Žinia, nuolat vartojant narkotikus, sukelia įvairius žmonių fizinės ir psichinės sveikatos pokyčius. Narkomanai dažniausiai turi virškinimo sutrikimų, jų kepenys yra paveiktos, taip pat būna sutrikusi širdies ir kraujagyslių sistemos veikla, ypač širdis. Gerokai sumažėja lytinių hormonų gamyba bei gebėjimas apvaisinti. Nepaisant to, kad esant priklausomybei nuo narkotikų lytinis potraukis labai sumažėja, bet apie 25 proc. narkomanų susilaukia vaikų. Ir šie vaikai paprastai serga rimtomis ligomis.
Narkotikų poveikis vaisiui prasideda nuo pat pirmųjų pastojimo sekundžių
Kai kurios narkotinės medžiagos, daugiausiai sukeliančios haliucinacijas (LSD), pražūtingai veikia jau užsimezgus vaisiui. Pirmiausiai jau vaisiaus augimo pradžioje, priveda prie chromosomų išsibalansavimo. Nors dauguma embrionų, su tokiais ir panašiais sutrikimais, miršta ir moteris patiria persileidimą, bet tarp išlikusių – formuojasi įvairios anomalijos. Tai yra vaisiaus apsigimimai.
Narkotikų toksinės medžiagos gali paveikti vaisių tiesiogiai, pažeidus jo ląstelių struktūras. Ir netiesiogiai – sutrikus hormonams jų susidarymo metu bei pokyčiais gimdos gleivinėje. Narkotinės medžiagos yra mažos molekulinės masės, todėl labai lengvai ir greitai patenka per placentą. Dėl vaisiaus kepenų fermentų sistemų būklės nepakankamumo, narkotikai lėtai neutralizuojami ir ilgą laiką cirkuliuoja vaisiaus organizme.
Vartojant narkotikus per pirmuosius 3 nėštumo mėnesius, dažnai sukelia raumenų ir kaulų sistemos sutrikimus, kepenų, inkstų, širdies veiklos pažeidimus, o vėliau gerokai sulėtėja ir vaisiaus augimas. 30-50 proc. narkomanių motinų kūdikiai turi mažą kūno masę.
Būsimai motinai vartojant narkotikus, jau vaisiui pradeda formuotis priklausomybė nuo narkotinių medžiagų. Tokiais atvejais kūdikis gimsta su abstinencijos sindromu: rėkia, padidėjusi temperatūra, pasikeičia ir raumenų tonusas. Taip pat akivaizdžiai pastebimi kvėpavimo ir centrinės nervų sistemos sutrikimai bei įvairių formų raidos sutrikimai.
Tiesioginis narkotikų poveikis vaisiui prasideda nuo pat pirmųjų pastojimo sekundžių, nes moteris, nuolat vartodama psichotropines medžiagas, žaloja ne tik savo psichiką, bet ir kitas organizmo sistemas. Tarp jų ir lyties organus.
Besivystančio organizmo kepenys taip pat yra pradiniame etape, todėl narkotikai, kurie laisvai prasiskverbia į vaisių dėl mažos molekulinės masės, gali pamažu sunaikinti visas negimusio organizmo sistemas ir organus. Rizika, kad vaikas gali gimti negyvas yra neįtikėtinai didelė. Pagal kai kuriuos šaltinius – siekia iki 80 proc.
Itin retai pasitaikantys atvejai, kai moteris pradeda vartoti narkotikus vos tik tampa nėščia. Tačiau prieš tai vartojant psichotropines medžiagas, sukelia priklausomybę iki nėštumo. Net ir pastojus, ne visada įmanoma atsisakyti šio pražūtingo įpročio.
Narkotinės medžiagos kaupiasi negimusio kūdikio smegenyse, kepenų audiniuose
Be to, vartojant narkotikus, sukelia ne tik sunkią nėštumo pradžią, bet ir daro nepalankų poveikį nėštumo eigai bei negimusio vaiko vaisiaus vystymuisi. Dažnai įvyksta persileidimai, priešlaikinis gimdymas, būdingas vaisiaus augimo sulėtėjimas, daugybė vaiko vystymosi defektų.
Be to, narkomanai, apsvaigę nuo psichotropinių medžiagų, dažnai nesirenka partnerių, lytiniai santykiai būna palaidi ir užsikrečia lytiniu keliu plintančiomis ligomis.
Kūdikiai kurie, nepaisant visko, gimsta kenčiantys nuo narkotikų priklausomybės, reikalauja ypatingos priežiūros. Jūsų dėmesiui trumpa citata, publikuota amerikiečių savaitraštyje „Newsweek“, apibūdinanti kūdikio būseną, kurį pagimdė narkomanė motina: „Kūdikio kūnelis nepertraukiamai trūkčioja, jį vos palietus, apima traukuliai, nesustodamas verkia. Kūdikis nepajėgia iškišti liežuvį ir žįsti krūtį. Jį apėmęs abstinencijos sindromas. Kūdikis „reikalauja“ dozės“.
Taip nutinka dėl to, kad nuo pat gimimo kūdikis yra veikiamas narkotinių medžiagų, kurios labai greitai prasiskverbia per placentą. Jos aptinkamos vaisiuje per kelias minutes, motinai priėmus dozę. Narkotinės medžiagos kaupiasi smegenyse ir kepenų audiniuose bei kituose svarbiuose negimusio vaiko organuose.
Šiandien sunku įvardyti vieną priežastį, kodėl žmonės tampa alkoholikais ar narkomanais. Priklausomybė gali atsirasti tarp visų asmenybės tipų. Nuo šių žalingų įpročių nėra niekas apdraustas. Nors ir mėginama dėl to kaltinti nepalankias gyvenimo situacijas, skurdą, varginančias gyvenimo sąlygoms, lengvą narkotikų prieinamumą ir panašiai.
Todėl kreipiamės dar kartą į visus, ypač jaunąją kartą, planuojančią tapti tėvais – nebus laiminga šeima ir jūsų vaikai, kuriuos pasmerksite kančioms, jei jūsų gyvenime atsiras vietos narkotikams!