Pirmasis serialo „Lytinis švietimas“ sezonas buvo išleistas Netflix 2019 metų sausį ir iškart pakerėjo publiką savo nuoširdumu, kuriuo kalbėjosi aktualiausiomis su seksu susijusiomis temomis. Jaunas, bet daug žadantis britų aktorius Asa Butterfield atliko vaidmenį režisieriaus Marko Hermano filme „Berniukas dryžuota pižama“, Martino Scorsese filme „Laiko saugotojas“ ir Timo Burtono filme „Mis Peregrine keistų vaikų namai“.
Seksas pristatomas pirmiausia kaip būdas labiau suprasti save
Siužetas susietas su drovu jaunuoliu Otisu (Asa Butterfield). Herojus gyvena su savo mama – garsia seksologe Jeanu Milburn (Gillian Anderson) – ir lanko vidurinę mokyklą. Otisas susipažįsta su maištinga Maeve (Emma McKay) ir kartu nusprendžia įkurti naują verslą – konsultuoti bendraamžius lytinio švietimo klausimais. Tuo pačiu metu patys herojai turi pakankamai savo problemų.
Naujojo sezono pradžioje Otisas nusprendžia mesti bendraamžių konsultacijas ir sutelkti dėmesį į santykius su savo mergina Ola. Jo geriausias draugas Ericas Efjongas (Shuti Gatwa) įsimyli naują merginą, tačiau iš karo akademijos grįžta Adamas Groffas (Connoras Swindellsas), kuris irgi jaučia jai jausmus, bet dar nespėjo to išsiaiškinti.
Nors iš aprašymo gali atrodyti, kad susiduriame su eiline paaugliška melodrama, serialas toli gražu nėra toks paprastas. Serialas tikrai įveikia visus įmanomus mokyklos gyvenimo stereotipus, tačiau diskusijoms iškelia visai kitas temas. O seksas pristatomas pirmiausia kaip būdas labiau suprasti save. Tačiau jei žiūrėjote pirmąjį sezoną ir patiko, tęsinį būtina pamatyti nedelsiant – ir štai kodėl.
Scenarijaus autoriai rado būdų, kaip sudominti žiūrovus. Visų pirma, veikėjai sprendžia naujas sunkias užduotis. Pavyzdžiui, Otiso seksualinė disfunkcija virsta iš esmės nauja problema – priklausomybe nuo masturbacijos. Adamas Groffas patenka į agresyvią aplinką ir atsiduria tų, kuriuos įskaudino, vietoje. Kita vertus, Maeve bando pasiekti anksčiau ją be atsako įsimylėjusį Otisą, kurį dar visai neseniai laikė tik draugu. Šiuo atžvilgiu antrasis sezonas veikia kaip pirmojo veidrodinis atspindys.
Serialo herojai išgyvena įspūdingą gyvenimo situacijų spektrą, įskaitant naujo pašaukimo radimą, įvairius seksualumo tipus, savęs žalojimą, potrauminį streso sutrikimą ir seksualinę depresiją. Ir jei pradžioje žiūrovą tik pralinksmina pasakojimai apie nesėkmingą fingeringą ir chlamidijas, vaikštančias po mokyklą, tai įpusėjus sezonui pasakojimas pakeičia savo toną. Komedija pamažu virsta drama.
Personažai iš savo karčios patirties sužino, kad seksualinę prievartą galima patirti tada, kai mažiausiai to tikiesi. O priekabiavimo aukos dažnai pagalbos kreipiasi ne iš karto.
Tačiau svarbiausia tema – tėvų ir vaikų santykiai. Vienam pagrindinių veikėjų sunku susitaikyti su mamos jausmais savo merginos tėvui. Kita, būdama dar vaikas, priversta prisiimti tėvų vaidmenį. Trečias kenčia nuo per didelio mamos spaudimo – ji liepia sūnui daryti tai, kas, jos nuomone, teisinga. Tačiau iš tikrųjų jis tiesiog tokiu būdu bando susitvarkyti su savo kompleksais ir baimėmis.
Šiuo atžvilgiu „Lytinis švietimas“ atkartoja režisieriaus Johno Hugheso darbą, kuris, kaip niekas kitas, sugebėjo papasakoti apie sunkius paauglių gyvenimo aspektus. Beje, šį kartą kūrėjai neapsiribojo skolindamiesi klasikinių jo filmų apie jaunystę atmosferą, o septintos serijos viduryje įterpė nedviprasmišką pagarbą garsiajam „Pusryčių klubui“.
Jaunųjų aktorių gebėjimai ir talentai – neaprėpiami
Visą senąją aktorių gvardiją pamatysite ir naujajame sezone. O prie jų prisijungė ne mažiau talentingi naujokai. Chinenye Ezeudu suvaidino gabų, bet labai užsidariusią mokinę Vivo. Sami Outalbali suvaidino prancūzų studentą Raheemą, kuris vos pradėjęs lankyti mokyklą, iš karto tampa populiarus ir sulaukia Erico dėmesio. George‘as Robinsonas atliko Isaaco – paauglio su negalia, apsigyvenusio netoli Maeve, vaidmenį.
Ir nors beveik visi jaunieji aktoriai yra debiutantai, jų gebėjimai ir talentai – neaprėpiami.
Emmos McKay akys spindi nuoširdžiomis ašaromis – labiausiai širdį veriančiomis akimirkomis, o Aimee Lou Wood, vaidinanti Aimee Gibbs, išgyvena stulbinamą ekrano virsmą iš linksmos moksleivės į giliai traumuotą žmogų. Tačiau labiau nei kiti Connoras Swindellsas prisimenamas Adamo vaidmenyje – itin santūraus jaunuolio, atradusio daugybę įvairiausių jausmų, iš dalies iki šiol nesuvokiamų net jam pačiam.
Suaugusieji taip pat džiugina. „X failų“ žvaigždė Gillian Anderson ir vėl nepakartojama (atrodo, laidų vedėjai tai puikiai žino: komiksų epizodų su jos personažu tapo daug daugiau). Naujiena, kuri patiks serialų „Roma“, „Persekiojimas“ ir „Pakeista anglis“ gerbėjams: jei ankstesnėse serijose Jamesas Purefoy tik porą kartų pasirodė „Skype“ lange ir prisiminimuose, tai antrajame sezone aktoriui tenka gana didelis vaidmuo. Be to, publikos laukia ne viena juokinga scena su jo dalyvavimu.
Šiame seriale, kaip ir ankstesnėse, daug puikios muzikos. Kaip ir pirmąjį sezoną, veikėjams teks atsidurti po įspūdingu garso mišiniu: seriale galima išgirsti panką, popsą, elektroniką ir net amerikietišką gospelą.
Įspūdingiausia, kad pasirinkta muzika toli gražu nėra atsitiktinė. Pagal Sharon Van Etten dainą, kur yra žodžiai, kad anksčiau buvau laisva, man buvo septyniolika („Aš buvau laisva, man buvo septyniolika“), viena iš herojų išgyvena dvasinį išsivadavimą ir atsinaujinimą.
Ir dar vienas dalykas, kuriame abu sezonai pasirodė panašūs – tai atvira ir šiek tiek liūdna pabaiga. Tačiau tokia pabaiga palieka daug vietos tęsiniui, kurio daugelis tikrai lauks. Juk „Lytinio švietimo“ autoriai dabar tikrai nusipelnė neriboto pasitikėjimo ir gerbėjų meilės.
Nuotraukos: stop filmo kadrai