Kad ir kokie įvykiai vyktų penktadienį 13 dieną, ekspertai rekomenduoja žmonėms išlikti ramiems ir blaiviems. Nežiūrėti į visokius išankstinius nusistatymus per daug rimtai, nes žmogus traukia prie savęs tai, ko labiausiai bijo. Archyvo nuotrauka

Penktadienis 13-oji daugeliui yra neįprasta, mistiška diena. Kiti, atvirkščiai, šią dieną laiko laiminga ir sėkminga. Pabandykime išsiaiškinti, iš kur kilo prietarai apie mistines penktadienio 13-osios savybes ir ar verta bijoti šios dienos?!

 

Kai sutapdavo du nesėkmės rodikliai, kažko gero laukti natūraliai niekas nesitikėjo

Norime to ar ne, bet penktadienis 13-oji laikoma ypatinga diena. Matematiniu požiūriu skaičius 13 skiriasi nuo kitų tuo, kad jo negalima padalinti  į dvi lygias dalis.  Tačiau šis skaičius daugeliui žmonių sukelia baimę. Ir tai vadinama „velnio tuzinu“.

Tiesą sakant, niekas negali tiksliai pasakyti, iš kur kilo tokia baimė ir jaudulys dėl šios dienos. Yra kelios versijos. Pasak vieno jų, Adomas ir Ieva penktadienį paragavo uždrausto vaisiaus.

Daugelis žmonių bijo penktadienio, 13-osios, nuoširdžiai tikėdami, kad šią dieną jiems gali nutikti visa blogiausia ir nepataisoma, kas gali būti pasaulyje.

Tačiau skeptikai iš jų tiesiog juokiasi,  nes yra tvirtai įsitikinę, kad tai ne kas kita, kaip iš senų laikų atkeliavę prietarai. Kad ir kaip būtų, bet kiekvienas turi savo nuomonę šiuo klausimu. Tačiau vis dėlto  daugeliui smalsu būtų sužinoti, iš kur kilo pati „mistiškos penktadienio 13-osios dienos“ sąvoka ir ko iš tikrųjų reikėtų tikėtis iš šios dienos.

Terminas „penktadienis 13oji“ atsirado palyginti neseniai, kažkur XIX–XX amžių sandūroje. Pati „mistiškos dienos“ sąvoka plačiai paplitusi dėl daugelio prietaringų žmonių pasakojimų apie įvairius ženklus ir bėdas, tariamai kada nors jiems nutikusias šiuo laikotarpiu. Terminą „penktadienis 13-oji“ įvedė daktaras Donaldas Dossey, kuris šios dienos baimę laikė įvairių neapgalvotų baimių fobija.

Seniau penktadienį žmonės laikė nepalankia diena, o skaičius 13 tikrai buvo vadinamas „velnišku“. Todėl tuo laikotarpiu, kai sutapdavo du nesėkmės rodikliai, kažko gero laukti natūraliai niekas nesitikėjo.

Kai kurie šaltiniai rašė apie vieną puikų kompozitorių, kuris mirė būtent šią dieną, o tai buvo didžiulė tragedija jo gerbėjams. Be to, Harvardo studentų apklausos duomenimis, įvairios nelaimės ir bėdos jiems dažniausiai nutiko  taip pat penktadienį, 13 dieną.

Taip pat verta paminėti ekstravagantiškojo finansininko ir rašytojo Thomaso Lawsono kūrinį „Penktadienis tryliktasis“, kuris 1907-ųjų pabaigoje buvo labai populiarus, tačiau dabar jau pamirštas. Romane kalbama apie biržoje vykstančius įvykius, taip pat su tuo susijusias machinacijas. Tuo pačiu metu didžiausią įtaką žmonėms padarė penktadienio baimė ir skaičius 13. Daugelis žurnalistų spaudoje perėmė romano pavadinimą, kuris tapo vienu svarbiausių įvykių dėl „mistiškos dienos“ baimės.

Viena populiariausių ypatingų santykių su penktadienio 13 d. versijų yra Tamplierių riterių legenda. Jei gilinsitės į istoriją, tai būtent šią datą 1307 metais karalius Pilypas IV išleido dekretą dėl ordino narių ir jų vadų arešto. Daugelis tamplierių, kurie buvo suimti, tada buvo griežtai nubausti, o paskui jiems įvykdyta mirties bausmė.

Po 7 metų Paryžiuje buvo gyvas sudegintas paskutinis tamplierių riterių atstovas, kuris prieš mirtį prakeikė visą Kapetėnų dinastijos karaliaus šeimą, stebėjusią jo egzekuciją.

 

Napoleonas šią dieną susilaikydavo nuo karinių operacijų

Verta paminėti, kad skaičių trylika Homeras taip pat laikė nepalankiu. Jėzaus Kristaus nukryžiavimo diena taip pat buvo tryliktoji, penktadienis. Hebrajų kabaloje buvo trylika piktųjų dvasių. Pagal Šventąjį Raštą 13 dieną Judas buvo paminėtas, kad jis išdavė Kristų.

Kiti teigia, kad Kainas nužudė Abelį penktadienį 13 dieną. Dar kiti teigia, kad prietarai siejami su Paskutine vakariene, kurioje dalyvavo 13 žmonių – Jėzus Kristus ir 12 mokinių. Tryliktas – išdavikas Judas.

Viduramžiais buvo paprotys 13 bandelę pridėti nemokamai, jei kas paimdavo 12. Katalikams 13 yra šventas skaičius, nes tai Kristaus ir 12 apaštalų simbolis.

Viduramžiais buvo ir kitoks „velnio tuzino“ supratimas. Buvo tikima, kad raganų šabas gali vykti tik dalyvaujant 12 raganų ir šėtonui. Iš viso 13.

Alfredo Hitchcocko sukurtas filmas „Penktadienis 13-oji“ yra apie maniaką, kuris tą dieną žudo. Šis filmas vis dar populiarus, o tai, žinoma, „įpila žibalo į ugnį“.

Penktadienį, 13- ąją diena savaip  elgėsi ir pasaulio įžymybės. Johanas Wolfgangas Goethe tokiomis dienomis praleisdavo visą dieną savo lovoje. Panašiai elgėsi ir kompozitorius Arnoldas Schoenbergas. Jie netgi  neslėpė, kad tai kilo iš jo liguistų prietarų. 1951 metais liepos 13 dieną, penktadienį, jis praleido po antklode, drebėdamas iš baimės. O likus 15 minučių iki vidurnakčio, jis mirė, išspaudęs iš savęs žodį „harmonija“.

Bismarkas tokiomis dienomis neleido sau galvoti apie savo tėvynę.

Ir karalienė Elizabeth I, ir naftos magnatas Paulas Getty bijojo penktadienio, 13-osios.

Napoleonas šią dieną susilaikydavo nuo karinių operacijų.

O Anglijoje jūreiviai šią dieną nenorėjo eiti į jūrą. Ir štai kodėl: XVIII amžiuje Didžiojoje Britanijoje buvo pastatytas laivas pavadinimu „Friday“, kuris išplaukė penktadienį. Dėl to dingo laivas ir visa įgula.

Amerikiečiai apskritai bijo numerio 13. Jų pastatuose nėra 13 aukšto, oro linijos nevykdo skrydžių su numeriu 13. Užtat butus ir namus su šiuo numeriu galima nusipirkti daug pigiau.

Tokiomis dienomis amerikiečiai nieko svarbaus nedaro. Galbūt jų baimė kyla dėl to, kad dolerio gale matoma 13 aukštų piramidė. Dešinėje esantis erelis vienoje letenoje laiko ryšulį su 13 strėlių, kitoje – lauro šakelę su 13 lapų. Vėlgi, virš erelio galvos matosi 13 žvaigždžių… Nors visi šie „13“ turi grynai istorinį foną: 13 žvaigždžių atstovauja 13 buvusių britų kolonijų, nuo kurių ir prasidėjo JAV formavimasis. XX amžiaus pradžioje Amerikoje net buvo sukurtas „Trylikos“ klubas, kuris kovojo su prietarais.

Prancūzijoje, jei prie stalo susirenka 13 žmonių, tai prie jų būtinai pasodins  ir mažiausiai dar vieną žmogų.

Tuo tarpu Centrinės ir Pietų Amerikos gyventojai tiki, kad 13 neša laimę. Italijoje, Portugalijoje ir Ispanijoje taip pat manoma, kad skaičius 13 neša sėkmę. O kinų „Pokyčių knyga“ skaičių 13 interpretuoja kaip laimingą.

 

Tą dieną daug pasaulio šalių nukentėjo nuo kompiuterinio viruso

Šiuolaikiniame pasaulyje yra keletas penktadienio 13-osios įvykių raidos variantų. Pavyzdžiui, Nyderlandų mokslininkų tyrimų duomenimis, šią dieną daugelis žmonių elgiasi atsargiau ir tiksliau, o tai teigiamai veikia jų darbo kokybę.

Tuo tarpu britų mokslininkai priėjo prie išvados, kad penktadienį 13-ąją dažniausiai įvyksta įvairios nelaimės, todėl pataria šiuo laikotarpiu neišeiti iš namų.

Kompiuterių subkultūroje „penktadienio 13-osios“ sąvoka siejama su Jeruzalės virusu, kuris buvo sukurtas ypatingo masto destruktyviems veiksmams. Jis buvo aktyvuotas 1988 metais gegužės 13 dieną, penktadienį. Daugelis programišių taip pat atakavo penktadienį, norėdami įsiamžinti  ir kad šie įvykiai būtų reikšmingesni istorijoje. Pavyzdžiui, „diena 1234567890“ UNIX laiku taip pat pateko į penktadienį, 13 dieną, bet tik 2009 metais vasario mėnesį.

Pranešama, kad būtent 1988 metais gegužės 13 dieną, penktadienį, kelios firmos ir universitetai keliose pasaulio šalyse buvo nukentėję nuo kompiuterinio viruso, vadinamojo „Jeruzale“. Žala buvo labai rimta. Kai kurie žmonės iki šiol  vis dar baiminasi įjungti savo kompiuterius. O kai kurie išvis atsisako dirbti prie kompiuterio.

JAV atlikti tyrimai rodo, kad šią dieną ekonomika patiria didelę žalą, nes daugelis dirba atsainiai, su baime, o kiti išvis atsisako dirbti.

„Penktadienio 13-oji tikrai negali būti laikoma tokia diena kaip bet kuri kita. Apskaičiuota, kad šią dieną į ligonines Londone patenka 50 proc. daugiau pacientų nei vidutiniškai per savaitę“, – tvirtino interviu Didžiosios Britanijos sveikatos departmento pareigūnas, dr. Alexas Scanlonas.

Kas gali nutikti penktadienį, 13 dieną?

Žmonės nuo seno su penktadieniu, 13-ąja, siejo daugybę ženklų ir prietarų. Gana daug žmonių į šiuos įspėjimus žiūri labai rimtai. Daugelis chirurgų atideda planines operacijas, jei jos patenka šią nelaimingą dieną, nes mano, kad intervencijos rezultatas bus nepalankus. Didžiosios Britanijos gydytojai į tai ypač  rimtai žiūri.

Kai kas mano, kad penktadienį, 13 dieną geriau nekurti naujų verslų, nes jie bus pasmerkti žlugti. Geriau šį laikotarpį skirti kasdieniams ir pažįstamiems reikalams. Taip pat šią „mistišką dieną“ nereikėtų sodinti augalų, nes jie neaugs ir neduos norimų vaisių.

Pasak labai prietaringų žmonių, geriau neplanuoti vestuvių penktadienį 13 dieną, nes santuoka gali pasirodyti nesėkminga ir trumpalaikė. Taip pat šiuo laikotarpiu geriau susilaikyti nuo kelionių į tolimas šalis, kad apsisaugotumėte nuo bėdų ir nelaimių. Šią dieną negalima galvoti apie nieką blogo, skolinti pinigų, linksmintis ir gerti alkoholinius gėrimus. Pagal prietarą, visa tai žmogui gali atnešti finansinių nelaimių, asmeninio gyvenimo problemų ir kitų negandų.

Nors skaičius 13 ilgą laiką buvo laikomas „velnišku“ ir nelaimingu, tačiau daugelis psichologų įsitikinę, kad visos su penktadienio 13-ąja susijusios problemos ir bėdos slypi pačių žmonių požiūryje į šią datą.

Jei prieš „mistišką pasimatymą“ žmonės linkę į nerimą keliančią nuotaiką, baimę, greičiausiai, jie psichologiškai pritrauks bėdų. Geriau šiuo laikotarpiu galvoti tik apie gėrį ir vyti nuo savęs blogas mintis.

Kad ir kokie įvykiai vyktų penktadienį 13 dieną, ekspertai rekomenduoja žmonėms išlikti ramiems ir blaiviems. Nežiūrėti į visokius išankstinius nusistatymus per daug rimtai, nes žmogus traukia prie savęs tai, ko labiausiai bijo.

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą