2001 metais „Jackpot“ loterijoje 46 metų Davidas Lee Edwardsas buvo vienas laimėtojų, kuris pasidalino 280 milijonų dolerių prizą dar su trimis laimėtojais. Davidui atiteko 41 mln. JAV dolerių, kuriuos atskaičius mokesčius sudarė 27 mln.
Išvien su didžiuliais pinigais laukė ne tik ištaigingas gyvenimas, bet ir šlovė . Pirmajame savo interviu, pavadintame „Vargšo žmogaus svajonė išsipildė…“ laikraščiui „The Courier-Journal“ Davidas daug kalbėjo apie „šviesią ir laimingą ateitį“.
Vargano gyvenimo pabaiga buvo susijusi su visai kitais dalykais
„Praeityje dariau klaidų, bet tai buvo seniai. Aš jau susimokėjau už šias klaidas ir nebesiruošiu grįžti atgal. Bet savo ateityje ketinu nuveikti ką nors teigiamo. Noriu, kad šie pinigai būtų skirti man, mano žmonai, dukrai ir ateinančioms kartoms“, – teigė ką tiktai iškeptas milijonierius.
Bet, jei jūs dabar galvojate, kad šis „laimingasis“ protingai investavo pinigus ir dalį jų paaukojo labdarai, tuomet klystate. „Jackpot“ nugalėtojo galvoje „ateitis ir teigiami darbai“, taip pat kardinalūs gyvenimo pokyčiai ir vargano gyvenimo pabaiga buvo susijusi su visai kitais dalykais.
Sakoma, negražu skaičiuoti svetimus pinigus, bet vis dėlto pažiūrėkime, kaip „valandos milijonierius“ atsikratė laimėtų 27 mln.
Netrukus po laimėjimo Edwardsas pirmiausiai nusipirko 1,6 mln. JAV dolerių vertės namą privačioje teniso ir golfo bendruomenėje Palm Biče, Gardenso rajone Floridoje. Na, ką reiškia nusipirkti vieną namą tokiam svarbiam asmeniui? Todėl buvo išleista 600 tūkst. JAV dol. kitam netoliese esančiam namui.
Po to Davidas nusipirko tris lenktyninius žirgus ir įsigijo šviesolaidžių diegimo įmonę bei limuzinų verslą, kurių bendra vertė siekė 4,5 mln. JAV dol.
Ypatinga meilė transporto priemonėms paskatino tai, kad netrukus Davidas Lee Edwardsas turėjo visą brangių automobilių kolekciją. Tarp jo pirkimų buvo 90 tūkst. JAV dol. kainuojantis „Dodge Viper“ ir „Lamborghini Diablo“ už 200 tūkst. JAV dol.
Tuo metu vyras negalėjo vairuoti, bet nusipirko ir 35 tūkst. JAV dol. vertės „Hummer“, kad galėtų važinėti po vietos apylinkes ir bendruomenę.
Tapo net privataus lėktuvo savininku
Vienu metu Davidas turėjo milijardą dolerių vertės transporto priemonių, stovinčių priešais jo namus – tiek daug, kad jo kaimynai skundėsi, jog tai atrodė kaip automobilių pardavimo salonas.
Edvardsas taip pat nusipirko daugiau nei 200 vienetų viduramžių šarvų ir ginklų. Tiesa, visa tai pigios reprodukcijos.
Laimingasis milijonierius pakvietė „NBC News TV“ filmavimo grupę ir pasigyrė, kad dėvi 78 tūkst. JAV dol. kainavusį brangakmeniais inkrustuotą auksinį laikrodį bei 159 tūkst. JAV dol. vertės žiedą. Jis parodė ir savo 30 tūkst. JAV dol. kainuojantį plazminį televizorių.
Bet ne veltui sakoma, kad apetitas kyla bevalgant, todėl šis herojus tapo privataus lėktuvo – „LearJet“ savininku, kurį įsigijo už mažiau nei 2 milijonus dolerių. Edwardsas nusipirko „LearJet“, norėdamas skraidyti iš savo dvaro Floridoje į gimtąjį miestą Kentukyje. Jis netgi turėjo asmeninį pilotą.
Kaip matote, pinigai buvo tiesiogine prasme švaistomi į dešinę ir į kairę.
Per pirmuosius tris milijonieriaus mėnesius jis išleido 3 mln. JAV dol. Praėjus vieneriems metams po pergalės, jis išleido 12 milijonų dolerių, skaičiuoja „New Times“.
Taigi, iki 2006-ųjų pinigų nebeliko. Tai yra per penkerius metus buvo išleisti visi laimėti 27 mln. JAV doleriai. O praėjus dar metams, vyras mirė vienoje iš Amerikos ligoninių. Tuo metu jam buvo tik 58 metai. Jis ne tik prarado visus pinigus, bet ir paliko daugybę tūkstančių skolų.
„Staigaus praturtėjimo sindromas“ nėra retenybė
Kodėl taip atsitiko? Ir tai toli gražu ne vienintelis atvejis…
„Man taip nebūtų atsitikę“, – ko gero pagalvojo daugelis iš jūsų. Bet psichologai šiuo klausimu turi ypatingą nuomonę. Jie prilygina staigų praturtėjimą su stipriu ir ilgalaikiu stresu. Šioje būsenoje net santūriausi ir racionaliausi daro impulsyvius veiksmus.
Amerikiečių psichologas Stephenas Goldbergas daugelį metų skyrė vadinamojo „staigaus praturtėjimo sindromo“ tyrimams. Pirmajame etape sindromas pasireiškia tuo, kad žmonės beatodairiškai pradeda švaistyti pinigus. Čia verta atkreipti dėmesį į tai, kad „staigaus praturtėjimo sindromas“ nėra retenybė, greičiau modelis, kuris dažnai neaplenkia tų, kurie netikėtai laimėjo milžiniškas pinigų sumas.
Psichologai yra įsitikinę, kad tik protingai valdant pinigus, gali padėti įveikti staigios nepakeliamos naštos – didelės finansinės atsakomybės stresą. Čia svarbiausia pabandyti blaiviai pažvelgti į viską, kas vyksta ir pasikviesti sąžiningus finansų patarėjus.
Žinoma, viskas galėjo būti kitaip, jei ne žalinga aistra. Mat Davidas Edvardsas su žmona pradėjo vartoti stiprius narkotikus. Tiek Edwardsas, tiek Shawna užsikrėtė hepatitu dėl narkotikų vartojimo adatomis, abu buvo suimti kelis kartus ir turėjo daugybę susidūrimų su policija dėl kreko kokaino, receptinių tablečių ir heroino laikymo, – 2007 metais buvo rašoma laikraštyje „Broward-Palm Beach New Times“.
Tiesa, Shawna gydėsi reabilitacijos centre nuo narkotikų priklausomybės.
Tačiau priklausomybė nuo narkotikų ir „nerūpestingas gyvenimas bei laisvai leidžiami pinigai per penkerius metus palaužė Edwardą ir jo žmoną Shawna ir paliko juos prie suskilusios geldos.
Pora buvo priversta apsigyventi tuščioje saugykloje, užterštoje žmogaus išmatomis.
2006 metais, kai buvo išvaistyti visi pinigai, Shawna jį paliko ir neilgai trukus vėl ištekėjo.
Po penkerių turtuolio metų Edvardsas prarado ir Palm Byče, Floridoje nusipirktą namą už 1,5 mln. JAV dolerių.
Trečdalį savo gyvenimo būsimasis milijonierius praleido kalėjime
Edvardso draugai ir giminaičiai sakė, kad jo tragiška istorija gali būti prilyginama korupcinei pinigų įtakai. „Gyvenimo pabaigoje jis prarado kiekvieną paskutinį centą iš savo turėtų 27 milijonų dolerių vertės turto ir mirė skolingas draugams tūkstančius dolerių“, – teigė vienas jų.
Nors tą dieną, kai Davidas viešai paskelbė apie savo laimėjimą, ketino elgtis teisingai ir pažadėjo atsakingai naudoti savo pinigus. „Žinote, daugybė žmonių neturi darbo. Neturi beveik nieko, – sakė jis žurnalistams. – Aš nesakau, kad priimdamas šiuos pinigus, ruošiuosi pirkti dvarus ir automobilius, darysiu tą ir tą. Bet norėčiau tai priimti nuolankiai“.
Tiesa, netrukus po laimėjimo Edvardsas pasamdė finansų patarėją ir teisininką, kuris prižiūrėjo jo turtą. „Jei jis laikytųsi mano patarimo, visą gyvenimą pritrauktų apie 85 tūkst. JAV dol. per mėnesį“, – 2007 metais savo interviu leidiniui „Broward-Palm Beach New Times“ sakė finansų planuotojas Jamesas Gibbsas.
Pasak Gibbso, Edwardsas pardavė akcijas ir obligacijas, kurias Gibbsas investavo savo vardu.
Edvardso dukra Tiffani Lee pasakė, kad tėvas nepaliko nieko – net gyvybės draudimo poliso.
„Nėra pinigų niekur!!!!“, – parašė ji feisbuke.
Tiffani, kuriai tėvas sumokėjo už mokslus privačioje kolegijos parengiamojoje akademijoje Pietų Floridoje, turėjo palikti studijas. Po to ji dirbo tarnautoja pramogų parke Vakarų Virdžinijoje.
Prieš laimėdamas loterijoje, Edwardsas buvo bedarbis ir gyveno pas savo tuometinę merginą Shawną, kuri yra 19 metų jaunesnė.
Trečdalį savo gyvenimo jis praleido kalėjime, kai buvo suimtas už ginkluotą apiplėšimą.
Davidas Lee Edwardsas, ištaškęs milijonus, paskutinėmis savo gyvenimo dienomis pasiskolino pinigų iš draugo, kad sumokėtų sąskaitą už vandenį. Nes neturėjo ne tik ką valgyti, bet ir atsigerti.
Socialinių tinklų nuotraukos