Žmogaus visavertis vystymasis ir tobulėjimas priklauso nuo jo sveikatos. Jei žmogaus gera sveikata, jis trykšta gyvenimo džiaugsmu, produktyviai  mokosi ar dirba, jis kupinas entuziazmo saviraiškai ir tobulėjimui, asmeniniam gyvenimui, karjeros augimui. Tačiau jei žmogaus prasta sveikata, jis tarsi trypčioja vietoje ir pamažu praranda tai, ką turėjo.

 

Vaikas turi žinoti ir suprasti populiariausių sezoninių ligų simptomus

6-7 metų vaikui nupirkite vaikui didelį gražų albumą arba sąsiuvinį ir kartu su juo įrašykite  sveikatos bei sveikos gyvensenos duomenis. Pradėkite nuo jo vardo, pavardės, gimimo metų, svorio ūgio, lyties, akių ir plaukų spalvos, pomėgių, labiausiai mėgstamo ir nemėgstamo valgio, geriausių draugų, patinkančių žaislų, mėgstamų gyvūnų. Taip pat nuveiktų gerų darbų: padėjo močiutei išplauti grindis, tėčiui – palaikyti įrankius, mamai –  nuskusti bulves

Jau 6 metų vaikas turi žinoti ir suprasti populiariausių sezoninių ligų simptomus. Todėl papasakokite vaikui, kas nutinka peršalus, kaip pasireiškia ši liga: kad vaikas sloguoja, kosėja, skauda galvą, pakyla temperatūra, peršti gerklę ir panašiai.  O taip pat ir kaip greičiau įveikti peršalimo ligas arba kaip išvengti jų. Tai yra supažindinkite vaiką su šios ligos prevencija.  Pirmiausiai, kad reikia rengtis drabužiais, priklausomai nuo oro temperatūros lauke. Kad nebūtų nei per šilta, nei per šalta. Paaiškinkite, kad peršalimo ligos neretai užklumpa perkaitus ar sušlapus kojas.  Be to, peršalimo ligos bijo naudingo maisto: svogūnų, česnako, medaus, aviečių uogienės, pirties. Peršalimas vengia ir užsigrūdinusių žmonių. Todėl grūdintis reikia nuo mažumės. Miegant palikti pravirą langą, vaikščioti basomis, plauti rankas prieš valgį ir ne tik!

6-7 metų vaikas jau turi žinoti, kaip suteikti pirmąją medicinos pagalbą, kol atvyks medikų brigada.  Kad susitrenkus ar įsidėjus gumbą į kaktą, reikia paimti iš šaldiklio leduką, pridėti prie gumbo ir „užšaldyti“ jį. Žaizdelės mėgsta švarą, todėl giliai įsibrėžus ar įsipjovus, pirmiausiai reikia nuplauti po tekančiu vandeniu, o paskui patepti tam reikalui skirtu tepaliuku arba tiesiog pridėti švarią servetėlę prie žaizdos.

Be to, pravartu būtų pakartoti tai, ką vaikas sužinojo ar išmoko anksčiau.  Paaiškinkite vaikui, kaip jam reikia elgtis mokykloje, jei kuris nors bendraklasis susirgo gripu ar angina. Kas tai per ligos, kaip jos pasireiškia, kokios reikalingos priemonės joms apsisaugoti ir panašiai.

Mokykite  vaikus suprasti žmogaus būseną per jo nuotrauką, veido išraišką ir elgesį

Ir toliau mokykite vaiką suprasti ir pajausti savo būseną. Paaiškinkite atžalai, kad žmogus turi penkis pojūčius: klausą, regėjimą, skonį, kvapą, lietimą. Kad visi jie vienodai svarbūs, bet pasireiškia įvairiai ir turi skirtingą paskirtį.  Šio amžiaus vaikai jau pajunta kitų žmonių išgyvenimus. Todėl mokykite juos užjausti kitus, nustatyti žmogaus būseną pagal jo veidą, gestus, kalbėseną.

Bendraukite su vaiku ir aiškinkite, kad ilgainiui visos gyvos būtybės keičiasi išoriškai. Keičiasi ir jo poelgiai. Už gerus darbus ir elgesį žmogus yra gerbiamas, juo didžiuojasi.

Atėjo laikas supažindinti  vaiką su vitaminais: kas tai per sutvėrimas ir kam jie reikalingi. Paaiškinkite, kad pavyzdžiui, vitamino А yra morkose ir svieste, naudingo akims.  Vitamino С  yra serbentuose, obuoliuose, svogūnuose, naudingo visam organizmui. Vitamino В – juodoje duonoje, ankštiniuose ir grūduose, padedančio tausoti nervų ląsteles ir atsikratyti nuovargio.

Supažindinkite vaikus su sveiku maistu ir tiesiog gardžiais produktais. Paaiškinkite, kuo jie skiriasi vienas nuo kito. Taip pat paaiškinkite, kad įgėlus uodui ar bitei, reikia pasemti 1 valgomąjį šaukštą druskos ir išmaišyti ją stiklinėje vandens. Po to, suvilgius jame servetėlę, pridėti prie skaudamos vietos! Paaiškinkite vaikui, kad sušalusi oda – švelni ir labai pažeidžiama, todėl jos negalima trinti.

Šio amžiaus vaikus skatinkite, kad jie apibūdintų savo pojūčius, kai prastai jaučiasi. Tai yra mokykite atžalas nupasakoti savo sveikatos būseną. Apskritai mokykite jį suprasti žmogaus būseną per jo nuotrauką, veido išraišką ir elgesį.

6-7 metų vaikas turi žinoti, ką reikia daryti, prasidėjus gaisrui namuose.  Kaip elgtis gatvėje, kieme ir miške. Nemažos reikšmės, mokant vaiką sveikai gyventi, turi ir tai, kokie jūsų tarpusavio santykiai su atžala.

Pedagogai ir psichologai rekomenduoja naudoti jausmus veikiančius metodus: vizualinį, praktinį, žodinį. Verbaliniai metodai – pokalbis, skaitymas, istorija, paaiškinimas, paskatinimas, susižavėjimas. Žodžiai padeda vaikams susieti ir suprasti, ką ir kaip daryti. Labai svarbu formuojant sąvoką „sveikata“ ir sveiką gyvenimo būdą yra namų apyvokos daiktai, maistas. Puiku, kad vaikas juos gerai pažįsta.

Reikia nuolat priminti pavojingas situacijas, kad vaikas pamatytų, kas gali nutikti

Paprastai suaugusieji komentuoja tuos veiksmus, kurie labiausiai sukelia emocines būsenas. Pavyzdžiui, „kokios švarios tavo rankytės!“, „kaip gražiai susišukavai, malonu į tave žiūrėti“. Tai skatina vaiką lyginti save, savo elgesį ir mokėjimą, savo būseną su rodomu pavyzdžiu.   O vaikams sektinas pavyzdys dažniausiai būna suaugęs žmogus. Svarbu, kad kuo mažesnis vaikas, tuo daugiau teigiamų dalykų jis girdėtų ir įvertintų: „Dabar tu nusiprausi, išsivalysi dantukus ir būsi nuostabiai  gražus ir sveikas. Visiems bus malonu matyti tavo spindintį veidą“.

Aiškinant naujus dalykus, svarbu papasakoti ir parodyti vaikui, kaip teisingai prižiūrėti savo kūną: susišukuoti, išsivalyti dantis, nusiplauti rankas ir panašiai. Taip pat priminti pavojingas situacijas, kad vaikas pamatytų, kas gali nutikti, jei elgsis netinkamai su elektra. Bet nepakanka tik priminti. Reikia parodyti kelis kartus, o dar geriau – nuolat, kad vaikui susiformuotų įgūdžiai.  Psichologai tvirtina, kai vieniems vaikams pakanka  ir 5 kartų, o kitiems prireikia pakartoti ir 15-17 kartų.

Ypatingą vietą vaikų gyvenime užima ir žaidimai. Būtent malonūs ir patinkantys užsiėmimai ar pomėgiai daro teigiamą įtaką bei stimuliuoja vaikų teigiamas emocijas. Tai padeda vaikui gana lengvai ir linksmai įgyti naujų žinių ir formuoti norimus įgūdžius.

Kai vaikas jau supranta „sveikatos“ ar „sveikos gyvensenos“ sąvokas, galite pasiūlyti jam  užtvirtinti jas piešiniais. pavyzdžiui, pasiūlykite, kad nupieštų save sportuojantį, nupieštų sveiką ir sergantį žmogų, kaip jis įsivaizduoja. Taip pat kad nupieštų sveiką ir nesveiką maistą. Nupieštų daiktus, pavojingus sveikatai.

Didelę įtaką higienos įgūdžių ugdymui daro ne tik specialiai organizuotos klasės ir atitinkamos situacijos, bet ir išorinė aplinka.

Jei trejų metų vaikams  labiau įdomūs žaidimai, susiję su jų kūnu – pirštukais, nosyte, ausimis, tai mokyklinio amžiaus  – įdomūs pokalbiai, pasakojimai, nuotraukos ir iliustracijos.

 

parengta pagal journals.sagepub.com

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą