„Google“, „Twitter“ ir „Facebook“ darbuotojai, dirbantys su technologijomis, kurios, žinia sukelia priklausomybę nuo interneto ir socialinių tinklų, tvirtina, kad jie pamažu riboja laiką, per kurį vaikai naudojasi programėlėmis.
Vis dažniau išmaniųjų telefonų savininkai jaučiasi vieniši
Remiantis San Diego valstybinio universiteto psichologo Jeano Zhengue‘o tyrimu, paaugliai, praleidžiantys daugiau nei tris valandas per dieną su išmaniuoju telefonu, labiau linkę į savižudybę.
Tai reiškia, kad vaikas, kuris nuolat naudojasi socialiniais tinklais ir įvairiomis programėlėmis, turi 27 proc. didesnę depresijos riziką. Mokslininkų tvirtinimu, išmanieji telefonai tampa šio proceso varomąja jėga. Be to, nustatyta, kad technologijos atima artumo ir jaukumo jausmą. Todėl vis dažniau išmaniųjų telefonų savininkai jaučiasi vieniši.
„Ką šie technologijų gigantai žino apie pokyčius, kurių nežino paprasti vartotojai?“ – retoriškai klausė ekspertai. Atsakymas kalba pats už save – tai hipnotizuojanti skaitmeninių technologijų galia.
Kažkada publikuoti įvairūs interviu su Billu Gatesu, Steve‘u Jobsu ir kitais JAV technologijos elito nariais rodo, kad jie retai leisdavo savo vaikams naudoti produktus, sukurtus jų įmonėse.
Bilis Gatesas, buvęs „Microsoft“ generalinis direktorius, apribojo savo dukters laiką prie ekrano po to, kai ji sukūrė nesveiką susidomėjimą kompiuteriniais žaidimais. Jis uždraudė vaikams naudotis išmaniaisiais telefonais, kol jiems suėjo14 metų.
Steve‘as Jobsas, buvęs „Apple“ vadovas, kažkada savo interviu leidiniui „New York Times“ pasakojo, kad jis uždraudė vaikams namuose naudoti išmaniuosius telefonus. „Mes stengiamės kiek įmanoma labiau apriboti technologijų naudojimą namuose“, – žurnalistams sakė Jobsas.
Tuo tarpu iki šiol Valdorfo specializuotos mokyklos Silicio slėnyje pedagogai laikosi žemųjų technologijų požiūrio į švietimą. Ugdymo įstaigose jie rašo ant paprastų lentų su kreidomis ir piešia pieštukais. Anot mokytojų, užuot sukišę nosis į išmaniuosius telefonus, moksleiviai įgyja glaudaus bendravimo ir abipusės pagarbos įgūdžių.
Technologijos ne tik sukelia priklausomybę, bet ir sumažina susikaupimą
Viena iš priklausomybę sukeliančių technologijų yra mėgstamos socialinės žiniasklaidos priemonės.
Jos kūrėjas, buvęs „Facebook“ inžinierius Justinas Rosensteinas, sakė: „Neretai nutinka, kad ką nors sukuri gerų ketinimų vedamas, bet atsiranda netikėtų neigiamų padarinių“.
Jis savo rankomis užblokavo „Facebook“ mygtuką, kad neatsirastų priklausomybė prie šio socialinio tinklo.
Rosensteinas nerimauja, kad žmonės kiekvieną dieną vidutiniškai atlieka 2617 veiksmus su išmaniaisiais telefonais.
„Technologijos ne tik sukelia priklausomybę, bet ir sumažina susikaupimą, o tai paveikia mąstymą.
Aš dažnai stebiuosi, ar mano darbas padarė ką nors gero žmonijai“, – sakė Laurenas Brichteris, „Twitter“ kanalo bendradarbis.
Jis taip pat pats užblokavo kai kurias svetaines, išjungė pranešimus. Vakare Laurenas nuneša įkrauti telefoną į virtuvę ir neliečia jo iki ryto. Apskritai jis naudojasi laidiniu telefonu, bendraudamas su savo žmona ir dviem artimais draugais.
„87 proc. žmonių užmiega ir atsibunda su išmaniaisiais telefonais, – teigė Jamesas Williamsas, „Google“ įkūrėjas. – Pasaulyje atsirado nauja prizmė, per kurią jie mato politinius įvykius ir aš jaudinuosi dėl padarinių“.
Kaip manote, jei „Apple“, „ Facebook“, „Google“, „Twitter“, „Instagram“ ir „Snapchat“ pamažu apribotų priėjimą prie jų platformų, ar jie išnyktų? „, – retoriškai klausė „Google“ įkūrėjas.