Jei žmogus nesišlapintų savaitę, jo šlapimo pūslėje būtų daugiau nei 2 litrai gryno šlapimo. Archyvo nuotrauka

Jei žmogus negalėtų šlapintis dėl inkstų nepakankamumo,  jis ilgainiui mirtų nuo toksinių atliekų, kurios susikaupia organizme. Jei negalėtų šlapintis dėl šlaplės užsikimšimo (pavyzdžiui, prostatos patinimo, šlaplės akmenligės ar randų), atsirastų spaudimas bei pažeistų inkstus, rašo medicalnewstoday.com.

 

Ar galima pakenkti sau per ilgai sulaikius šlapimą?

Kita vertus, jei žmogus nustotų šlapintis, tada organizme kauptųsi vanduo. Dėl šios priežasties pirmiausiai patintų kojos, o vėliau ir visas kūnas. Šio proceso metu po kelių dienų kraujyje atsirastų toksinių medžiagų, tokių kaip karbamidas ir kreatinas. ir po kelių dienų prasidėtų inkstų nepakankamumas. Gali ištikti infarktas.

Kaip žmogaus organizmas supranta, kada nustoti šlapintis? Kodėl nutinka taip, kad žmogus nenori  šlapintis, nors jaučia pilną šlapimo pūslę?

Visa tai galima pasakyti vienu paprastu sakiniu: žmogus nustoja šlapintis, kai baigiasi šlapimo „tiekimas“. Vaizdžiai kalbant, ar stiklinė vis „išsipila“ po to, kai iš jos išpilamas ar išgeriamas  visas vanduo? Ar vis tiek geriate iš stiklinės, nors ji tuščia? Nėra jokios jėgos, kuri priverstų jus šlapintis, išskyrus šlaplės raumenis.

Bet jei žmogus jaučia, kad šlapimo pūslė neištuštėja iki galo, tai greičiausiai nutinka dėl medicininių problemų.

Bet yra kitas, ne mažiau svarbus klausimas – ar galima pakenkti sau per ilgai sulaikius šlapimą?

Medikai juokaudami sako, kad tai pavyks padaryti tol, kol pradės spengti ausyse!

Taigi, ar blogai kentėti, kai labai norisi į tualetą? Ir kaip dažnai sveikas žmogus turėtų šlapintis?

Tai priklauso nuo jūsų hidratacijos lygio – organizmo gebėjimo kontroliuoti jame esantį vandenį.

Šlapimo pūslėje paprastai yra 400–600 ml šlapimo, o vidutiniškai žmogus kas 24 valandas išskiria apie 1500 ml šlapimo. Tai reiškia, kad šlapimo pūslė prisipildo kas 9–10 valandų. Tai taikoma žmogui, kurio hidratacijos lygis normalus.

Į tualetą reikia eiti kas 3-4 valandas. Nors sveika šlapimo pūslė gali kiek išsitempti ir sulaikyti gana didelį šlapimo kiekį, bet svarbu šlapintis reguliariai.

Kita vertus, norą patenkinti poreikį dažnai priklauso nuo išgerto skysčio kiekio. Be to, jį gali paveikti tam tikros šlapimo pūslės ligos.

Jei žmogus nesišlapintų savaitę, jo šlapimo pūslėje būtų daugiau nei 2 litrai gryno šlapimo.

Kas nutiktų, jei žmogus ištvertų per ilgai nesišlapindamas?

Daugeliu atvejų trumpas šlapimo sulaikymas nepadarytų žalos, tačiau  reikia žinoti, kad visas organizme esantis kraujas filtruojamas per inkstus, o medžiagų apykaitos „atliekos“ iš kraujo pasišalina su šlapimu. Jei ilgai neinate į tualetą ir blogai ištuštinate šlapimo pūslę arba ištuštinate ją nepakankamai dažnai, galite užsidirbti vadinamąją šlapimo stazę, kuri sukelia šlapimo takų infekcijas (ŠTI).

 

Mitas, kad gali sprogti šlapimo pūslė

Žmonės, kurie negeria pakankamai skysčių, dažniau serga ir įvairiomis ligomis, nes šlapimo pūslė signalizuoja kūnui, kad šlapinasi nepakankamai dažnai.

Štai keletas kitų problemų, su kuriomis galite susidurti.

  1. Šlapimo pūslės raumenų susilpnėjimas

Tai veda prie šlapimo nelaikymo ir situacijų, kai neįmanoma visiškai ištuštinti šlapimo pūslės.

  1. Šlapimo pūslės išsiplėtimas

Dėl to šlapimo pūslei gali būti sunku arba neįmanoma susitraukti.

  1. Dubens dugno raumenų pažeidimas

Vienas iš šių raumenų yra šlaplės sfinkteris, kuris jį laiko uždarytas, kad būtų išvengta šlapimo nutekėjimo. Šio raumens pažeidimas taip pat gali sukelti šlapimo nelaikymą.

  1. Akmenys inkstuose

Šlapime dažnai yra mineralų, tokių kaip šlapimo rūgštis ir kalcio oksalatas, todėl sulaikant šlapimą gali susidaryti inkstų akmenys.

Vis dėlto, ar gali sprogti šlapimo pūslė, ilgai nesišlapinant? Ne, tai mitas: šlapimo pūslė perpildys jūsų valios jėgą ir smegenų bandymus nesišlapinti – tam tikru momentu jūs tiesiog prisišlapinsite kelnes ir tiek.

Yra žinomas atvejis apie mokslininką Tycho Bragą, kuris tariamai mirė 1600-aisiais nuo plyšusios šlapimo pūslės, nes per ilgai ištvėrė nesišlapinęs. Anot specialistų, greičiausiai jo mirtį sukėlė  ne plyšusi šlapimo pūslė, o infekcijos.

Jei per dažnai einate į tualetą arba jaučiatės nepatogiai, svarbu neatidėlioti šios problemos, nes gali sukelti sveikatos negalavimus.

„Tačiau kai kuriems žmonėms trumpas noro šlapintis ignoravimas gali būti šlapimo pūslės persikvalifikavimo proceso dalis. Kitaip tariant, kai kurių žmonių šlapimo pūslės yra gana jautrios ir jie jausis taip, lyg norėtų šlapintis net ir esant mažiausiam šlapimo kiekiui šlapimo pūslėje. Galite pabandyti atitraukti dėmesį ir nepasiduoti kiekvienam mažam impulsui“, – sako Benjaminas Brookeris, medicinos mokslų daktaras, NYU Langone medicinos centro urologijos docentas.

Anot jo, paprastai reikia palaukti bent 15 minučių, kol norėsite eiti į tualetą, kad pamatytumėte, ar tikrai reikia eiti į tualetą dabar, ar galite palaukti.

Kas atsitiktų, jei vis dėlto plyšus šlapimo pūslei šlapimas išsilietų į organizmą?

Dažniausiai šlapimas būna sterilus ir tiesiog reabsorbuojamas be jokių rimtų pasekmių. Jei šlapimas yra užterštas, pasekmės gali būti labai rimtos dėl bakteriemijos ir sepsio.

“YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą