Kai girta girtutėlė motina atvyksta gimdyti ir pagimdo dar girtesnį vaiką, kai nepraėjus ir savaitei atvyksta gimdyti ir kita girta motina – iki šiol buvo tabu. Nors, tikėtina, tokių atvejų būta ir anksčiau. Ir ne vienas. Ir bus ateityje.

Vaisiaus alkoholinis sindromas – neišgydoma liga

Anot socialinės pedagogės Giselos Michalowski, jei būsimos motinos geria svaigalus nėštumo metu, pirmiausiai pastebimi kūdikių rimti nervų sistemos ir kūno augimo nukrypimai. Tokie vaikai atsilieka nuo bendraamžių tiek ūgiu, tiek ir svoriu. Jų maža galva ir specifiniai veido bruožai: nėra griovelio tarp nosies ir viršutinės lūpos, kuri būna itin plona, siauros akys ir panašiai.

Be to, akivaizdžiai matomos centrinės nervų sistemos disfunkcijos – hyperaktyvumo sindromas ir dėmesio stoka. „Tokiems vaikams sunku mokytis, susikaupti, įsidėmėti, nes prasta atmintis. Be to, jiems labai sunku kontroliuoti savo elgesį“, – sakė Leipcigo socialinio-pedagoginio centro vyriausioji gydytoja Heike Hoff-Emden.

Vaisius apskritai itin jautriai reaguoja į viską, ką vartoja būsima motina. Tačiau vaisiaus alkoholinio sindromo neįmanoma išgydyti, nes paprasčiausiai neegzistuoja neuropsichologinis gydymo metodas dėl to kenčiantiems  vaikams. Nebent gali būti skiriamas terapijos kursas tik individualiai, atsižvelgus į labiau išreikštus simptomus. „Vienaip ar kitaip, liga lieka visam gyvenimui ir ji niekur neišnyksta“, – tvirtino Miunchene dirbanti pediatrė ir psichologė Mirjam Landgraf.

Anot gydytojos, jei nėščia moteris geria alkoholį, ir visai nesvarbu, kokiais kiekiais, jis nepalieka  nuošalyje ir esančio įsčiose vaisiaus. Etilo spiritas arba tiesiog alkoholis prasiskverbia ir į dar negimusio kūdikio kraują per placentą. Ir tai įvyksta per labai trumpą laiką – praėjus kelioms akimirkoms po to, kai nėščia moteris išgėrė taurelę degtinės. Ir tada alkoholio kiekio embriono kraujyje būna tiek pat, kiek ir išgėrusios motinos. Alkoholiui patekus į organizmą, kepenyse prasideda jo neutralizavimo procesas. Suaugusiesiems žmonėms šis procesas vyksta gana greitai. Tačiau negimusio kūdikio kepenys  – dar nepakankamai išsivysčiusios, todėl alkoholis iš organizmo nepasišalina ilgiau nei iš motinos organizmo. Ir alkoholis pirmiausiai kenkia vaisiaus kepenims, kraujagyslėms, širdžiai, smegenų ląstelėms.

Dauguma tėvų net neįtaria, kad jų mažyliams nustatyta ši baisi liga

„Alkoholis ir nėštumas  – visiškai nesuderinami dalykai! – pabrėžė socialinė pedagogė Gisela Michalowski. – Moterys, planuojančios nėštumą,  dar prieš pradėdamos kūdikį, turi visiškai atsisakyti alkoholio, nes jį  vartojant kad ir nedideliais kiekiais, gali stipriai paveikti negimusio kūdikio sveikatą. Alkoholis yra ypač kenksmingas pradiniame nėštumo etape, kai formuojasi visi pagrindiniai organai ir sistemos bei susidaro veido bruožai“.

Gisela Michalowski  augina keturis savo vaikus ir dar keturis įvaikintus vaikus. Beje, šiai ketveriukei diagnozuotas vaisiaus alkoholinis sindromas.  Anot socialinės pedagogės, labai svarbu laiku nustatyti diagnozę ir paskirti reikalingą gydymą. Juk dauguma tėvų, kurių vaikai serga vaisiaus alkoholiniu sindromu, net neįtaria, kas nutiko jų mažyliams ir klausia savęs, kodėl jų vaikas akivaizdžiai skiriasi nuo kitų.

Tuo tarpu pediatrės ir psichologės Mirjam Landgraf teigimu, jei žinomi daugybė liūdnų pavyzdžių, kai vaikai visam gyvenimui lieka neįgalūs dėl savo geriančių motinų. Jos praktikoje buvo ir moteris, kuri per visą nėštumo laikotarpį kasdien išgerdavo butelį vyno.

Gydytoja pasakojo, kad tos geriančios pacientės  kūdikis, pirmaisiais gyvenimo mėnesiais negalėjo nei matyti, nei girdėti. Be to, jis gimė su įgimta širdies liga, ne visai išsivysčiusiomis kepenimis, blužnio ir inkstų anomalijomis. Tik dabar, kai tam vaikeliui treji metai, jis išmoko apsiversti nuo nugaros ant šono. Taip pat jau reaguoja į triukšmą ir prisilietimus.

Prieš kiek laiko vokiečių mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad tarp geriančių moterų gerokai daugiau tų, kurių pajamos aukštos ir vidutinės nei mažai uždirbančių.

Apie 3-4 proc. vaikų, kuriems diagnozuotas vaisiaus alkoholinis sindromas, gyvena Šiaurės Amerikoje ir Vakarų Europoje. Vokietijoje, kur gyvena daugiau kaip 80 mln. gyventojų, priskaičiuojama  280 tūkst. vaikų per metus, kuriems nustatytas vaisiaus alkoholinis sindromas.

 Motina gėrė alkoholį ir iki nėštumo ir per visą nėštumo laiką

Kiekvieną rytą  Stephanie, priėjusi prie savo kūdikio lovytės ir žiūrėdama į mažylės veidelį, negalėdavo sulaikyti ašarų. „Dabar aš tiksliai žinau, jei nėštumo metu nebūčiau gėrusi, mano duktė būtų gimusi sveika. Kaip ir kita, vyresnė mano dukrelė“, – su kartėliu prisipažįsta moteris.  Jos dukrelė Natalie gimė 28 savaičių. Gydytojai jai diagnozavo vaisiaus alkoholinį sindromą. Mergaitės akivaizdūs psichofizinio vystymosi nukrypimai. Priežastis – motina gėrė alkoholį tiek iki nėštumo, tiek  ir per visą nėštumo laikotarpį.

Stephanie, pagimdžiusi Natalie, norėjo, kad kas nors įsivaikintų ją. Bet po to, kai mėnesį praleido reabilitacijos centre, kur gydėsi nuo alkoholizmo, nustojo gerti ir persigalvojo.

  • Visada smerkiu tokius žmones, kaip aš. Moteris, kuri geria per visą nėštumo laikotarpį, yra vienas baisiausių monstrų rūšių, – sako Stephanie.
  • Ei, Nat, mes turime laikytis toliau kamerų. Nes dabar visi žiūrės į tave, – sako mama.
  • Natalie, ką reiškia būti savimi, tokia, kaip tu?
  • Man patinka, man šeši metai.
  • Tu pasirengęs?
  • Aš pasirengęs. O tu pasirengusi?
  • T-a-a-ip!
  • Ką tu norėtum papasakoti visiems?- kreipiasi į Natalie psichiatras.
  • Aš noriu papasakoti jiems apie dinozaurus.
  • Gerai, papasakok jiems apie dinozaurus.
  • Todėl, kad man patinka ilgi kaklai.
  • Iki tol, kol Natalie atėjo į mano gyvenimą, aš gyvenau palaidai ir gėriau kiekvieną dieną. Ji gimė 28 savaičių. Taip, kad 3 mėnesiais anksčiau, – sako motina.
  • Ką turi geriausio Natalie? – klausia psichiatras.
  • Ji – geriausia sesuo, kokią kada nors būčiau turėjusi,- įsiterpia į pokalbį vyresnėlė Stephanie duktė.

Natalie tik suriaumoja.

  • Aš planavau atiduoti ją įvaikinimui, kadangi negalėjau savimi pasirūpinti, todėl, žinoma, negalėjau būti atsakinga ir dar už kitą, – sako Stephanie.
  • Kas labiausiai tau patinka dinozauruose? – klausia psichiatras.
  • Тironozauras Reksas, – atsako Natalie.
  • Ką jis pasakė? – vėl klausia psichiatras.

Natalie suriaumoja.

  • Natalie gimus, ši mintis daugiau nebuvo aptarinėjama mano šeimoje. Mes niekada negrįždavome prie šios temos, – sako Stephanie.
  • Мes esame daugiau draugės, o ne seserys, – sako apkabindama Natalie jos vyresnė sesuo.- Bet ir seserys.
  • Ir Natalie, – priduria Natalie.
  • Kas nutiko? – klausia Natalie, kai jos sesuo ėmė juoktis.
  • Gimus, ji buvo intensyvios terapijos skyriuje tris mėnesius. Po to mėnesį aš gydžiausi reabilitacijos centre, – įsiterpia Natalie motina.
  • Jei mes galėtume pasauliui papasakoti kurį nors vieną labai svarbų dalyką, kas tai galėtų būti? – klausia vaikų psichiatras.
  • Aš arklys, – atsako Natalie.
  • Tu arklys? – patikslina psichiatras.
  • T-a-a-ip.
  • Kiekvieną dieną esu dėkinga už tai, kad ji yra. Ji išgelbėjo man gyvybę. Dabar mes esame maža šeima, – sako Natalie motina.

Po to abi mergaitės dainuoja ir šoka.

5 KOMENTARAI

  1. You have made some really good points there. I checked on the net
    for additional information about the issue and found most people will go
    along with your views on this website.

  2. Definitely imagine that which you said. Your favorite justification seemed to be at the web the easiest
    factor to be mindful of. I say to you, I definitely get annoyed at the
    same time as people consider concerns that they just don’t realize about.

    You controlled to hit the nail upon the top as neatly as defined out
    the entire thing with no need side effect , people could take
    a signal. Will likely be back to get more. Thank you

  3. Hello There. I found your blog using msn. This is a very
    well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks
    for the post. I will definitely return.

  4. This design is steller! You definitely know how to keep a
    reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog
    (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to
    say, and more than that, how you presented it. Too cool!

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą