Tačiau „drugeliai plazda pilve“ ne tik įsimylėjus, bet, pavyzdžiui, darbo pokalbio ar egzamino metu. Todėl geriausia juos laikyti draugais, kurie leidžia suprasti, kad dabar mums kažkas tikrai svarbu. Teksto šaltinio nuotrauka

Vargu ar yra kas nors labiau įelektrina už „plazdančius“ pojūčius pilve, kuriuos patiriame, kai mus akimirksniu kas nors patraukia. Galbūt netikėtai užkliuvo patinkančio žmogaus žvilgsnis arba jis parodė išskirtinį dėmesį,  bet šis „drugelių pilve“ jausmas labai jaudina, rašo discovermagazine.com.

 

Tai savotiškas  „apsidraudimas“ netekus partnerio 

Bet jei mes jau palaikome santykius, o žmogus, dėl kurio mes taip jaučiamės, tikrai nėra partneris, tada šis jausmas gali atrodyti bauginantis.

JAV  sociologijos ekspertai išanalizavo internetinę pažinčių svetainę, skirtą susituokusiems žmonėms, ieškantiems romantikos. Tyrėjai atliko apklausą ir išsiaiškino, kad 62 proc. santykiuose gyvenančių žmonių bent kartą per metus pilve plazdena drugeliai, tai yra, juos jaudina mintis apie flirtavimą su kuo nors kitu.

Tačiau 19 proc. respondentų, galvojančių apie neištikimybę, kas savaitę patiria tokį jausmą, o gal ir baimę.

Taigi, kodėl „drugeliai plevėsuoja pilve“, kai žmogus galvoja  santykius su kitu žmogumi?

Remdamiesi biologijos ir neuromokslų įrodymais, Teksaso universiteto mokslininkų teigimu, tai neturėtų stebinti.  Moksliškai jūsų fiziniai pojūčiai, kai kas nors verčia jūsų širdį plakti smarkiau, yra ne kas kita, kaip „kovok arba bėk“ atsakas į stresą.

Tai per milijonus metų žmogaus kūno sukurtas evoliucinis atsakas, paruošiantis jį arba kovoti, arba bėgti, arba žlugti grėsmės akivaizdoje. Pavyzdžiui, prieš pavojų būti suėstam liūtų.

„Mūsų simpatinė nervų sistema pradeda veikti, išskirdama adrenaliną ir kortizolį, pagreitindama širdies susitraukimų dažnį, pagreitindama kvėpavimą ir net priversdama mus prakaituoti“, –  teigė vienas tyrėjų.

Anot jo, taip ir prieinama prie „drugelių“. Reakcijos „kovok arba bėk“ metu labai jautrūs tampa ir lygieji pilvo raumenys. Pradeda lėtėti virškinimo sistemos kraujotaka, todėl  pilve ir atsiranda pagarsėjęs „ plazdančių drugelių“ jausmas.

„Žinoma, potraukis kam nors nėra pavojingas gyvybei kaip liūto atveju. Todėl mūsų organizmo reakcija „kovok arba bėk“ šiuo atveju yra perteklinė. Tačiau pastebėjimas, kad atkreipi dėmesį į ką nors kitą, jei jau palaikote santykius, tikrai sukelia stresą!“, – teigė tyrėjas.

Jo manymu, kad ir kaip jaustumėtės kalti, galvodami, kad susijaudinate matydami kitą jums patinkantį žmogų, o ne savo partnerį, atminkite, kad esate ne vienas.

Teksaso universiteto mokslininkų teigimu, tai savotiškas  „apsidraudimas“ netekus partnerio.  „Nuolatinis partneris gali apgauti, išduoti, mirti ar prarasti savo vertę. Moterys, kurios neturėjo atsarginio partnerio, praranda  saugumo jausmą ir ramybę“, – sakė tyrimo vadovas daktaras Davidas Bassas.

Anot jo, šis pojūtis iš esmės  atsiranda, bijant, kad kas nors  gali nutikti jų pagrindiniam partneriui. „Tai reiškia, kad tie „drugeliai, kurie plazdena mūsų pilve“, yra kažkas panašaus į evoliucinio proceso liekanas, biologinį impulsą, perduotą iš mūsų protėvių. Jie rodo, kad asmuo, kuris verčia mus taip jaustis, gali būti geras atsarginis variantas“, – tvirtino tyrimo vadovas.

Ir tiesa ta, kad žmonės, susiduriantys su tokiais pojūčiais, greičiausiai vis tiek mylės savo partnerius. O „drugeliai“, kuriuos jaučiame kam nors kitam, o ne savo partneriui, nebūtinai yra ženklas, kad mūsų santykiams gresia pavojus.

 

Komforto jausmas užleidžia vietą nuoboduliui, o santykiai ima atrodyti niūrūs

Tyrėjų tvirtinimu, be evoliucinės biologijos, flirtavimas su kažkuo nauju (ar net tiesiog galvojimas apie tai) mus skatina, nes verčia jausti malonumą. Tiesiog mums patinka sulaukti dėmesio iš tų, kurie mums patinka. Be to, ilgalaikiuose santykiuose mes pamažu priprantame ir jaučiamės patogiau su savo partneriu, kol pereiname į gilaus prisirišimo fazę. Tačiau taip nutikus prarandame „dilgčiojančią chemiją“ dėl dopamino ir serotonino pliūpsnio, kuri būna pirminiuose santykių etapuose.

„Tada komforto jausmas užleidžia vietą nuoboduliui, o santykiai ima atrodyti niūrūs ir net nuobodūs. Tai nebūtinai reiškia, kad mes nebemylime ir nesirūpiname vienas kitu. Tačiau  nebejaučiame, kaip anksčiau, svarbiausių dalykų gyvenime partneriui“, – teigė tyrimo vadovas, dr.  Davidas Bassas.

Anot jo, vienas kitam reikšmingumo jausmo praradimas yra viena iš pagrindinių išsiskyrimų ir skyrybų priežasčių. Tai sukuria savotišką troškimų vakuumą, dėl kurio žmonės tampa jautrūs kitų rodomam dėmesiui.

Tačiau „drugelių pilve“ pajautimas yra daug gilesnis, pasąmoningas procesas, nei daugelis jo „aukų“ gali įsivaizduoti. „Tai mūsų kūno būdas mums pranešti, kad kažkas netrukus įvyks.

Tikimės, kad flirtas su nauju žmogumi išmuš mus iš rutinos ir primins, kas mes iš tikrųjų esame“, – sakė tyrimo vadovas.

Apibendrinant galima pasakyti: mokslininkai pataria išmokti atsipalaiduoti ir valdyti įtampą ir stresą. Tam yra daug technikų. Tada galima įtikinti savo kūną, kad jam negresia fizinis pavojus. Tai padės suvaldyti situaciją.

Tačiau „drugeliai plazda pilve“ ne tik įsimylėjus, bet, pavyzdžiui, darbo pokalbio ar egzamino metu. Todėl geriausia juos laikyti draugais, kurie leidžia suprasti, kad dabar mums kažkas tikrai svarbu.

2 KOMENTARAI

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą