Pora taurių prie šventinio stalo, taurė vyno vakarienei po sunkios dienos ar alus bare su draugais – atrodo, kas čia blogo? Nors ekspertai sako, kad saikingas alkoholio vartojimas kūnui nėra mirtinas, bet geriau jo atsisakyti.
Nepaisant to, vis daugiau žmonių nusprendžia visiškai atsisakyti alkoholio. Pirma, lengviau kontroliuoti save. Kita vertus, nuolatinis net ir nedidelio alkoholio kiekio vartojimas pamažu blogina gyvenimo kokybę. Norėdami tuo įsitikinti, pakanka bent mėnesiui išbraukti iš savo gyvenimo visus svaigalus.
Alkoholiui patekus į kraują, sunaikina raudonųjų kraujo kūnelių sienas
Taigi, kas nutinka kūnui, jei 30 dienų nevartosite alkoholio?
Gerai žinoma, kad alkoholis padeda greičiau užmigti, tačiau girto žmogaus miego negalima vadinti ramiu. Dėl alkoholio kiekio kraujyje pažeidžiama miego fazių tvarka ir trukmė. Užmigęs išgėręs žmogus iškart panyra į gilų miegą, tačiau antroje nakties pusėje kūnas pradeda aktyviai šalinti toksinus, todėl sutrumpėja gilaus miego stadijos trukmė. Dėl to kūnas neturi laiko užbaigti atsigavimo procesų. Žmogus atsibunda pavargęs, mieguistas ir dehidratuotas.
Be to, net maži alkoholio kiekiai gali sukelti košmarus. Taip yra dėl sumažėjusio smegenų aktyvumo, taip pat dėl kvėpavimo pažeidimo, dėl kurio kūnas jaučia deguonies trūkumą ir yra streso būsenoje. Per pirmąją savaitę, atsisakius alkoholio, gal bus ir sunkiau užmigti net ir tiems, kurie anksčiau nepatyrė šios problemos. Taip pat gali sapnuoti blogus sapnus. Taip kūnas reaguoja į įprastų „miego tablečių“ nebuvimą. Tačiau iki dešimtos eksperimento dienos miegas pagerės, košmarai išnyks, pabudimas taps lengvesnis ir pozityvesnis.
Ilgalaikis alkoholio vartojimas, net ir mažomis dozėmis, neigiamai veikia smegenų veiklą. Tai yra sutrinka smegenų žievės darbas, o ląstelės miršta dėl deguonies bado.
Kai alkoholis patenka į kraują, jis sunaikina raudonųjų kraujo kūnelių sienas. Jie tampa laisvi ir lipnūs, pamažu auga kartu ir susidaro kraujo krešuliai. Šie kraujo krešuliai užkemša mažas smegenų kraujagysles. Smegenų ląstelės pradeda mirti, o žmogus jausti deguonies trūkumą. Kai išgėręs žmogus jaučia maloniai atsipalaidavęs, tai reiškia, kad tuo metu jo smegenų ląstelės tiesiogine prasme miršta. Štai kodėl negali būti jokios kalbos apie kokį nors alkoholio naudingumą. Tiesiog nėra saugios alkoholio dozės! Net išgėrę taurę vyno, prarasite dalį savo smegenų ląstelių. O nuolat vartojant alkoholį (net kartą per savaitę), sutrinka smegenų funkcijos: pablogėja atmintis, sumažėja dėmesys, sulėtėja mąstymas.
Tuo tarpu susilaikymas nuo alkoholio leidžia atkurti kraujotakos sistemą, o tai savo ruožtu užtikrina deguonies tekėjimą į smegenų ląsteles. Be to, pagerėja atmintis, padidėja galimybė greitai suvokti ir priimti naują informaciją.
99 proc. vynų yra sieros dioksidas, konservantas
Mokslininkai įrodė, kad viena stiklinė sauso raudono vyno per dieną pagerina kraujotaką ir sumažina aterosklerozės riziką. Tačiau tai taikoma tik aukštos kokybės gėrimams, vartojantiems vidutiniškai. Pasak ekspertų, daugelis vynų praranda savo naudingąsias savybes dėl konservantų kiekio.
Yra teiginių, kad raudonajame vyne gausu antioksidantų. Alaus sudėtyje yra vitaminų B. Bet ar kada nors skaitėte vyno sudėtį? 99 proc. vynų yra sieros dioksidas, konservantas. Tai visiškai sunaikina B grupės vitaminus. Be to, sieros dioksidas sukelia sunkias alergines reakcijas, ypač sergant astma. Tai taip pat gali sukelti galvos skausmą ir nevirškinimą.
Apskritai alkoholis daro neigiamą poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai. Toksinai, suskaidyti alkoholio, sukelia širdies ritmo sutrikimus. Taip pat pakyla kraujospūdis, todėl tirštėjant kraujui, užsikemša kraujagyslės.
Atsisakius vartoti alkoholį bent 30 dienų, žymiai sumažės širdies apkrova, padės sumažinti hipertenzijos ir aterosklerozės išsivystymo riziką bei normalizuos pulsą.
Iki ketvirtosios blaivumo savaitės kūno pokyčiai taip pat bus akivaizdžiai pastebimi veidrodyje. Odos sudirginimai ir bėrimai išnyks, ne tokios matomos bus ir dėmės, o oda taps lygesnė ir sveika. Savaime suprantama, kad tada galėsite pamiršti tokias nemalonias audringų linksmybių pasekmes kaip „maišelius“ po akimis ir veido patinimus. Priešingai – oda įgis patrauklų spindesį. Visa tai vyksta dėl normalizuoto kūno vandens balanso, taip pat ir dėl kraujotakos atstatymo.
Galite nustebti, tačiau alkoholis sunaikina ne tik vidaus organus, bet ir dantis. Burnos džiūvimas, pažįstamas visiems išgėrusiems, atsiranda dėl sutrikusios seilių funkcijos. Seilių trūkumas sunaikina dantų emalį ir padidina dantų ėduonies riziką. Tai yra lėti procesai, tačiau dantų sveikatai atkurti pakanka net mėnesio be alkoholio.
Išgėręs žmogus dažnai renkasi nesveiką maistą
Antsvorio turintys žmonės turi papildomą motyvaciją pasakyti „ne“ alkoholiui. Alkoholis žymiai padidina apetitą, nes jis stimuliuoja smegenų neuronus, atsakingus už alkio jausmą. Be to, girtas žmogus dažnai pasirenka nesveiką maistą, o pats alkoholis yra aukšto kaloringumo produktas. Pavyzdžiui, viena taurė vyno turi tiek kalorijų, kiek saldi spurga.
Pats alkoholis gali paveikti jūsų figūrą. Tikriausiai pastebėjote, kad vyrams, nuolat vartojantiems alų, bėgant laikui paprastai būna apvalesnis pilvas ir didesnės krūtys.
Taip nutinka dėl apyniuose esančių fitoestrogenų, iš kurių gaminamas alus ir daro neigiamą įtaką vyriškų lytinių hormonų gamybai. Vyrams gresia susidurti ne tik su impotencijos bei nevaisingumo problemomis, bet ir sumoteriškėjusia figūra. Tas taip pat taikoma ir nealkoholiniam alui.
Įžengus į blaivybės kelią, organizmas bandys kompensuoti alkoholio trūkumą maistu, dėl kurio padidės apetitas. Tačiau pamažu maistas normalizuosis, o porcijos bus maždaug 40 proc. mažesnės nei geriant. Todėl atsisakius svaigalų, nutukusiems žmonėms padeda numesti vidutiniškai 3–4 kg per mėnesį. O jei laisvalaikį praleisite fiziniams pratimams atlikti, tada rezultatas maloniai nustebins!
Dėl alkoholio vartojimo skonio receptoriai išsibalansuoja, todėl sunku atpažinti subtilius skonio niuansus. Taip pat prastai juntamas ir kvapas, vartojant alkoholį. Iki trečios eksperimento savaitės galite pajusti anksčiau neprieinamų skonių ir aromatų pilnatvę.
Tačiau nepamirškite, kad bet kokius eksperimentus su savo kūnu geriausia atlikti prižiūrint specialistams.