Mokslininkai teigia, kad bendra gyvenimo patirtis ir žinios yra pagrindinė priežastis, kodėl poros kartoja vienas kito subtilius judesius. Prisiminimai formuoja ypatingą kūno kalbą, lemia gestus, pozas, žodžius ir frazes. Archyvo nuotrauka

Santykiai būna skirtingi – ilgalaikiai arba trumpalaikiai, kaip ryškus blyksnis. Remiamasi meile ir pagarba arba tolimas ir šaltas. Tačiau būna daug nusivylimo, kai galvoje nupieštas paveikslas neatitinka tikrovės.

 

Ypač skaudu išsiskirti su iliuzija „kartą ir visam gyvenimui“. Kai sugrius svajonė apie išskirtinumą. Ir nesvarbu, kuriuo momentu šis nusivylimas apėmė. Pirmųjų ir tokių reikšmingų santykių užbaigimo atveju ar pirmosios ir, atrodė, vienintelės santuokos užbaigimo atveju.

Viena vertus, tai širdgėla, susimaišiusi su kartėliu ir nusivylimu. Kita vertus, tai palengvėjimas! Iliuzija žlugo ir atsirado galimybė pasirinkti tinkamesnį formatą. Tai vertinga patirtis, kuri ugdo ir stiprina santykių kūrimo įgūdžius.

 

  1. Susikuria savo idiomas

„Inicijuotųjų“ kalba yra tikras ženklas, kad žmonės yra „ant tos pačios bangos“. Pasak amerikiečių kalbos komunikacijos mokslininko Roberto Hopperio knygos „Couples’ Personal Idioms: Exploring Intimate Talk“, slaptoji kalba atlieka dvi funkcijas: sutvirtinti romantiškus ar platoniškus ryšius ir sukurti bendrą tapatybę. Profesorius Hopperis atkreipia dėmesį į tiesioginį ryšį tarp unikalių bendravimo įpročių ir intymumo santykiuose. Jam pritaria  ir psichologė Carol Bruess iš Ohajo universiteto.

Psichologė ištyrė ryšį tarp savitų posakių vartojimo ir pasitenkinimo šeimos gyvenimu su 308 savanoriais. Tarp dalyvių buvo ir jaunavedžių, ir daugiau nei 50 metų santuokoje gyvenančių žmonių. Tyrimas „Sweet Pea“ ir „Pussy Cat“ padėjo išsiaiškinti, kad idiomų vartojimo ir pasitenkinimo santuoka per gyvenimo ciklą patvirtino hipotezę, kad laimingi vyrai ir žmonos vartoja daugiau idiomų.

  1. Atsikrato cenzūros

Dauguma žmonių su nepažįstamais žmonėmis kalbasi visai kitaip nei su draugais ir, žinoma, su partneriu. Mes kontroliuojame savo kalbą ir koreguojame savo elgesį taip, kad nesukeltume blogo įspūdžio ir įtiktume aplinkiniams.

Tačiau likęs vienas su savo sielos draugu, žmogus „spjauna į cenzūrą“ ir pereina prie natūralios kalbos. Tada mes nebesukame  galvos, ką žmonės galvoja apie mus, ir nustojame susilaikyti. Tai daro žmogų nuoširdesnį ir atviresnį.

Psichologas Danielis Kahnemanas iš Kalifornijos universiteto Berklyje siūlo pažįstamą analogiją. Iš pradžių dauguma iš mūsų atsargiai žiūri į tai, kaip elgiamės su savo kolegomis. Nedrįstame daryti drąsių teiginių ir dar kartą tikrinti faktus, kad nepasakytų ko nors nereikalingo. Laikui bėgant ši kliūtis palaipsniui išnyksta.

  1. Tampa panašūs vienas į kitą

Lieka paslaptis, kodėl šunų mylėtojai ilgainiui susitapatina su savo augintiniais. Tačiau galime drąsiai teigti, kodėl artimi žmonės po daugelio metų įgauna bendrų veido bruožų.

Stebinančio poveikio priežastis aprašyta psichologo Roberto Zajonco iš Mičigano universiteto žurnale „Study Finds“, straipsnyje „Ilgai susituokusios poros atrodo panašiai“. Mokslininkas stebėjosi, kodėl poros, kurios iš pradžių neturi daug panašumų, pamažu tampa panašios viena į kitą?

Ieškodama atsakymo, profesoriaus vadovaujama komanda paprašė 20 susituokusių porų nuotraukų ir atsitiktinai surūšiavo jas į dvi krūvas: pirmoji buvo jaunavedžių nuotraukos, o antroji – praėjus ketvirčiui amžiaus. Po to stebėtojai tarp jų ieškojo porų. Jaunavedžių paieška pasirodė problematiška. Tačiau atšventusioms sidabrines vestuves buvo pastebimos tokios pat raukšlės ir veido kontūrai.

Priežastis paprasta: mat daugelį metų žmonės nesąmoningai mėgdžiojo savo sutuoktinių veido išraiškas ir emocijas. Jie taip dažnai naudojo tuos pačius raumenis, kad ėmė atspindėti vienas kitą.

  1. Jų kalba pradeda skambėti vienodai

Anot mokslininkų, ilgalaikiai santykiai turi įtakos kalbos sintaksinei struktūrai ir jos ritmui. Tai iš dalies yra psichologinio reiškinio, vadinamo „Emociniu užkrėtimu“, rezultatas. Du žmonės pradeda mėgdžioti vienas kito kalbėjimo stilių, kai praleidžia pakankamai daug laiko kartu.

Imituojame viską nuo akcento iki partnerio daromų pauzių tarp žodžių ir sakinių skaičiaus ir trukmės.

Mokslininkai išanalizavo kelių dešimčių porų trumpąsias žinutes ir padarė įdomią išvadą: tikimybė tęsti santykius praėjus trims mėnesiams po pažinties buvo didesnė, jei jaunuoliai derindavo savo skambesį pagal žodyną ir kalbos struktūrą.

  1. Jie kopijuoja vienas kito kūno kalbą

Mokslininkai teigia, kad bendra gyvenimo patirtis ir žinios yra pagrindinė priežastis, kodėl poros kartoja vienas kito subtilius judesius. Prisiminimai formuoja ypatingą kūno kalbą, lemia gestus, pozas, žodžius ir frazes. Pavyzdžiui, Kalifornijos universiteto mokslininkų grupė pastebėjo tokią pat akių reakciją partneriuose, kai spontaniškame pokalbyje nuskambėjo jiems pažįstama informacija.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą