Paauglių atitinkamas nerimo lygis jau gali būti rimtas signalas. Kartais toks elgesys paaugliams yra depresijos ar nerimo sutrikimo požymis, kuris labai trukdo akademiniams rezultatams, ypač tiems, kurie anksčiau buvo tvarkingi ir gerai mokėsi. Archyvo nuotrauka

Nerimas paprastai reiškia baimės jausmą. Kartais nerimas padeda mums išspręsti kai kurias kasdienes situacijas ir gali mobilizuoti kūną priimti tam tikrą sprendimą. Bet jei  nerimas perauga į elgesį, atsirandantį bet kurioje gyvenimo sferoje, tai tampa stabilia asmenybės savybe. Tokios asmenybės vadinamos nerimastingomis.

Bet kokio žmogaus charakterio pasireiškimo ištakos slypi ir tęsiasi nuo vaikystės. Todėl labai svarbu auklėjant vaiką laikytis tam tikrų kriterijų ir  atkreipti dėmesį į jo emocinę būseną.

 

Tėvai turėtų būti mažiau reiklūs vaiko veiklai

Kaip atpažinti, kad vaiką apėmė ir kankina nerimas? Tokie vaikai dažnai būna prislėgti, liūdni, jiems sunku užmegzti ryšius su aplinkiniais. Pasaulis jiems kelia pavojų. Laikui bėgant formuojasi ir nusistovi žema savivertė, pesimistinis požiūris į savo ateitį.

Padidėjusio nerimo priežastys gali būti įvairios. Tačiau dažniausiai tai yra padidėjęs nerimas pačioje šeimoje. Nuo ankstyvos vaikystės vaikas mėgdžioja savo tėvų elgesį. Ir kai jie konfliktuoja, barasi, yra nuolatinėje įtampoje, tai netrukus neigiamai paveikia ir patį vaiką. Tam dažnai pasitarnauja įvairūs informacijos šaltiniai, kuriuos jis daugiausiai semiasi socialiniuose tinkluose. Todėl verta atkreipti dėmesį į tai, ką vaikas skaito, žiūri ir kur semiasi žinių bei gauna informaciją.

Be jokios abejonės tam didelės įtakos turi tėvų išsilavinimas. Autoritarinis auklėjimo stilius vaidina didžiulį vaidmenį formuojant vaikų nerimą. Tėvai gali slopinti vaiko gebėjimą būti savarankišku ir ugdyti tėvų baimės jausmą. Pavyzdžiui, vaikas bijo nepateisinti jų lūkesčių, baimę daryti kitaip, ugdyti nesugebėjimą vertinti ir ugdyti slopintą savigarbą.

Yra lyčių skirtumų dėl padidėjusio nerimo atsiradimo. Jaunesniame ir ikimokykliniame amžiuje (iki 12 metų) nerimas dažniau pasireiškia berniukams. O mergaitės su tuo susiduria daugiausia paauglystėje. Be to, situacijos yra skirtingos. Kadangi mergaitės yra labiau orientuotos į santykius su kitomis mergaitėmis ir iš esmės su kolektyvu, paaugliai vaikinai bijo būti nubausti suaugusiųjų ar sumušti bendraamžių.

Kaip išvengti padidėjusio paauglių nerimo? Suaugusieji vaidina svarbų vaidmenį, kad vaikas išvengtų nerimo ir išliktų stabilia asmenybe. Tai reiškia, kad tėvai turėtų kontroliuoti savo reakcijas ir veiksmus įvairiose situacijose ir aplinkybėse, susijusiose su vaiku (paaugliu).

Nepateikite jam žinių ar informacijos tik iš neigiamos pusės. Geriau papasakokite jam tik apie kliūtis ir nesėkmes gyvenimo kelyje, kurių jis neišvengs ir taip pat apie galimybę išspręsti problemas.

Tėvai turėtų būti mažiau reiklūs vaiko veiklai. Amžina kova siekiant rezultatų ir susitelkimas į tikslų siekimą gali padidinti nerimo riziką dėl baimės nepateisinti suaugusiųjų lūkesčių.

Pagirti  vaiką reikia ne tik už sėkmę, bet ir vien todėl, kad jis yra jūsų vaikas. Dirbtinai sukelti baimės jausmai nepadės jam pasiekti norimų rezultatų, o, priešingai, išgąsdins ir trukdys kelyje į tikslą.

Vaikai nerimą keliančius jausmus  neretai slepia išsišokimais, chuliganišku, triukšmingu elgesiu, išdaigomis. Tokie vaikai siekia supratimo ir pritarimo, tačiau  tokiu savo elgesiu neretai pasiekia visai kitokį rezultatą.

 

Padidėjęs nerimas gali būti  ir ankstyvos meilės pasekmė

Paauglių atitinkamas nerimo lygis  jau gali būti rimtas signalas. Kartais toks elgesys paaugliams yra depresijos ar nerimo sutrikimo požymis, kuris labai trukdo akademiniams rezultatams, ypač tiems, kurie anksčiau buvo tvarkingi ir gerai mokėsi. Padidėjęs nerimas gali suaktyvinti autonominę nervų sistemą, sukelti gausų prakaitavimą, padažnėjusį širdies susitraukimų dažnį, padidėjusį kraujospūdį, veido ir kaklo paraudimą, miego sutrikimus. Dažnai  padidėjusį nerimą lydi ir maisto sutrikimai, tokie kaip bulimija ar anoreksija. Be to, padidėjęs nerimas gali būti ankstyvos meilės pasekmė.

Dėl dėmesio stokos tokie vaikai pradeda daug fantazuoti. Jie sugalvoja visokiausias istorijas apie save ir visais įmanomais būdais stengiasi atkreipti į save suaugusiųjų dėmesį. Kita vertus, daugelis vaikų savo elgesiu stengiasi įtikti suaugusiems, sulaukti pritarimo, tampa pernelyg draugiški.

Tėvai dažnai džiaugiasi ir jiems patinka toks vaikų elgesio modelis. Tačiau tai jokiu būdu nėra teigiama savybė. Toks elgesio modelis gali įsitvirtinti ir išsivystyti į priklausomybę, lydėdamas jį visuose tolesniuose brendimo etapuose. Kaip padėti paaugliui, turinčiam padidėjusį nerimą?

Namuose tėvai kartu su vaiku gali išbandyti užduotį, kuri pabrėš ir sustiprins jų pasitikėjimą, taip pat nuslopins veiksmo baimę. Pavyzdžiui, jūs galite įtikinti vaiką pradėti užsiimti ta ar kita naudinga veikla. Paprašykite jo įsivaizduoti save kaip mažą vaiką, kuris yra daug mažiau pajėgus atlikti tam tikrus veiksmus nei jis pats. Pavyzdžiui, aš neišmokau skaičiuoti, rašyti arba tiesiog nemoku abėcėlės. Po to tegul įsivaizduoja save kaip vaiką, kuriam šios užduoties sprendimas yra jo galioje. Taigi, jis įsitikins, kad yra pajėgesnis nei nerangus, o jei pasistengsite, susidoros su užduotimi.

Taip pat padėkite išsiaiškinti tokius niuansus kaip „galiu“ ir „negaliu“. Paprašykite vaiko paaiškinti, kas yra jo nesugebėjimas, o tada pabrėžkite, ką jis gali padaryti tuo metu. Parodykite, kaip arti jis priartėja prie rezultato, įdėdamas kruopštumo. Paaiškinkite vaikui, kad kiekvienas dėl savo individualumo ne visada gali susidoroti su kokia nors užduotimi, tačiau pasistengus galima pasiekti norimą rezultatą.

Pagalba tokiam vaikui gali būti įvairi. O jei, nepaisant gero mikroklimato šeimoje, taip pat tėvų pastangų, padidėjęs nerimas ir toliau vargina vaiką (paauglį), kreipkitės pagalbos į psichologą, psichoterapeutą. Šie specialistai padės išspręsti jūsų vaiko psichologines problemas – nerimas praeis, o jo lūpose vėl atsiras šypsena! Tik specialistas gali tikrai padėti išspręsti problemą!

 

psichologė Angelė Kazlauskienė

“YouTube” vaizdo įrašas

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą