Kalifornijos universiteto, San – Diege (JAV) mokslinėje laboratorijoje mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad elektroninių cigarečių dūmai kelia pavojų ne tik rūkoriams, bet ir aplinkiniams.  Mat juose esančios medžiagos gali sukelti ne tik plaučių ląstelių, bet ir kitų kūno organų žūtį, – rašoma straipsnyje, kuris buvo publikuotas žurnale „Oral Oncology“.

Nustatė, kaip veiklioji medžiaga daro įtaka plaučių ląstelėms

„Tiesa, mūsų tyrime buvo panaudotos ganėtinai didelės dozės medžiagos, atitinkančios tas, jei žmogus nepertraukiamai rūkytų elektroninę cigaretę kelias valandas. Dabar mes mėginame išsiaiškinti, kaip galima apriboti  elektroninių cigarečių veikimo laiką. Taip pat mes bandysime išsiaiškinti, kokia dozė medžiagų, esančių elektroninių cigarečių dūmuose, yra kritinė riba organų ląstelėms“, – pareiškė tyrimui vadovavosi Kalifornijos universiteto San –Diege (JAV)  profesorė Jessica Wang-Rodriquez.

Anot mokslininkės, ji ir jos kolegos priėjo prie išvados, kad elektroninės cigaretės, priešingai nei  inhaliatorių gamintojų teikiamos garantijos, yra ne mažiau kenksmingos ir pavojingos žmonių sveikatai nei įprasti tabako gaminiai, išsiaiškinus, kaip veiklioji medžiaga daro įtaka plaučių ląstelėms.

Mokslininkė taip pat atkreipė dėmesį, kad pirmųjų elektroninių cigarečių skystis priklauso vadinamajam benikotininiam užpildui. Tai yra, kurių sudėtyje nėra nikotino, o vėlesnėse elektroninėse cigaretėse jau aptinkama nedidelė šios medžiagos dalis. Lygindami jų poveikį, mokslininkai stengėsi suprasti, ar apskritai elektroninės cigaretės gali pakenkti organizmui, ar tik nikotinas.

Ląstelių mirties priežastis  – tai medžiagų mišinys, susiformuojantis rūkant cigaretę

Tuo tarpu aromatiniai priedai, kuriais elektroninių cigarečių gamintojai užpildo šiuos rūkymo įrenginius, keičia plaučių ląstelių lygmenį, o tai daro neigiamą poveikį jų atliekamoms funkcijoms.

Be to, eksperimentai su plaučių ląstelėmis parodė, kad tiek įprasti tabako gaminiai, tiek ir elektroninių cigarečių skysčiai  gali sukelti masinę ląstelių žūtį. Tiesa, įprastų tabako gaminių atvejais jų žuvo kiek daugiau,  o  elektroninių cigarečių skysčių užpildų atvejais – šiek tiek mažiau.

Anot Wang-Rodriguez, ląstelių mirties priežastis  – tai medžiagų mišinys, kuris susiformuoja rūkant cigaretę. Pavyzdžiui, formaldehidas. Taip pat ir įvairūs aromatiniai užpildai, tokie kaip diacetilas, kurie turi stiprų kancerogeninį poveikį. Šių junginių kaupimasis organizme, skatina  DNR  ląstelių deformacijas ir apoptozės (savaiminė ląstelių mirtis) atsiradimą, įtraukiant  ir „savęs naikinimo programą“.

Pranešama, kad mokslininkai ir toliau eksperimentuoja su ląstelėmis, bandydami išsiaiškinti, kurios medžiagos, esančios 7000  elektroninių cigarečių modeliuose, turi didesnį ar didžiausią neigiamą poveikį plaučių ląstelėms ir jos miršta.

„Apskritai, remiantis turima informacija, galime pasakyti, kad elektroninės cigaretės ne ką geresnės rūkančiojo sveikatai, nei įprastiniai tabako gaminiai“, – padarė išvadą Jessica Wang-Rodriquez.

 

5 KOMENTARAI

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą