madinga.

 

Seksualinio priekabiavimo atvejų internete tik didėja

Per tyrimą, atliktą 1991 metais, 54 proc. amerikiečių paauglių pripažino, kad bent vieną kartą turėjo lytinių santykių, o 2017 metais šis skaičius sumažėjo iki 40 proc. Taip pat paaiškėjo, kad šiek tiek mažiau nei trečdalis paauglių lytinių santykių turėjo bent kartą per tris mėnesius iki tyrimo pradžios.

Deja, bet vis daugiau paauglių ignoruoja kontracepcijos priemones. 53,8 proc. respondentų prisipažino, kad per paskutinį lytinį aktą jie naudojosi prezervatyvais. Nors šis skaičius yra pakankamai didelis, bet beveik 9 proc. mažesnis nei 2005 metais – tada tokių buvo beveik 63 proc.

Daugiau nei trečdalis apklaustųjų teigė, kad apninka liūdesys kiekvieną dieną ir mažiausiai dvi savaites iš eilės. Tačiau  linkusių į depresiją merginų yra du kartus daugiau, nei vaikinų.

Centro mokslininkai taip pat ištyrė santykį tarp paauglių seksualinės orientacijos ir jų psichinės sveikatos būklės. Paaiškėjo, kad 27 proc. heteroseksualių moksleivių pranešė, kad labai dažnai jaučia liūdesį ir yra prislėgti, neretai ištinka ir depresija. Tuo tarpu  tarp homoseksualių moksleivių tokių – daugiau nei du kartus – 63 proc.

Be to, per apklausą 19 proc. respondentų pripažino, kad jie patyrė patyčias mokykloje ir 14,9 proc. – buvo seksualiai  priekabiaujami virtualioje erdvėje.  Tyrėjai priėjo išvadą, kad smurto aukų skaičius mokykloje lieka tas pats, tačiau  seksualinio priekabiavimo atvejų internete tik didėja.

7,4 proc. paauglių pripažino, kad per metus iki tyrimo pradžios bandė nusižudyti. Apklausus   respondentus dėl jų seksualinės orientacijos, paaiškėjo, kad LGBT bendruomenės atstovų yra beveik penkis kartus daugiau: 23,4 proc. gėjų, lesbiečių ir biseksualų ir 5,4 proc. heteroseksualių moksleivių. Tačiau net 48 proc. seksualinių mažumų atstovai moksleiviai kada nors galvojo apie savižudybę, o tarp heteroseksualių moksleivių šis skaičius 3 kartus mažesnis – 13 proc.

 

parengta pagal cdc.gov

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą