Mokslininkų manymu, žmonės gali jaustis vieniši ir dėl nuotolinio darbo, dėl to, kad neturi galimybės susitikti su savo vaikais ir panašiai. Archyvo nuotrauka

Mokslininkų teigimu, nėra vieningo požiūrio į vienatvę.  Be to, daug kas priklauso nuo sveikatos ir užimtumo. Vis dėlto pagyvenę žmonės  labiau linkę bendrauti su šeima ir rūpintis savo sveikata bei gerove, o jaunimas vertina linksmybes su draugais.

 

Jaunimą labiau paveikė kontakto su draugais stoka

Mastrichto universiteto ir Pietų Limburgo visuomenės sveikatos tarnybos Nyderlanduose  mokslininkai tyrimui naudojo duomenis, surinktus nuo 2016 metų rugsėjo iki gruodžio mėnesio.

Jie ištyrė 6 143 jaunų žmonių (nuo 19 iki 34 metų), 8418 suaugusiųjų (nuo 35 iki 49 metų) ir 11 758 pagyvenusių žmonių (nuo 50 iki 65 metų)) ryšį tarp demografinių, socialinių ir sveikatos veiksnių bei vienišumo. Žurnale „BMC Public Health“ paskelbtas tyrimas parodė, kad 10 309 žmonės arba 44,3 proc. visų stebėtų žmonių išgyvena vienišumą.

Tyrėjai išsiaiškino, kad jauni žmonės 2042 (39,7 proc.) jaučiasi vieniši, palyginti su 3108 (43,3proc.) ankstyvojo vidutinio amžiaus ir 5 159 vėlyvojo vidutinio amžiaus suaugusiaisiais (48,2 proc.).

Mokslininkų teigimu, veiksniai, susiję su vienišumo jausmu, tokie kaip kontaktai su draugais ir šeima, požiūris į sveikatą ir užimtumą, kinta visą gyvenimą. Šie veiksniai trijose amžiaus grupėse buvo vertinami skirtingai.

Pavyzdžiui, jaunimą labiau paveikė kontakto su draugais stoka, o vyresnio amžiaus žmonės rūpestį savo sveikata ir kontakto su šeimos nariais trūkumą sieja su buvimu atskirai.

 

Tapo didžiule problema per koronaviruso pandemiją

Anot mokslininkų, jų išvados rodo, kad neįmanoma taikyti „visiems tinkamo“ požiūrio į vienatvę, kuri tapo didžiule problema per koronaviruso pandemiją.

„Mūsų rezultatai taip pat rodo, kad dabartinės pandemijos metu vienišumą tarp suaugusiųjų gali sukelti įvairūs veiksniai, priklausomai nuo vertybių viename ar kitame etape“, – rašo tyrimo autorė, Mastrichto universiteto Nyderlanduose mokslininkė Tanya Franssen.

Tyrimo duomenimis, išsilavinimas buvo siejamas tik su vienišumu tarp jaunų suaugusiųjų, o ryšys tarp užimtumo ir vienatvės buvo nustatytas tik tarp ankstyvo vidutinio amžiaus suaugusiųjų. Šeimos kontaktų dažnis buvo susijęs su vienišumu tik jauniems suaugusiesiems ir pagyvenusiems žmonėms.

Mokslininkų manymu, žmonės gali jaustis vieniši ir dėl nuotolinio darbo, dėl to, kad neturi galimybės susitikti su savo vaikais ir panašiai.  Anksčiau britų mokslininkai aiškinosi ryšį tarp fizinio aktyvumo ir pagyvenusių žmonių ilgaamžiškumo ir  nustatė, kaip nutukimas veikia demencijos vystymąsi.

 

parengta pagal lifescience.net

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą