Amerikiečiai labai mėgsta puošti savo namus per Kalėdas

Amerikiečiai labai mėgsta šventes ir jas švenčia su malonumu, o rinkodaros specialistai, dar gerokai prieš švenčių pradžią, pradeda kampanijas, kurios skatina ažiotažą rengiantis pagrindinei metų nakčiai. Bet svarbiausia metų šventė Amerikoje yra Kalėdos, kurios švenčiamos gruodžio 25 dieną.

 

Puošia egles, kaip kadaise buvo įprasta puošti Vokietijoje

Šventinis sezonas Amerikoje tradiciškai prasideda ketvirtąjį lapkričio ketvirtadienį, iškart po Padėkos dienos. Padėkos dieną Niujorke rengiamas įspūdingas paradas su besišypsančia Santo Clauso figūra, skirta pažymėti kalėdinio apsipirkimo sezono pradžią. Universalios parduotuvės, prekybos centrai ir mažos parduotuvėlės puošia šventiškai vitrinas,  norėdamos pritraukti daugiau pirkėjų į skyrius, prekiaujančius eglutėmis, dovanomis, drabužiais, sveikinimo atvirukais.

Amerikos kalėdinės tradicijos  – tai sujungtos ir „permaišytos“ daugelio šalių tradicijos: gieda giesmes, kurios giedamos Anglijoje ir Australijoje, puošia egles, kaip kadaise buvo įprasta puošti Vokietijoje, laukia raudonu kostiumu pasidabinusio Santo Clauso –  kalėdinio senelio iš Skandinavijos, kuris į namus patenka per kaminą ir prikemša pilnas kojines dovanų, primenančių olandų legendas. Šiaurinių elnių traukiamos Kalėdų senelio rogės atsirado Šveicarijoje, o gatvių paradų tradicija atkeliavo iš Lotynų šalių.

Paskutinėmis dienomis iki gruodžio 25 dienos kiekvienuose amerikiečių namuose atsiranda nedideli visžaliai medžiai: juos gražiai puošia spalvingos šviesos, kaladėlės, angelai, žvaigždės ir burbulai. Beveik kiekvieno namo išorė ir šalia jo esanti teritorija dekoruota elektrinėmis girliandomis: jos puošia durų angas, gegnes, stogo linijas, verandos turėklus, visuomeninius, komercinius pastatus, universalines parduotuves ir verslo centrus. Amerikiečiai tiesiog mėgsta Kalėdų vakarais vaikščioti po apylinkes ir gėrėtis kaimyninių namų apšvietimu. Daugelyje bažnyčių ir privačių namų kiemuose statomos Kristaus gimimo scenos – prakartėlės Jėzaus Kristaus gimimo atminimui.

 

Tradicinės Mišios prasideda vidurnaktį – tuo metu, kai pereinama iš Kūčių į Kalėdas

Amerikoje Kūčios yra neoficiali šventė, nes dauguma žmonių dirba šią dieną, tačiau darbo vietose vyksta vakarėliai ar šventės, karaliauja šventinė atmosfera. Dauguma mokyklų ir kitų švietimo įstaigų paprastai yra uždarytos, o daugelis parduotuvių ir universalinių parduotuvių yra atviros apsipirkti iki paskutinės minutės. Kalėdų išvakarėse žmonės eina aplankyti šeimos ar draugų, katalikai dalyvauja naktinėse pamaldose bažnyčioje ir gieda giesmes. Tradicinės Mišios prasideda vidurnaktį – tuo metu, kai pereinama iš Kūčių į Kalėdas.

Kūčių vakarienė JAV yra prabangus stalas su tradiciniais bei skirtingų kultūrų patiekalais. Pagrindinis skanėstas yra kalakutas, antroji vieta priklauso kumpiui, privalomas priedas yra bulvės ir pyragas. Ant stalo patiekiami desertai: pyragai, „Crostoli“, kepta duona su apelsinų žievelėmis  arba „Pfeffernuesse“ – saldi prieskonių duona (vokiškas patiekalas), „Berlinerkranser“ – vainiko formos norvegiški sausainiai. Imbieriniai sausainiai ir magnatas – gėrimas, pagamintas iš grietinėlės, pieno, cukraus, plaktų kiaušinių, brendžio ar romo.

Po Kūčių vakarienės vaikai eina gana  anksti miegoti arba į savo kambarius, kad Santa Clausas galėtų slapta užpildyti dovanomis ir kitomis gerybėmis pakabintas kojines ant židinio ar virš lovos.  Kitą rytą vaikai pabunda ir pirmiausia jie patikrina kojines ir dovanas, padėtas po eglute.

 

Labai populiari tradicija yra Naujųjų metų sprendimai

Amerikoje Naujųjų metų pradžia nėra sutinkama taip pompastiškai. Dažniau ši šventė yra linksmybių, vakarėlių su draugais laikas.

Kasmet į Niujorko „Times“ aikštę suplūsta apie du milijonai žmonių stebėti garsiojo baliono paleidimo. Ši tradicija prasidėjo 1907 metais: 700 svarų (317.5146 kg.) sveriantis balionas lėtai leisdavosi, kol vidurnaktį pasiekia žemę.  Dabar balionas sveria 11. 875 svarus (5386.409 kg.) ir yra padengtas putojančiais Voterfordo kristalais. Tiems, kurie negali asmeniškai stebėti šios kasmetinės ceremonijos, baliono nusileidimas transliuojamas tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu ir beveik milijardas žmonių visame pasaulyje plūsta prie televizoriaus ekranų, kad galėtų kartu skaičiuoti sekundes, kol balionas pasieks žemę ir bus paskelbta Naujųjų metų pradžia.

Skaičiuojant sekundes iki vidurnakčio, daugelis dalijasi ypatingu Naujųjų metų bučiniu su savo artimaisiais! Daugelis mano, kad pasibučiavus vidurnaktį, padės išvengti vienatvės piktųjų dvasių ateinančiais metais.

Amerikoje labai populiari tradicija yra Naujųjų metų sprendimai: išsikelkite kitų metų tikslus ir pažadėkite sau juos įvykdyti.

„Hoppin’John“ yra populiarus pietų juodųjų žirnių, kiaulienos ir ryžių patiekalas, valgomas per Naujuosius metus. Pasak legendos, tai neša sėkmę, o juodieji žirniai simbolizuoja monetas. Patiekalo ištakos siekia Vakarų Afrikos virtuvę.

„Auld Lang Syne“ yra škotų baladė, kurią sukūrė  poetas Robertas Burnsas ir yra populiari naujametinė melodija Amerikoje, parašyta daugiau nei prieš 200 metų. Šią baladę atlikus dainininkui  Guy Lombardui ir jo grupei 1929 metais, ji tapo šios šventės sinonimu.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą