Paaugliams, norintiems išvengti nėštumo, gali nepavykti to padaryti dėl žinių stokos ir klaidingo supratimo apie tai, kur galima gauti kontracepcijos priemonių ir kaip jomis naudotis. Archyvo nuotrauka

Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) duomenimis, kasmet besivystančiose šalyse pagimdo apie 12 milijonų 15–19 metų mergaičių ir mažiausiai 777 000 mergaičių iki 15 metų.

Kiekvienais metais besivystančiose šalyse tarp 15–19 metų paauglių nepageidaujamų nėštumų siekia mažiausiai 10 milijonų.

 

Paauglių motinų kūdikiai dažnai gimsta mažo svorio ir neišnešioti

Komplikacijos nėštumo ir gimdymo metu yra pagrindinė 15–19 metų mergaičių mirties priežastis visame pasaulyje. Iš maždaug 5,6 mln. paauglių, 15–19 metų merginos kasmet abortus atlieka 3,9 mln., o tai padidina motinų mirtingumą, sergamumą ir ilgalaikę negalią.

10-19 metų mergaitėms ir merginoms eklampsijos, pogimdyminio endometrito ir sisteminių infekcijų rizika yra didesnė nei 20-24 metų amžiaus moterims, o paauglių motinų kūdikiai dažnai gimsta mažo svorio ir neišnešioti.

Kiekvienais metais besivystančiose šalyse 15–19 metų mergaičių pastoja apie 21 mln., o apie 12 mln. iš jų baigiasi gimdymu. Apskaičiuota, kad pasaulinis paauglių vaisingumo rodiklis per pastaruosius 20 metų sumažėjo 11,6 proc. Tuo pačiu metu šiame rodiklyje yra didelių skirtumų tarp regionų. Pavyzdžiui, Rytų Azijoje paauglių vaisingumo rodiklis siekia 7,1 proc., o Centrinėje Afrikoje siekia  net 129,55 proc.

Taip pat yra didžiulių skirtumų tarp regionų. 2018 metais Pietryčių Azijos paauglių apytikslis gimstamumas buvo 336 proc. Tuo pačiu metu šis rodiklis svyravo nuo 0,3 proc. Korėjos Liaudies Demokratinėje Respublikoje iki 83 proc. Bangladeše.

Netgi šalių viduje yra didžiulių skirtumų. Pavyzdžiui, Etiopijoje apytikslis gimstamumas svyruoja nuo 1,8 proc. Adis Abeboje iki 7,2 proc. Somalyje, o 15–19 metų merginų, kurios pirmą kartą pagimdė, dalis svyruoja nuo 3 proc. Adis Abeboje iki 23 proc. Afaro rajone.

Nors manoma, kad visame pasaulyje paauglių gimstamumas mažėja, faktinis paauglių gimstamumo skaičius nemažėja dėl didelio, o kai kuriose pasaulio vietose  didėjančio jaunų 15–19 metų moterų skaičiaus. Daugiausia gimsta Rytų Azijoje (95 153) ir Vakarų Afrikoje (70 423).

 

Dažnai tai lemia skurdas, išsilavinimo ir įsidarbinimo galimybių trūkumas

Paauglių nėštumas yra pasaulinė problema, paveikianti dideles, vidutines ir mažas pajamas gaunančias šalis. Tačiau pasauliniu mastu paauglių nėštumas dažniau pasitaiko vargingose šalyse, kur dažnai tai lemia skurdas, išsilavinimo ir įsidarbinimo galimybių trūkumas.

Dar keletas veiksnių prisideda prie paauglių nėštumo ir gimdymo atsiradimo. Daugelyje visuomenių merginos yra priverstos anksti ištekėti ir susilaukti vaikų. Mažiausiai išsivysčiusiose šalyse mažiausiai 39 proc. merginų išteka iki 18 metų, o 12 proc. –  iki 14-15 metų. Daug kur merginos renkasi nėštumą dėl ribotų mokymosi ar įsidarbinimo galimybių. Tokiose visuomenėse motinystė laikoma svarbia, todėl santuoka ir vaikų gimdymas neretai būna geriausia  išeitis.

Paaugliams, norintiems išvengti nėštumo, gali nepavykti to padaryti dėl žinių stokos ir klaidingo supratimo apie tai, kur galima gauti kontracepcijos priemonių ir kaip jomis naudotis.

Paaugliai susiduria su kliūtimis gauti kontracepciją, įskaitant ribojančius įstatymus ir politiką, susijusius su kontracepcijos teikimu. Taip pat atsižvelgiant į amžių ar šeimyninę padėtį, sveikatos priežiūros darbuotojų išankstinį nusistatymą ir (arba) nenorą pripažinti paauglių seksualinės sveikatos poreikius. Galų gale pačių paauglių nesugebėjimą gauti kontracepcijos priemonių dėl žinių stokos ir finansinių problemų.

Be to, paaugliai gali neturėti galimybių ar veiksmų laisvės teisingai ir nuosekliai naudoti kontracepcijos metodus. Besivystančiose šalyse kasmet įvyksta mažiausiai 10 milijonų nepageidaujamų 15–19 metų merginų nėštumų.

 

Nėštumas ir gimdymas dažnai priverčia  paaugles mesti mokyklą

Kita nepageidaujamo nėštumo priežastis yra seksualinis smurtas, kuris kai kuriose šalyse paplitęs tarp daugiau nei trečdalio mergaičių, kurios praneša apie priverstinius pirmuosius lytinius santykius.

Ankstyvas paauglių nėštumas turi rimtų pasekmių paauglių motinų ir jų vaikų sveikatai. Nėštumo ir gimdymo komplikacijos yra pagrindinė 15–19 metų merginų mirties priežastis visame pasaulyje.

Socialinės pasekmės nesusituokusioms nėščioms paauglėms gali būti stigma, socialinis atstūmimas arba partnerių, tėvų ir bendraamžių smurtas. Merginos, kurios pastojo iki 18 metų, dažniau patiria smurtą artimoje aplinkoje. Nėštumas ir gimdymas dažnai priverčia  paaugles mesti mokyklą. Nors daugelyje šalių dedamos pastangos leisti joms grįžti į mokyklą po gimdymo, tai gali rimtai apriboti būsimas jų mokymosi ir įsidarbinimo galimybes.

Nors PSO ir toliau dirba propagavimo, įrodymų rinkimo, priemonių kūrimo ir gebėjimų stiprinimo srityse, dabar pagrindinis dėmesys skiriamas veiksmų atgaivinimui šalies lygmeniu. PSO glaudžiai bendradarbiauja su partneriais Jungtinių Tautų sistemoje ir už jos ribų, siekdama prisidėti prie pastangų visame pasaulyje užkirsti kelią vaikams netapti žmonomis ir motinomis. Pavyzdžiui, PSO glaudžiai bendradarbiauja su UNICEF, UNFPA ir UN-Women, vykdydama pasaulinę programą, kuria siekiama paspartinti veiksmus prieš vaikų santuokas. PSO taip pat bendradarbiauja su „Planned Family 2020 Global Partnership“, kurios tikslas – papildomai 120 mln. moterų ir mergaičių  visame pasaulyje suteikti galimybę naudotis kontracepcija.

NVO atlieka pagrindinį vaidmenį paauglių nėštumo prevencijos srityje daugelyje šalių, įgyvendindamos drąsius ir novatoriškus projektus. Nacionalinių programų, sėkmingai įgyvendintų vadovaujant vyriausybei, pavyzdžiui, Čilėje, Etiopijoje ir Jungtinėje Karalystėje, skaičius šiuo metu yra nedidelis, bet auga. Šios šalys rodo, ką galima pasiekti naudojant patikimas mokslo žinias. Jos rodo pavyzdį ir įkvepia kitas šalis imtis skubių užduočių ir veiksmų.

parengta pagal PSO puslapį, “YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą