Elektroninės cigaretės atrodo labai šiuolaikiškai, todėl paaugliai noriai seka savo bendraamžių, rūkančių šias cigaretes, pavyzdžiu ar patiki reklama, kad jos yra saugios ir puikus pakaitalas paprastoms cigaretėms. Kaip bebūtų gaila, bet elektroninės cigaretės – tai dar vienas būdas įsileisti į savo organizmą nikotiną – narkotiką, sukeliantį stiprią priklausomybę.

Nėra įrodyta, kad padeda atsikratyti šio žalingo įpročio

Elektroninės cigaretės – greičiau prietaisas rūkymui, kurios tik atrodo panašios į paprastas cigaretes. Elektroninių cigarečių kasetės pripildytos skysčio, kurių sudėtyje yra nikotino, kvapiųjų medžiagų ir kitų cheminių medžiagų. Elektroninės cigaretės šildymo įrenginys paverčia skystį į garus (angl.vapor), kurį žmogus įkvepia. Štai todėl elektronines cigaretes ir vadina „vapingu“.

Pradėjus gaminti elektronines cigaretes, jos kažkodėl pristatomos kaip vienas iš būdų rūkoriams mesti rūkyti. Iš tikrųjų nėra įrodyta, kad jos veiksmingos ir padeda atsikratyti šio žalingo įpročio. Greičiau priešingai – išsiaiškinta, kad jos kelia pavojų ne tik aktyviai rūkantiems šias cigaretes, bet ir pasyviems rūkoriams. Tai yra kvėpuojantiems tuo garu, besiveržiančiu iš to įrenginio ir rūkoriaus burnos.

Skirtumas nuo paprastos cigaretės tas, kad elektroninės cigaretės nesudegina tabako, rūkantysis neįkvepia tokio pat kiekio dervos ir anglies monoksido.  Nepaisant to, bet kuris rūkantis elektroninę cigaretę, vis tiek gauna pakankamą dozę nikotino ir kitų cheminių medžiagų, vadinamųjų  „third-hand“ garų, nusėdančių patalpose ant paviršių, baldų, drabužių ir grindų.

Gali sutrikti širdies ritmas ir privesti prie aritmijos net ir jauno amžiaus žmones

Dabar elektroninės cigaretės itin populiarios tarp jaunimo ir, aišku, paauglių. Mokslininkai išsiaiškinę, kad sparčiai daugėja paauglių, rūkančių elektronines cigaretes, nusprendė ištirti ir elektroninių cigarečių įtaką jaunų žmonių sveikatai.

Taigi, mokslininkai išsiaiškino, kad elektroninės cigaretės neužpildo plaučių kenksmingais dūmais, tačiau jos tikrai nėra pakaitalas paprastoms cigaretėms.  Kai paauglys rūko elektroninę cigaretę, jis vis tiek įkvepia nikotino ir dėl to mažiau ar daugiau kenčia plaučiai. Be to, ir elektroninių cigarečių nikotinas sukelia priklausomybę, o rūkant gausiai ir didelėmis dozėmis – jis yra pakankamai nuodingas.

Be to, nikotinas veikia žmogaus smegenis, jo nervų sistemą ir širdį. Rūkant elektronines cigaretes, ne tik padidėja kraujospūdis, bet ir padažnėja širdies susitraukimai. O organizmą alinant didelėmis nikotino dozėmis neretai sutrinka širdies ritmas ir priveda prie aritmijos net ir jauno amžiaus žmones.  Retais atvejais, ypač jei labai didelė nikotino dozė, aritmija gali sukelti širdies nepakankamumą ir net mirtį.

Be to, mokslininkai išsiaiškino, kad elektroninės cigaretės greičiau sukelia priklausomybę, nei paprastos cigaretės. Kitaip tariant, paauglio organizmas labai greitai pripranta ir pradeda reikalauti nikotino. Rūkantis elektronines cigaretes paauglys neretai jaučiasi nusilpęs, pavargęs, dirglus ir trokšta daugiau kenksmingų medžiagų. Laikui bėgant, nikotinas gali sukelti ir labai rimtų ligų. Tarp jų ir širdies ligas, kraujo krešulius ir skrandžio opas.

parengta pagal kidshealth.org

3 KOMENTARAI

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą