Seniausias rastas užrašas ant „alkanų akmenų“ datuojamas 1616 metais. O jei pažvelgsite į istoriją, tai tais metais Europoje kilo didžiulė sausra, dėl kurios kilo badas. Reddit nuotrauka

Šį bauginantį įspėjimą Decino miesto gyventojai pamatė ant Elbės upėje gulinčio akmens 2022 metų vasarą. Tačiau, ką šis užrašas reiškia ir kodėl jis tapo pranašišku?- rašo „The Independent“.

 

Akmenys tikrai pranašauja  badą

Pradėti verta nuo to, kad tai ne vienintelis akmuo su panašiu užrašu ir žymėmis šioje vietovėje. Apie 20 kilometrų ilgio upės atkarpoje jų yra mažiausiai dešimt.

Akmuo su užrašu vokiečių kalba: „Wenn du mich siehst, dann weine“, kurį galima pažodžiui išversti taip: „Jei mane matai, verk“. Įdomu tai, kad jie yra dviejų šalių – Čekijos ir Vokietijos – teritorijoje, nes Elbės upė  prasideda pirmoje šalyje ir baigiasi antroje.

Kadangi tokių akmenų yra daug, jie buvo rasti palyginti seniai. Pirmasis rašytinis jų šaltinis  datuojamas 1790 metais. Tai yra daugiau nei prieš 230 metų.

Daugelį amžių vietiniai juos vadino „alkanais akmenimis“. Pavadinimas skamba šiek tiek keistai, bet pasirodo labai tikslus. Galų gale, šie akmenys tikrai pranašauja badą.

Reikalas tas, kad akmenys yra Elbės vagoje ir tampa matomi tik tada, kai vanduo upėje nukrenta iki itin žemo lygio.

Taigi, taip senovės šio krašto gyventojai norėjo įspėti ateinančias kartas apie gresiančias sausras, skurdą ir badą, kurie neišvengiamai lydės dėl kritulių trūkumo.

 

Sausra dar nėra mirties nuosprendis

Seniausias rastas užrašas ant „alkanų akmenų“ datuojamas 1616 metais. O jei pažvelgsite į istoriją, tai tais metais Europoje kilo didžiulė sausra, dėl kurios kilo badas.

Tą pačią situaciją galima atsekti ir su kitomis ant akmenų matomomis datomis: 1746, 1790, 1874, 1892, 1904 ir taip toliau. Per šiuos metus kartu su upės seklumu atėjo ir sausra, kuri žmonėms nieko gero nežadėjo.

Ir jei dabar, esant dabartiniam globalizacijos lygiui, viename iš regionų sausra nėra mirties nuosprendis gyventojams, tai anksčiau tai sukeldavo liūdnesnes pasekmes.

2022 metais sausra Europoje tapo viena didžiausių per pastaruosius 500 metų. Dėl to smarkiai nukentėjo žemės ūkis, o kai kurios šalys susidūrė su elektros stygiumi, nes beveik visos hidroelektrinės dirbo mažu pajėgumu. Tuo tarpu atominėms elektrinėms trūko vandens aušinimui.

Šie 2023-ieji, meteorologų teigimu, taip pat žada būti karšti. Pavyzdžiui, Italijoje Venecijos kanalai išdžiūvo antrus metus iš eilės, Ispanijos Katalonijai 2023 metų pradžia buvo sausiausia per pastaruosius 50 metų. Prancūzija ir Anglija taip pat susidūrė su problemomis dėl sausros.

Atrodo, kad klimato kaita vyksta tiesiai prieš mūsų akis, ir galime tik spėlioti, kuo visa tai baigsis.

Reddit nuotraukos

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą