Kai jums „diagnozuojama“: „esate siaurų pažiūrų“, „kvailas“, „neišsilavinęs“, „neatidus“. Tokiais atvejais jie morališkai pažeidžia jūsų asmeninės erdvės ribas. Archyvo nuotrauka

Ko gero visiems jums suprantamos „asmeninės ribos“ ar „asmeninė erdvė“ sąvokos. Bet dėl viso pikto primename. Asmeninės ribos yra tai, ką mes leidžiame arba neleidžiame kitiems žmonėms daryti savo atžvilgiu. Visiškai bet kuris žmogus, priklausantis jūsų socialiniam ratui, gali būti jūsų asmeninės erdvės pažeidėjas. Tai gali būti: mama, tėtis, sesuo, žmona, vyras, mergina, viršininkas, kolega ir taip toliau.

 

Tai  gali būti tiek psichologiniai, tiek fiziniai smurtautojai

Kaip žinoti, ar pažeidžiamos jūsų ribos? Emocija „pyktis“ yra vienas to ženklų. Bet tai ne visada būna tik pyktis, tai gali būti pasibjaurėjimas ar susierzinimas. Bet apskritai tai yra nemalonus pojūtis. Taip pat verta žinoti, kada pažeidžiamos asmeninės ribos: kai jūsų asmenybė nuvertinama,

kai prastai nusiteikęs žmogus sugadina jūsų nuotaiką. Kai viskas, ką sakote, yra paneigiama ir jums sakoma, kad „jūs viską supratote neteisingai“ arba „galvojote neteisingai“. Jums tai sakoma, kad abejotumėte savo išvadų teisingumu.

Tuo pačiu gali būti pažeista ir jūsų asmenybė arba jumis manipuliuojama. Tokie sakiniai paprastai prasideda fraze: „Jei tu …, aš norėčiau ….“. Kai jums „diagnozuojama“: „esate siaurų pažiūrų“, „kvailas“, „neišsilavinęs“, „neatidus“. Tokiais atvejais jie morališkai pažeidžia jūsų asmeninės erdvės ribas.

Kas dažniausiai gali pažeisti jūsų ribas? Tai žmonės, turintys „aukos“ sindromą. Jie nuolat patenka į tam tikras bėdas, jiems nuolat kažkas nutinka ir jiems reikia nuolatinės paramos ar palaikymo. Tokių žmonių atžvilgiu vienu metu  galima patirti ir gailestį, ir susierzinimą.

Tai  gali būti tiek psichologiniai, tiek fiziniai smurtautojai, ginantys savo interesus jėga, o skriaudžiamas patiria baimę.

Taip pat gali būti manipuliatoriai ir super teisingi žmonės. Tai yra tie, kurie patys  vaizduoja esantys teisingi ir  niekada neklystantys, bet kitus kritikuoja ir peikia dėl jų klaidų ir netobulumo, kad jie pajustų kaltę ar gėdą. Tokie žmonės patenkina savo poreikius kitų sąskaita.

Gali būti tiesiog netaktiški, neišsiauklėję žmonės. Jie tai daro, nes, jų supratimu, tai yra normalu. Tuo pačiu  elgiasi taip, kad kitas žmogus pasijustų nepatogiai ir susierzintų.

Vadinamieji parazituojantys žmonės, kurie „super mandagiai“  braunasi į jūsų asmenines ribas. Tuo metu kitas žmogus patiria pasibjaurėjimo, pykčio ir susierzinimo emocijų mišinį. Pavyzdžiui, tai gali būti jūsų kolega, kuris nuolat prašo pranešti apie save. Tuo pačiu metu jis būna labai mandagus, kultūringas, kad nepatogu atsisakyti.

 

Praktiniai patarimai, kaip išsaugoti savo asmenines ribas

  1. Laikykitės principo: „Gerbiu tave, gerbiu save“

Jei kas nors jus erzina, nereaguokite neigiamai ir jokiu būdu nepateikite neigiamų vertinimų. Pavyzdžiui: „Ar išsikraustei iš proto!“. Išmokite užduoti klausimus. Paklauskite, kodėl žmogus tai padarė. Pasakykite jam, kad jums nepatogu (apibūdinkite, kaip jaučiatės). Pasakykite, kad būtumėte pasielgę kitaip, jei būtumėte supratę priežastį.

  1. Technika „Aš – žinutė“

Kokia jos esmė: jūs nieko nekaltinate, bet ramiai kalbate apie savo jausmus ir norus. Tai padės išsiaiškinti ir suprasti daugelį gyvenimo situacijų. Nemanykite, kad jūsų pašnekovas kažką supranta be žodžių, pasakykite viską. Kalbėdami neatsiprašinėkite. Stenkitės, kad jūsų paaiškinimai būtų  trumpi ir pasitikintys savimi.

  1. Išmokite pasakyti „ne“, jei to nenorite

Atsisakykite užtikrintai. Tai yra jūs sakote žmogui „ ne“ ir paaiškinate, kodėl. Jūs nesiteisinate, bet ir nenurodote faktų. Jei jūsų pašnekovas ir toliau reikalauja, derasi, manipuliuoja – jūs ir toliau sakote „ne“ ir toliau aiškinatės, kartodami viską, ką jau sakėte. Jei spaudimas tęsiasi, jūs tiesiog baigiate pokalbį.

  1. Žaidimas ir jūsų ribų analizė, pavadinta „Mano gyvenimo žemėlapis“

Nubraižykite žemėlapį, kuriame jūs ir visi jūsų socialinio rato žmonės esate šalys. Visos šalys yra skirtingo dydžio, jūs visi turite skirtingus santykius. Su kuo nors turite bendras sienas, su kuo nors esate atskirtas vandeniu ir su kuo nors bendraujate per kaimynines šalis. O gal esate sala ir neturite bendrų sienų su niekuo?

Tada išanalizuokite savo žemėlapį: ar puolate kokią nors šalį, ar, priešingai, kas nors jus užpuls? Ar jums reikia gintis, ar, priešingai, kurti taikius ir draugiškus santykius? O gal reikėtų pailsėti ir pabūti vienam?

 

parengta pagal psichologytoday.com

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą